SLUŽBENA WEB STRANICA TUZLANSKOG KANTONA
VLADA
O Vladi
Premijer
Članovi Vlade
Program rada
Ministarstva
Tijela Vlade
Rad Vlade
Budžet
Dokumenti
Ured Vlade
Ured za zajedničke poslove
Dnevne aktivnosti
Arhiva
Pitanja
E-mail


USTAV
Ustav TK
Amandmani
Ustav FBiH
Ustav BiH

MINISTARSTVA
Ministarstvo unutarnjih poslova
Ministarstvo finansija
Ministarstvo razvoja i poduzetništva
Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta
Ministarstvo trgovine, turizma i saobraćaja
Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva
Ministarstvo zdravstva
Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva
Ministarstvo za rad, socijalnu politiku i povratak
Ministarstvo za boračka pitanja
Ministarstvo pravosuđa i uprave
Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okolice

DIREKCIJE I UPRAVE
Direkcije
Uprave
Kantonalna agencija za privatizaciju
Komisija za koncesije
Novosti

VLADA

DNEVNE AKTIVNOSTI
PREMIJERA I VLADE TUZLANSKOG KANTONA

2009. godina
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
 

MAJ 2009. GODINE


Tuzla 5.5.2009. godine
ODRŽANA 46. VANREDNA SJEDNICA VLADE TUZLANSKOG KANTONA


ODRŽANA 46. VANREDNA SJEDNICA VLADE TUZLANSKOG KANTONA

Na danas održanoj vanrednoj sjednici Vlade Tuzlanskog kantona usvojen je Program utroška sredstava sa potrošačke jedinice Manifestacije za 2009. godinu. Prema Programu za potrebe organizacije manifestacija ukupno je planirano 100.000,00 KM. Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede za organizaciju Gradačačkog sajma, sajma šljive i prehrambene industrije planirane su 32.000,00 KM, dok je za organizaciju Sajma jagodastog voća u Čeliću planirano 12.000,00 KM. Ministarstvu trgovine, turizma i saobraćaja Tuzlanskog kantona za potrebe Sajma turizma, lova i ribolova u Lukavcu planirano je 10.000,00 KM, a 46.000,00 KM planirano je za ostalne manifestacije od interesa za Tuzlanski kanton.

U skladu sa usvojenim Programom utroška sredstava sa potrošačke jedinice Manifestacije za 2009. godinu, Vlada Tuzlanskog kantona donijela je Odluku o odobravanju 10.000,00 KM kao pomoć organizaciji Sajma turizma "List" 2009. godine. Lukavački sajam turizma "List" je jedini specijalnizovani sajam turizma u Federaciji Bosne i Hercegovine. Ove godine Sajam će biti održan od 07-10. 05. 2009. godine, a očekuje se učešće oko 120 izlagača iz 9 zemalja Evrope i Mediterana.

Vlada Tuzlanskog kantona danas je također donijela Odluku o odobravanju sredstava u iznosu od 15.000,00 KM na ime sufinansiranja troškova organizacije obilježavanja 09. maja 2009. godine - Dana Zlatnih ljiljana Bosne i Hercegovine. Ove godine centralna manifestacija obilježavanja Dana Zlatnih ljiljana Bosne i Hercegovine bit će održana u Tuzli.

 

Odjeljenje za informisanje

 

 

 

M.B. / E.J.


Tuzla 5.5.2009. godine
POZIV ZA MEDIJE

Pozivamo vas da u srijedu 06.05.2009. godine u 11.00 sati u sali za PRESS konferencije Vlade TK prisustvujete press konferenciji Ministarstva za nauku, kulturu, obrazovanje i sport Tuzlanskog kantona. Tema press konferencije je:
Izvještaj o radu Ministarstva nauke, kulture obrazovanja i sporta TK za period 01.01.-31.12.2008. godine
U ime Ministarstva novinarima će se obratiti ministrica Mirzeta Hadžić Suljkić.

Nadamo se da ćete prisustvovati ovom događaju i o tome obavijestiti javnost.



Odjeljenje za informisanje

 

 

 

M.B./E.J.


Tuzla 6.5.2009. godine
ZAVRŠENO DEMINIRANJE PROJEKTA "OBALA I KORITO RIJEKE SPREČE 10"


ZAVRŠENO DEMINIRANJE PROJEKTA OBALA I KORITO RIJEKE SPREČE 10
Dana 05.05.2009.godine, Deminerska organizacija “Udruženje za eliminaciju mina - UEM” iz Sarajeva završila je projekat deminiranja ”Obala i korito rijeke Spreče 10” ukupne površine od 44.204,92 m2.
Radi se o projektu I kategorije sa Općinske liste prioriteta deminiranja i tehničkog izviđanja za područje Donje Lohinje, Općina Gračanica. Na zadatku je bila angažovana jedna mašina tipa ”HERKULES”, dva manuelna tima od 14 deminera i dvije prege (prega je tim kojeg čine kerovođa i pas za otkrivanje eksploziva - mina).
Sa ovim projektom ukupna deminirana površina na području općine Gračanica iznosi 281.547,00 m2, a od toga 175.049,73 m2 se odnosi na Obalu i korito rijeke Spreče.
Projekat je finansiran iz sredstava budžeta općine Gračanica (26.000,00 KM), Vlade Tuzlanskog kantona - Kantonalne uprave civilne zaštite Tuzla (26.000,00 KM) i Internacionalnog fonda povjerenja za deminiranje i pomoć žrtvama od mina Republike Slovenije putem donatorskih sredstava Vlade Sjedinjenih Američkih država (78.510,00 KM).
Na svečanoj primopredaji deminiranog terena, pored predstavnika izvođača radova, gospodina Mustafe Kadribegovića prisustvovali su: Općinski načelnik općine Gračanica, gospodin Nusret Helić, šef općinske službe CZ, gospodin Mustafa Bajić, Direktor Kantonalne uprave CZ Tuzla, gospodin Zdenko Tadić, pomoćnik direktora Kantonalne uprave CZ Tuzla, gospodin Mesud Tanović, predsjednik vijeća MZ Donja Lohinja, gospodin Šestan Husejn i predstavnici Televizije Tuzlanskog kantona i Radio Gračanice.



Odjeljenje za informisanje

 

 

 

M.B. / E.J.


Tuzla 6.5.2009. godine
PREDSTAVNICI UDRUŽENJA GRAĐANA „LOTOS“ I CENTRA ZA SOCIJALNI ŽIVOT „TRESHOLD“ IZ FINSKE POSJETILI MINISTARSTVO ZA RAD I SOCIJALNIU POLITIKU TUZLANSKOG KANTONA


INFORMACIJA MRSP
U posjeti Ministarstvu za rad i socijalnu politiku Tuzlanskog katnona danas su boravili predstavnici Informativnog centra za osobe sa invaliditetom „Lotos“ i Centra za samostalni život „Threshold“ iz Finske. Tema sastanka bio je projekat promocije UN-ove Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom i jačanje kapaciteta organizacija osoba sa invaliditetom koji je podržan od Ministarstva vanjskih poslova Republike Finske, a koji će „Lotos“ realizirati u partnerstvu sa humanitarnom organizacijom „Partner“ iz Banjaluke i Centrom za samostalni život „Threshold“ iz Finske. Ovaj projekat za primarni cilj ima osnaživanje organizacija i pojedinaca sa invaliditetom za njihovo puno uključivanje u društvo i ostvarivanje njihovih ljudskih prava.

„Koliko vidimo u Bosni i Hercegovini je u poslijednje vrijeme postignut značajan napredak kada je u pitanju politika prema osobama sa invaliditetom. Raduje nas kada vidimo da u BiH ima ljudi koji su na određenim političkim funkcijama, a kojima je stalo da tu politiku i ukupnu situaciju i dalje unaprijede.
U cilju osnaživanja i ohrabrivanja osoba sa invaliditetom do sada smo u saradnji sa organizacijom „Lotos“ razvili jednogodišnji projekat koji želimo nastaviti i u naredne 3 godine.“ Istakao je Kalle Konkkold, izvršni direktor „Threshold“ asocijacije.

Današnjem stastanku u ime UG „Lotos“ prisustvovao je predsjednik udruženja Suad Zahirović koji se Ministarstvu zahvalio za dosadašnju pomoć i saradnju, te podsjetio da „u procesu pregovaranja i gradnje partnerstva treba pronaći rješenja koja su prihvatljiva i ostvariva i za institucije vlasti i osobe sa invaliditetom, a koja doprinose poboljšanju kvalitete života osoba sa invaliditetom.“

Ministar za rad i socijanu politiku TK Faruk Vikalo se zahvalio gostima iz Republike Finske za pomoć i saradnju koju, zajedno sa Vladom Republike Finske, pružaju Bosni i Hercegovini, te posebno istakao saradnju i aktivnosti sa organizacijom „Lotos“. „Ministarstvo za rad i socijalnu politiku Tuzlanskog kantona ostvaruje dugogodišnju saradnju sa Informativnim centrom „Lotos“ i na uspješan način realiziramo projekte podrške osoba sa onesposobljenjem. Posebno želimo istaknuti naš rad na profesionalnoj rehabilitaciji i edukaciji osoba sa onesposobljenjem i njihovom uključivanju u zajednicu. U narednom periodu planiramo nastaviti započetu saradnju i realizaciju projekata podrške.“




Odjeljenje za informisanje

 

 

 

M.B. / E.J.


Tuzla 7.5.2009. godine
Saziv 85. redovne sjednice Vlade Kantona

Na osnovu člana 6. Poslovnika o radu Vlade Tuzlanskog kantona («Službene novine Tuzlanskog kantona», br. 7/05 i 7/07), premijer Kantona,


S A Z I V A
85. redovnu sjednicu Vlade Kantona koja će se održati u petak
08.05.2009. godine sa početkom u 9,00 sati u sali za sjednice

Za sjednicu predlaže slijedeći:

D N E V N I R E D


1. Razmatranje Izvještaja o izvršenju Finansijskog plana Zavoda zdravstvenog osiguranja Tuzlanskog kantona za 2008. godinu;
Obrađivač: Ministarstvo zdravstva i Zavod zdravstvenog osiguranja Tuzlanskog kantona

2. Razmatranje Izvještaja o radu i poslovanju Javne zdravstvene ustanove Univerzitetski klinički centar Tuzla za period I – XII 2008. godine;
Obrađivač: Ministarstvo zdravstva i Javna zdravstvena ustanova
Univerzitetski klinički centar Tuzla

3. Razmatranje Izvještaja o realizaciji Projekta “Plava bolnica”;
Obrađivač: Ministarstvo zdravstva i Javna zdravstvena ustanova Univerzitetski klinički centar Tuzla

4. a) Razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o prihvatanju teksta Protokola između Vlade Tuzlanskog kantona i Javne zdravstvene ustanove Univerzitetski klinički centar Tuzla;

b) Razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o otpustu duga JZU Univerzitetski klinički centar Tuzla;

c) Razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o prihvatanju teksta Sporazuma o otpustu duga između Vlade Tuzlanskog kantona i JZU Univerzitetski klinički centar Tuzla;
Obrađivač: Ministarstvo finansija

5. Razmatranje Izvještaja o radu Ministarstva zdravstva za 2008. godinu;
Obrađivač: Ministarstvo zdravstva

6. Razmatranje Izvještaja o radu Ministarstva trgovine, turizma i saobraćaja za period 01.01.-31.12.2008. godine;
Obrađivač: Ministarstvo trgovine, turizma i saobraćaja

7. Razmatranje Izvještaja o radu Direkcije cesta Tuzla za period 01.01.-31.12.2008. godine;
Obrađivač: Ministarstvo trgovine, turizma i saobraćaja i Direkcija cesta Tuzla

8. Razmatranje Izvještaja o radu Ministarstva industrije, energetike i rudarstva za 2008. godinu;
Obrađivač: Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva

9. Razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o davanju saglasnosti za plasiranje sredstava sa ESCROW računa;

10. Razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o poništavanju objavljenog Javnog oglasa, raspisivanju ponovnog Javnog oglasa i utvrđivanju teksta ponovnog Javnog oglasa za nominiranje četiri kandidata za upražnjene pozicije članova, odnosno predsjednika Nadzornog odbora JP „Šume Tuzlanskog kantona“ DD Kladanj, ispred državnog kapitala;
Obrađivač: Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

11. Razmatranje Zahtjeva Ureda za internu reviziju.
Obrađivač: Ured za internu reviziju



PREMIJER KANTONA
mr.sc. Enes Mujić, v.r.

 

 

 

M.B. / E.J.


Tuzla 7.5.2009. godine
POZIV

Obavještavamo vas da će u petak 08.5.2009. godine u povodu održavanja 85. redovne sjednice Vlade Tuzlanskog kantona biti održana Press konferencija.

Press konferencija će biti održana u sali za PRESS konferencije Vlade Tuzlanskog kantona sa početkom u 12.30 sati.

Predviđeno je da se na press konferenciji obrate predstavnici:

- Ministarstva finasija TK,
- NLB Tuzlanske banke,
- Ministarstva trgovine, turizma i saobraćaja TK,
- Ministarstva zdravstva.

U prilogu vam dostavljamo i Saziv za 85. redovnu sjednicu sa prijedlogom Dnevnog reda.

U skladu sa Poslovnikom o radu Vlade Tuzlanskog kantona priliku za snimanje i fotografisanje predstavnici sredstava javnog informisanja imaju do utvrđivanja Dnevnog reda.
Na PRESS konferenciji će medijima biti dostupni i svi materijali koji će biti razmatrani na Sjednici Vlade.

Za sve dodatne informacije molimo vas da kontaktirate Odjeljenje za informisanje Vlade Tuzlanskog kantona.



Odjeljenje za informisanje

 

 

 

M.B. / E.J.


Tuzla 7.5.2009. godine
ZAVRŠENO DEMINIRANJE PROJEKTA "OD MARKOVIĆA DO CAREVE KUĆE"

Dana 06.05.2009.godine izvršena je svečana primopredaja deminirane površine u općini Kalesija. Riječ je o projektu deminiranja "Od Markovića do careve kuće", a deminiranje su obavili pripadnici Kantonalnog tima civilne zaštite za deminiranje i uklanjanje NUS-a Tuzla, uz podršku Mašinskog i POEK tima Federalne uprave civilne zaštite. Deminiranje je otpočelo u augustu 2008. godine, a zahvaljujući povoljnim vremenskim uslovima, krajem aprila 2009. godine radovi su okončani i obavljeno je završno uzorkovanje terena.

ZAVRŠENO DEMINIRANJE PROJEKTA OD MARKOVIĆA DO CAREVE KUĆE

Prvobitnom projektnom dokumentacijom bilo je predviđeno da se metodom tehničkog izviđanja deminira površina terena od 97.690 m2, međutim na zahtjev inspektora BH MAC-a projekat je proširen, pa je ukupna deminirana površina 101.525 m2. Deminirana površina nalazi se pored magistralnog puta Tuzla -Kalesija-Zvornik i predstavljala je liniju razdvajanja u proteklom ratu.

ZAVRŠENO DEMINIRANJE PROJEKTA OD MARKOVIĆA DO CAREVE KUĆE

"Pronađena su minska sredstva, što opravdava naš angažman na ovom projektu. Naši demineri na ovaj način stavljaju civilnim vlastima općine Kalesija i stanovnicima ove općine novu površinu oslobođenu od mina, na raspolaganje za poljoprivrednu proizvodnju, za što ova površina može da bude maksimalno iskorištena", istakao je Zdenko Tadič, direktor Kantonalne uprave civilne zaštite.

ZAVRŠENO DEMINIRANJE PROJEKTA OD MARKOVIĆA DO CAREVE KUĆE

Međutim, stanovnici sa ovih prostora su jednim dijelom neodgovorni:
" Već imamo priliku da vidimo da su pojedinci ušli i obrađuju zemljište. U želji da ostvare neku egzistenciju, ljudi jednostavno rizikuju i vrlo često ulaze u minska polja, i ne boje se onoga što bi se eventualno moglo dogoditi", dodao je Tadić.
Današnjoj svečanoj primopredaji deminiranog terena prisustvovali su općinski načelnik Rasim Omerović, predstavnici Federalne i Kantonalne uprave civilne zaštite, Općinske službe civlne zaštite Kalesija, Regionalnog ureda BHMAC-a, kao i predstavnici medija.
Kantonalni tim civilne zaštite za deminiranje i uklanjanje NUS-a Tuzla je nastavio rad na projektu "Kazin Tuk I", također na području općine Kalesija, a predviđeno da se metodom tehničkog izviđanja deminira površina terena od 162.003,21 m2.


Odjeljenje za informisanje

 

 

 

M.B. / E.J.


Tuzla 8.5.2009. godine
ODRŽANA PRESS KONFERENCIJA
MINISTARSTVA OBRAZOVANJA, NAUKE, KULTURE I SPORTA TK

Postupajući u skladu sa Zakonom o ministarstvima i Programom rada za 2008. godinu, Ministarstvo je djelovalo u okviru svojih nadležnosti, pratilo je stanje, provodilo politiku, utvrđivalo stanje, poduzimalo mjere, donosilo opće i pojedinačne akte, davalo mišljenja i preporuke iz oblasti odgoja i obrazovanja. Napori koje su ulagali zaposlenici Ministarstva u saradnji sa domaćim i međunarodnim organizacijama i institucijama na izvršavanju poslova iz svoje nadležnosti a posebno stvaranju preduslova za provođenje reforme obrazovanja su evidentni. Pored, Godišnjim programom rada, planiranih aktivnosti za 2008. godinu urađeno je daleko više poslova i zadataka.

ODRŽANA PRESS KONFERENCIJA MINISTARSTVA OBRAZOVANJA, NAUKE, KULTURE I SPORTA TK

Sve aktivnosti koje su Programom rada za 2008. godinu planirane uglavnom su realizirane izuzev adaptacije školskih objekata i nabavke nastavnih sredstava i učila, odnosno opremanja kabineta zbog ograničenih sredstava po programu kapitalnih ulaganja.

ODRŽANA PRESS KONFERENCIJA MINISTARSTVA OBRAZOVANJA, NAUKE, KULTURE I SPORTA TK

Prema Pravilniku o unutrašnjoj organizaciji Ministarstva, poslovi se obavljaju u okviru slijedećih organizacionih jedinica:
1. Odjeljenje za obrazovanje i nauku, sa unutrašnjim organizacionim jedinicama: Odsjek za obrazovanje i nauku i Odsjek za saobraćajnu edukaciju
2. Odjeljenje za ekonomsko – finansijske poslove
3. Odjeljenje za kulturu i sport
4. Inspektorat
Dio poslova obavljaju državni službenici i namještenici, izvan organizacionih jedinica, koji su neposredno odgovorni ministru.
Poslove i radne zadatke iz nadležnosti Ministarstva vrši i Pedagoški zavod kao upravna organizacija u sastavu Ministarstva.

 


Tokom 2008. godine u obrazovno odgojinim ustanovama (obdeništa, osnovne škole, srednje škole i Univerzitet) na području Tuzlanskog kantona nastavu je ukupno pohađala 92.701 osoba (uključena u proces obrazovanja) a prem podatcima iz baze podataka, upslenih je 7322.Ova dva broja su osnovne reference i parametri koji pokazuju obim i opseg djelatnosti i populacije kojima je nadležno Odjeljenje za obrazovanje i nauku.Iz Informacije o radu Ministarstva, kada je u pitanju osnovno obrazovanje najvažniji pokazatelji su oni koji se odnose na reformu u vidu uvođenje devetogodišnjeg školovanja, proces koji se etapno realizuje, zatim, obezbjeđivanje bespaltnih udžbenika za osnovce po kategorijama : učenici Romske nacionalnosti, učenici iz porodica koje su u stanju socijalne potrebe, učenici iz porodica u kojima troje ili više djece pogađa osnovnu, srednju ili visoku školu i učenici čiji su roditelji poginuli borci (pri tome su nabavljeni udžbenici za ukupno 20.553 učenika, ukupno 179.789 udžbenika za što je utrošen 1.467.421,43 KM), obezbjeđen je prijevoz za učenike osnovnih škola i to prema Kriterijima pravo na besplatan prijevoz ostvaruje 2.252 učenika u linijskom saobraćaju i 694 učenika u vanlinijskom saobraćaju, te su urađeni značajni projekti na uključivanju većeg broja djece Romske nacionalnosti u sistem obaveznog osnovnog obrazovanja, kao i stavranja kombinovanih inkluzivnih odjeljenja unutar redovnih osnovnih škola.
Aktivnosti koje su u 2008. godini poduzimane , sprovođene i relaizirane unutar Odjeljenja za obrazovanje i nauku, kada je u pitanju osnovno obrazovanje izražavaju stalnu brigu resornog Ministarstva za stvaranje što kvalitetenijih uslova za sprovođenje nastave i obrazovanja osnovaca, pri tome vodeći računa o podizanju socijalnih uslova u svim školama, što će biti nastavljeno i u narednim godinama.
Najznačajniji reformski procesi iz srednjoškolskog obrazovanja su svakako projekti i implementacija EU- VET I, EU-VET II i EU-VET III, koji se odnose na uvođenje modularnih nstavnih planova i programa u tehničkim i stručnim školama . Pored ovoga, Ministarstvo obrazovanja, nauke , kulture i sporta stalno prati i organizira istraživanja koja se odnose na potražnju znaimanja na Biroima i tržištima rada, pokušavajući izraditi strategiju odnsno politiku upisa noviu učenika u deficitarna zanimanja, ali nažalost, roditelji i učenici nisu zainteresirani za ovakav vid suradnje. Ono sto ce biti nastojanje Ministarstva u narednom periodu je uređenje srednjoškolskog prostornog ambijenta i podizanje uslova za obrazovanje na veći nivo, kao što je to do sada urađeno na području informatizacije srednjih škola.
Važan segemnt rada i djelovanja Ministartva je i ostvarivanje i podrška kulturno umjetničkom stvaralaštvu u obrazovno odgojnim ustanovama, kaoi i podrška svim vidovima organiziranih takmičenja, gdje svojim aktivnostima djelovanje usmjeravamo ka stimuliranju za ostvarivanje što boljih rezultata i shodno tome, resorno Ministarstvo obezbjeđuje prigodne nagrade i jednokratne stipendije za učenike generacija i učenika koji su ostvarili iznad prosječne rezultate.
Kada je u pitanju Univerzitet u Tuzli, Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta podržava integrisani Univerzitet u svim nastojanjima za ostavrivanje što većeg broja reformskih procesa te sprovođenja Bolonje u svim njenim obuhvatima i verifikaciji diploma.
Kao premanentna briga za studente, svake godine obezbjeđuju se sredstva za stipendiranje studenata i to u vidu dodjele kredita redovnim studentima dodiplomskog studija po osnovu materijalnog položaja i socijalnog statusa, kao i studentima koji su ostvarili natprosjećan uspjeh za što su u protekloj godini obezbjeđena sredstva u iznosu od 880.000, 00 KM. Osim navedenog u cilju poboljšanja standarda studenata Ministarstvo je radilo na donošenju odluke, te preuzimanju obaveza za subvencioniranje troškova smještaja i ishrane za studente sa područja TK-a u studentskim domovima u mostaru, Sarajevu, Tuzli i Zenici. Također, Ministarstvo je sufinansiralo naučno istraživačke projekte sa iznosom od 253.000, 00 KM, kao i kontinuirano rješavalo zahtjeva za odobravanje sredstava za uplatu doprinosa za zdravstveno osiguranje studentima, koji pravo na zdravstveno osiguranje ne mogu ostavriti po drugom osnovu.

 

Najzančajniji , ali ne i jedini projekti i poslovi Odjeljenja za kulturu i sport , svakako su bili izrada Kritetrija za sufinansiranje manifestacija iz oblasti kulture, izdavačke djelatnosti, te fizičke kulture i sporta, gdje se podebno vodilo računa o promoviranju i nagrađivanju ostavrenje vrhunskih rezultata. Osim toga, planirana su i dodjeljena sredstva po osnovu kapitalnih ulaganja u objekte kulturnih ustanova. I tokom 2008. godine, Ministarsvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta podržalo je ili učestvovalo u cijelom spektru kulturno umjetničkih manifstacija koje su prepoznatljivog i tradicionalnog karaktera na cijelom Kantonu, te je odgovoreno svim zahtjevima stranaka, organizirani su i stručni ispiti iz oblsti koje pokriva Odjeljenje za kulturu i sport.

 

Kada je u pitanju podrška sportu, tokom 2008 godine planirana su i utrošena sredstva u iznosu od 1.856.200, 00 KM , koja su utrošena na osnovu transfera klubovima-sportskim organizacijama, sufinansiranje trenažnog procesa, zdravstvene zaštite sportista, sufinansiranje sportskih natjecanja u mlađim kategorijama, sufinansiranje međunarodnih manifestacija koje su organizovane na Tuzlanskom kantonu, nagrade-stipendije najboljim sportistima, te se finansirao i invalidni sport. Kako je dodjela sredstva iz ove oblasti uslovljena raspisivanjem javnog oglasa, na isti se je prispjelo 198 aplikacija, a za raspodjelu je uvršteno 159 aplikanata koji su ispunjavali uvjete i čija je dokumentacija bila potpuna.

 

 

 

 

 

 

- Realizacija kapitalnih ulaganja u ukupnom iznosu od 3.000.000,00 KM

KAPITALNA ULAGANJA PO OBLASTIMA I OPĆINAMA U 2008 GODINI

 

 

 

 

Općina

Oblast

Iznos(KM)

BANOVIĆI

Osnovno obrazovanje

171.348,00

Srednje obrazovanje

46.599,00

Kultura

96.410,00

UKUPNO

314.357,00

ČELIC

Osnovno obrazovanje

48.453,00

Srednje obrazovanje

13.220,00

Sport

140.000,00

UKUPNO

201.673,00

DOBOJ - ISTOK

Osnovno obrazovanje

45.000,00

Srednje obrazovanje

20.660,00

Sport

400.000,00

UKUPNO

465.660,00

GRAČANICA

Osnovno obrazovanje

398.037,00

Srednje obrazovanje

87.800,00

UKUPNO

485.837,00

GRADAČAC

Osnovno obrazovanje

395.135,00

Sport

168.000,00

UKUPNO

563.135,00

KALESIJA

Osnovno obrazovanje

237.705,00

Srednje obrazovanje

47.800,00

Sport

350.000,00

UKUPNO

635.505,00

KLADANj

Osnovno obrazovanje

98.971,00

Srednje obrazovanje

17.993,00

UKUPNO

116.964,00

LUKAVAC

Osnovno obrazovanje

290.796,00

Srednje obrazovanje

175.600,00

UKUPNO

466.396,00

SAPNA

Osnovno obrazovanje

114.183,00

Srednje obrazovanje

18.742,00

Sport

350.000,00

UKUPNO

482.925,00

SREBRENIK

Osnovno obrazovanje

227.342,00

Srednje obrazovanje

30.000,00

Sport

400.000,00

UKUPNO

657.342,00

TEOČAK

Osnovno obrazovanje

54.455,00

Srednje obrazovanje

15.150,00

Sport

330.000,00

UKUPNO

399.605,00

TUZLA

Osnovno obrazovanje

450.407,00

Srednje obrazovanje

414.900,00

Kultura

135.700,00

UKUPNO

1.001.007,00

ŽIVINICE

Osnovno obrazovanje

351.202,00

Srednje obrazovanje

68.222,00

UKUPNO

419.424,00

 

SVEUKUPNO

6.209.830,00

 

- Engleski jezik ( prvi jezik)
- Informatizacija školskih biblioteka (10 škola sa realiziranim projektom)
- Usvojena 3 Zakona, 2 Nacrta Zakona i 15 podzakonskih akata
- U narednom periodu projekat uvođenja eDnevnika



Ministarstvo obrazovanja, nauke , kulture i sporta

 

 

 

M.B. / E.J.


Tuzla 8.5.2009. godine
ODRŽANA 85. REDOVNA SJEDNICA VLADE TUZLANSKOG KANTONA

- PRIHVAĆEN IZVJEŠTAJ O IZVRŠENJU FINANSIJSKOG PLANA ZAVODA ZDRAVSTVENOG OSIGURANJA ZA 2008. GODINU
- USVOJEN IZVJEŠTAJ O RADU I POSLOVANJU JZU UNIVERZITETSKI KLINIČKI CENTAR TUZLA ZA 2008. GODINU
- USVOJEN IZVJEŠTAJ O REALIZACIJI PROJEKTA „PLAVA BOLNICA“
- USVOJEN IZVJEŠTAJ O RADU MINISTARSTVA ZDRAVSTVA TK
- USVOJEN IZVJEŠTAJ O RADU MINISTARSTVA TRGOVINE TURIZMA I SAOBRAĆAJA TUZLANSKOG KANTONA
- USVOJEN IZVJEŠTAJ O RADU DIREKCIJE CESTA TUZLA ZA 2008. GODINU
- USVOJEN IZVJEŠTAJ O RADU MINISTARSTVA INDUSTRIJE, ENERGETIKE I RUDARSTVA TUZLANSKOG KANTONA ZA 2008. GODINU
- OSTALE ODLUKE...


ODRŽANA 85. REDOVNA SJEDNICA VLADE TUZLANSKOG KANTONA

PRIHVAĆEN IZVJEŠTAJ O IZVRŠENJU FINANSIJSKOG PLANA ZAVODA ZDRAVSTVENOG OSIGURANJA ZA 2008. GODINU

Vlada Tuzlanskog kantona danas je razmatrala i prihvatila Izvještaj o izvršenju Finansijskog plana zavoda zdravstvenog osiguranja za 2008. godinu. Kako stoji u Izvještaju u 2008. godini utvrđen je višak prihoda nad rashodima u ukupnom iznosu od 8.324.882,94 KM, a nastao je kao rezultat manje ostvarenih rashoda i izdataka u 2008. godini, i to u iznosu od 2.036.032,94 KM i kao rezultat više ostvarenih prihoda u odnosu na planirane u iznosu od 6.288.850,00 KM. Ukupna sredstva za finansiranje prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja na području Tuzlanskog kantona iznose 183.266.592 KM što je za 2,92% više od planiranih. Ukupni prihodi za finansiranje prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja na području Tuzlanskog kantona u 2008. godini iznose 180.324.030 KM, što je za 3,61% više od planiranih.
Ukupni rashodi i izdaci za finansiranje prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja na području Tuzlanskog kantona u 2008. godini ostvareni su u iznosu od 174.941.709 KM, što je 98,24% od planiranih.
Kako stoji u Izvještaju, jedan dio prihoda su prihodi koje su zbog primjene Zakona o porezu na dohodak, koji je stupio na snagu početkom 2009. godine, obveznici obračuna i uplate doprinosa uplatili u toku mjeseca decembra 2008. godine, a koji su u odnosu na raniji sistem uplate realno trebali biti uplaćeni u januaru 2009. godine.
Specifičnosti funkcionisanja sistema finansiranja zdravstvene zaštite ogledaju se u nemogućnosti realnog predviđanja određenih kategorija rashoda (lijekovi sa esencijalne liste, naknade plaća zbog bolovanja, liječenje van Kantona, te ortopedska i druga pomagala) što diktira zdravstveno stanje stanovništva.
Kao preduslovi za povećanje ostvarenja prihoda i povećanje prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja navode se slijedeće mjere:
- Da nadležni organi provode prinudnu naplatu doprinosa, u slučaju neplaćanja doprinosa za zdravstveno osiguranje u smislu Zakona o doprinosima
- U cilju potpune implementacije Zakona o zdravstvenom osiguranju i Zakona o zdravstvenoj zaštiti potrebno je da Parlament FBiH utvrdi "paket zdravstvenih prava" i "mrežu bolničke zdravstvene djelatnosti" s jedne strane i da se u skladu sa zakonom uspostave prava i obaveze uposlenika u javnim i privatnim zdravstvenim ustanovama.

USVOJEN IZVJEŠTAJ O RADU I POSLOVANJU JZU UNIVERZITETSKI KLINIČKI CENTAR TUZLA ZA 2008. GODINU

Vlada Tuzlanskog kantona na današnjoj sjednici uvojila je Izvještaj o radu i poslovanju JZU UKC Tuzla. Univerzitetsko klinički centar Tuzla je u 2008. godini programske zadatke ostvario u iznosu od 100,43%. U periodu januar - decembar 2008. godine UKC Tuzla je izvršio 3.329.745 pregleda i usluga, što je 100,53% izvršenja godišnjeg plana, ali i ua 1,04% manje u odnosu na isti izvještajni period 2007. godine. Hospitalizirano je 47.882 bolesnika što je za 2,69% više u odnosu na isti period 2007. godine, a plan je izvršen sa 103,88%. Ukupno je izvršeno 29.687 različitih operacija što je za 9,49% više nego u 2007. godini.
U toku 2008. godine kvalifikaciona struktura zaposlenih je unaprijeđena za 18 specijalista, 26 magistara nauka i 13 doktora nauka.
Parametri ostvarenja finansijskog poslovanja prikazani u Izvještaju o radu i poslovanju JZU Univerzitetski klinički centar Tuzla ukazuju da je klinički centar u 2008. godini ostvario manjak prihoda nad rashodima u iznosu od 8.829.088,33 KM.
Faktori koji su uticali na ostvareni rezultat poslovanja za pomenuti period su:
- Ukupno ostvareni prihodi u iznosu od 92.468.380,61 KM, te podbačaj istih za 1,57% i
- Ukupno ostvareni rashodi u iznosu od 101.297.468,94 KM, te prekoračenje istih za 7,83%.

Kako stoji u Izvještaju najveći dio ovog debalansa odnosi se na otpis potraživanja UKC-a prema pravnim i neosiguranim licima, kod kojih UKC Tuzla nije bio u mogućnosti izvršti naplatu prema pravosnažnim sudskim rješenjima ili se prilikom prijema i pružanja medicinskih usluga radilo o hitnim slučajevima neosiguranih lica.

USVOJEN IZVJEŠTAJ O REALIZACIJI PROJEKTA "PLAVA BOLNICA"

Vlada Tuzlanskog kantona danas je usvojila Izvještaj o realizaciji projekta "Plava bolnica". Prema procjenama Direkcije za građenje stepen realizacije Projekta rekonstrukcije, dovršenja i opremanja objekta "Neurološko - fizijatrijske klinike" - "Plave bolnice" na dan 10.03.2009. godine izgleda kako slijedi:

Plava bolnica
- Građevinski radovi cca 98%
- Zanatski radovi cca 90%
- Vodovod i kanalizacija cca 90%
- Elektro instalacije cca 95%
- Mašinske instalacije cca 96%
Radioterapija
- Zemljani radovi 100%
- Građevinski radovi 100%
- Zanatski radovi cca 90%
- Vodovod i kanalizacija cca 90%
- Elektro instalacije cca 95%
- Mašinske instalacije cca 95%

Dinamičkim planom završetak građevinskih radova na objektima predviđen je do kraja februara 2009. godine nakon čega je počela montaža medicinske opreme i edukacija kadra, a završetak ove faze predviđa se za 29. 05. 2009. godine.
U izvještaju o radu i poslovanju JZU UKC Tuzla za 2008. godinu projekat rekonstrukcije, dovršenja i opremanja objekta "Plava bolnica i Radioterapija" kao investicija u toku ostvarena je u iznosu od 31.681.217,11 KM.
Na današnoj sjednici Vlade TK za drugu polovicu mjeseca juna ove godine neoficijleno je najavljeno i otvorenje "Plave bolnice".

USVOJEN IZVJEŠTAJ O RADU MINISTARSTVA ZDRAVSTVA TK

Na današnjoj sjednici Vlada TK je usvojila Izvještaj o radu Ministastva zdravstva Tuzlanskog kantona za 2008. godinu. Rad Ministarstva u izvještajnom periodu razmatran je iz ugla normativne i analitičko - informativne djelatnosti, zdravstvene zaštite i zdravstvenog osiguranja kao i ostalih aktivnosti.
Kada je u pitanju normativna i analitičko informativna djelatnost, Ministarstvo je u 2008. godini Vladi Tuzlanskog kantona dostavilo niz dokumenata od kojih izdvajamo:
- Odluku o utvrđivanju Mreže primarne zdravstvene zaštite i zdravstvenih ustanova primarne zdravstvene zaštite. Donošenje Mreže prati reformske aktivnosti u oblasti primarne zdravstvene zaštite, koja se prema strategiji razvoja zdravstva i projekta jačanja zdravstvenog sektora treba okončati do 2010. godine.
- Izvještaj o snabdjevenosti lijekovima na području TK sa posebnim osvrtom na ostvarivanje prava na lijekove sa esencijalne liste lijekova.
- Informacija o obezbjeđenju rezerve krvi za potrebe liječenja građana TK u 2008. godini sa osvrtom na status dobrovoljnih davalaca krvi i mogućnosti obezbjeđenja krvi kao lijeka.

Kada je riječ o zdravstvenoj zaštiti i zdravstvenom osiguranju u toku 2008. godine Ministarstvo je redovno pratilo stanje u oblasti zdravstvene zaštite i zdravstvenog osiguranja, te poduzimalo potrebne mjere za normalno funkcionisanje sistema. Vršen je nadzor nad radom javnih zdravstvenih ustanova Tuzlanskog kantona, a redovno su provođene i aktivnosti za adekvatno osiguranje lijekova. Ministarstvo zdravstva TK pokrenulo je i aktivnosti na usaglašavanju Liste esencijalnih lijekova koji se izdaju na teret sredstava Zavoda zdravstvenog osiguranja TK sa Listom esencijalnih lijekova neophodnih za osiguranje zdravstvene zaštite u okviru standarda obaveznog zdravstvenog osiguranja u FBiH.

Od ostalih aktivnosti Ministarstva zdravtsva TK u 2008. godini izdvajamo aktivnosti na projektu "Plave bolnice", evaluaciju i programiranje zdravstvene zaštite, organizaciju manifestacije "Dani zdravstva TK 2008." U saradnji sa Federalnim ministarstvom zdravstva u mjesecu Julu 2009. godine organiziran je "Marš mira" Srebrenica - Potočari. Također, s obzirom na moderne trendove informatičkog i centralnog upravljanja u svim segmentima zdravstva Ministarstvo zdravstva pokrenulo je niz aktivnosti koje za cilj imaju informatizaciju zdravstvenog sistema Tuzlanskog kantona.

USVOJEN IZVJEŠTAJ O RADU MINISTARSTVA TRGOVINE TURIZMA I SAOBRAĆAJA TUZLANSKOG KANTONA

Vlada Tuzlanskog kantona danas je usvojila Izvještaj o radu Minisarstva trgovine, turizma i saobraćaja Tuzlanskog kantona. Kako stoji u izvještaju Ministarstvo je u 2008. godini izdalo 4 rješenja iz oblasti ugostiteljstva, 7 rješenja iz oblasti saobraćaja, 3 rješenja iz oblasti privatizacije preduzeća i 65 rješenja iz oblasti radnih odnosa.
Kada su u pitanju aktivnosti u oblasti trgovine Ministarstvo je uočilo da su u 2008. godini cijene osnovnih životnih namjernica u TK bile niže o odnosu na prosječne cijene u FBiH i to: hljeb za 8,07%, brašno za 8,19%, mlijeko za 7,29% i ulje za 2,84%.
Kada je u pitanju oblast turizma Ministarstvo je u toku 2008. godine intenziviralo kontakte i aktivnosti sa Federalnim ministarstvom okoliša i turizma, a s ciljem što potpunije primjene rješenja predviđenih Zakonom o turističko - ugostiteljskoj djelatnosti, kao i na aktivnostima vezanim uz donošenje nove zakonske regulative koja bi bila usaglašena sa savremenim trendovima razvoja turističke djelatnosti.
U 2008. godini Ministarstvo je pratilo broj posjetilaca i noćenja u 35 ugostiteljskih objekata za smještaj. Naš kanton u navedenom periodu je posjetilo 32.592 posjetioca, što predstavlja smanjenje broja posjetilaca u odnosu na 2007. godinu za 5,36%. Od ukupnog broja posjetilaca 20.132 su domaći posjetioci, dok su njih 12.460 stranci. Najveći broj posjetilaca zabilježen je na području općine Tuzla (19.406), zatim Lukavac (5.315), Srebrenik (2.950), Banovići (1.907), Gradačac (1.631), dok je najmanja posjeta zabilježena na području opštine Kladanj (125).
Prema podacima Odjeljenja saobraćaja, na području Tuzlanskog kantona u 2008. godini bilo je ukupno 79 prijevoznika sa ukupno 582 autobusa koji učestvuju u putničkom prijevozu. Od toga 45 prijevoznika učestvuje u linijskom, a 34 prijevoznika vanlinijskom prijevozu putnika. Prilikom odobravanja i reguliranja kantonalnih linija, Ministarstvo je nastojalo obezbjediti transportni sistem u kojem će korisnici ovih usluga imati kvalitetnu uslugu, a prijevoznici mogućnost rentabilnog poslovanja.
U oblasti taksi prijevoza Ministarstvo od 2001. godine vrši izdavanje Licenci za rad, čiji je rok važenja5 godina. Nakon isteka 5 godina dokumentaciju za ponovno izdavanje Licence podnio je manji broj prijevoznika. Tako da je, zaključno sa 2008. godinom, na području Tuzlanskog kantona registrovano 47 pravnih lica koja obavljaju taksi djelatnost sa 170 taksi vozila, odnosno 254 fizička lica koja obavljaju taksi usluge, što znači da na području TK 424 licencirana vozila obavljaju taksi djelatnost. Stoji u Izvještaju o radu Ministarstva trgovine, turizma i saobraćaja.

USVOJEN IZVJEŠTAJ O RADU DIREKCIJE CESTA TUZLA ZA 2008. GODINU

Vlada Tuzlanskog kantona usvojila je danas Izvještaj o radu Direkcije cesta Tuzla za 2008. godinu. Direkcija upravlja mrežom regionalnih puteva u ukupnoj dužini od 340,40 km, od čega 297,30 km puta sa asfaltnim kolovozom i 43,10 km puta sa makadamskim kolovozom.
U toku 2008. godine Direkcija je ostvarila ukupne prihode u iznosu od 21.711.657,00 KM što je 84,55% od planiranih prihoda. Obzirom da se transfer sredstava po općinama za finansiranje lokalnih puteva vrši putem Direkcije cesta u 2008. godini općinama je ukupno dodjeljeno 7.748.046,10 KM što je za 201.464,25 KM više nego u 2007. godini. U cilju stvaranja preduslova za stalno, nesmetano i bezbjedno odvijanje saobraćaja na putevima u TK, putem redovnog održavanja putne infrastrukture Direkcija ja investirala ukupno 808.371,26 KM, što je 52,49% od ukupno planiranih sredstava.
Realizacija Kantonalnog granta u iznosu 610.000, 00 KM, predviđena prema programu Vlade TK do sada je realizirana u iznosu od 400.000,00 KM i to za potrebe rekonstrukcije puta raskršča Radničke ulice i R - 461 u Srebreniku (200.000,00 KM) i rekonstrukcije dionice puta Tuzla - Dokanj - Čelić Brčanska malta - Ulaz u kasarnu Solina (200.000,00 KM). Preostali dio granta bit će realiziran u 2009. godini.

USVOJEN IZVJEŠTAJ O RADU MINISTARSTVA INDUSTRIJE, ENERGETIKE I RUDARSTVA TUZLANSKOG KANTONA ZA 2008. GODINU

Industrijska proizvodnja na području TK već niz godina ima trend rasta. Analizirani rezultati u 2008. godini pokazuju da je u odnosu na 2007. godinu za većinu industrijskih grana ovaj trend bio nastavljen. Ova konstaatcija odnosi se na dizički obim proizvodnje i ostvarenje ukupnog prihoda. Ukupan prihod ostvaren u 2008. godini je za 11% veći od prihoda ostvarenog u 2007. U svim privrednim granama, osim metaloprerađivačke i elektro, te industriji obuće i tekstila ostvaren je porast ukupnog prihoda, dok su pomenute grane zabilježile pad prihoda u odnosu na prihode ostvarene u 2007. godini. Zaposlenost je smanjena sa 11.176 u 2007. na 10.531 registrovanih u 2008. godini. U 2008. godini izvoz je povećan za 20%, dok je uvoz povećan za 16% u odnosu na 2007. godinu što je posljedica uvoza opreme i povećanja fizičkog obima proizvodnje.
U oblasti energetike privredna društva su u 2008. godini ostvarila proizvodnju električne energije veću za 22,1%, dok je ukupan prihod veći za 25%. U isto vrijeme u preduzećima iz oblasti rudarstva zabilježen je rast proizvodnje uglja za 12,7%, industrijske slanice za 10%, krečnjaka za 21% i kvarcnog pijeska za 5%. Ukupan prihod veći je za 3,7%.
U 2008. godini Ministarstvo je u vidu subvencija privatnim preduzećima plasiralo 2.200.000,00 KM.

OSTALE ODLUKE

Vlada Tuzlanskog kantona na danas održanoj sjednici prihvatila je Prijedlog odluke o tekstu prtokola između Vlade TK i Javne zdravstvene ustanove Univerzitetski klinički centar Tuzla, te Odluku i Sporazum o otpustu duga JZU UKC Tuzla. Tekstom Protokola konstatovane su finansijske obaveze koje će JZU UKC Tuzla imati u toku 2009. godine po osnovu iznosa i vraćanja kredita, a Odlukom i Sporazumom o otpustu duga Vlada Tuzlanskog kantona otpustila je dug JZU UKC Tuzla po osnovu dospijeća obaveza za kamate i glavnicu u 2009. godini u iznosu od 2.725.695,06 KM. Preostali dio obaveza u iznosu od 2.375.232,84 KM isplatiti će JZU Univerzitetski klinički centar Tuzla.
Vlada Tuzlanskog kantona usvojila je Prijelog Odluke o poništavanju objavljenog Javnog oglasa, raspisivanju ponovnog Javnog oglasa i utvrđivanju teksta ponovnog javnog oglasa za nominiranje četiri kandidata za upražnjene pozicije članova, odnosno predsjednika Nadzornog odbora Javnog preduzeća "Šume Tuzlanskog kantona" DD Kladanj, ispred državnog kapitala.
Vlada Tuzlanskog kantona donijela je Uredbu o izmjenama i dopunama Uredbe o vršenju ovlaštenja organa Tuzlanskog kantona i općina na području Tuzlanskog kantona u privrednim društvima sa učešćem državnog kapitala.
Vlada Tuzlanskog kantona donijela je Uredbu o izmjeni Uredbe o vršenju ovlaštenja organa Tuzlanskog kantona u javnim ustanovama čiji je osnivač Tuzlanski kanton.
Vlada Tuzlanskog kantona donijela je Odluku o utvrđivanju uslova i kriterija za imenovanja u Regulirane organe.

 

PRESS

 

 




Press konferencija u povodu održavanja 85. redovne sjednice Vlade Tuzlanskog kantona

 

 

 

Odjeljenje za informisanje

 

 

 

M.B. / E.J.


Tuzla 12.5.2009. godine
ITALIJANSKA DELEGACIJA U POSJETI VLADI TUZLANSKOG KANTONA


ITALIJANSKA DELEGACIJA U POSJETI VLADI TUZLANSKOG KANTONA
U povodu otvaranja Međunarodnog civilnog centra civilne zaštite u Gračanici u posjeti Vladi Tuzlanskog kantona danas je boravila delegacija iz Italije.

Projekat otvaranja Međunarodnog centra civilne zaštite ima dva cilja: prvi je da se stvori zajednička struktura civilne zaštite za svih pet opština koje participuraju u projektu, a drug je da se kroz zajedničko djelovanje tih opština pomogne u prevazilaženju problema proisteklih iz rata.

„Kako je rijeka Spreča u proteklom ratu bila linija razdvajanja, nakon rata na ovom području ostao je veliki broj neuklonjenih ubojnih sredstava koji sada predstavljaju veliku prepreku regulaciji toka rijeke i preveniranju plavljenja okolnog područja.“ Istakao je nadanašnjem sastanku Zdenko Tadić, direktor Kantonalne uprave civilne zaštite.

Imajući u vidu ovu povezanost deminiranja s jedne strane i zaštite i regulacije vodotoka, kao ekološkog projekta gosti iz Italije su istakli da bi se određeni dio sredstava za deminiranje mogao dobiti i iz fondova koji se bave zaštitom vodotoka, odnosno životne sredine u cjelosti.

„Projekat je rezultat saradnje provincije Arezzo i Ministarstva vanjskih poslova Italije, te Međunarodnog fonda solidarnosti i ima za cilj da spoji zvanične institucije i jedan volonterski sektor u model, koji je u Italiji već dugo godina aktivan, a koji bi trebao da bude implementiran i u dolini rijeke Spreče. Ovaj model predviđa jaču saradnju institucija i volonterskog sektora, kako bi se educirani građani, u sitacijama kada zvaničnim strukturama to treba, na primjer u slučajevima poplave, zemljotresa i sl., mogli uključiti i do određene mjere samozaštititi, te na taj način pomoći institicijama da što adekvatnije reaguju.“ Rekao je Vincenzo Cessarelli, predsjednik Provincije Arezzo iz Italije.

Kako bi se praktično pokazao značaj ove saradnje, ali i saradnje provincije Arezzo i opština Lukavac, Gračanica, Doboj Istok, Petrovo i Doboj, krajem mjeseca septembra ove godine planirano je i održavanje vježbe u okvirima civilne zaštite.

Današnjem sastanku u ime Vlade Tuzlanskog kantona osim direktora Kantonalne uprave civilne zaštite Zdenka Tadića prisustvovao je i Ministar finansija TK Sead Bećirović, a pored predsjednika provincije Arezzo iz italije, gospodina Ceccarelli-a delegaciju iz Italije činili su savjetnik predsjednika Angelo Maria Cardone, direktor sektora za civilnu zaštitu Nikola Visi, ekspert za civilnu zaštitu Paolo Emilio Cherubini i koordinator projekta Francesco Baroni.


Odjeljenje za informisanje

 

 

 

M.B. / E.J.


Tuzla 12.5.2009. godine
ODRŽANA VANREDNA SJEDNICA VLADE TUZLANSKOG KANTONA

Danas je održana 47. vanredna sjednica Vlade Tuzlanskog kantona.

Donesena je Odluka i izmjeni Odluke o utvrđivanju plaća i drugih ličnih primanja kantonalnog pravobranioca i zamjenika kantonalnog pravobranioca.

Razlog za izmjenu ove Odluke je činjenica da se za osnovicu za obračun plaća kantonalnog pravobranioca i zamjenika kantonalog pravobranioca uzima prosječna plaća iz decembra one godine koja prehodi godini u kojoj se plaća ostvaruje.
U skladu sa danas donesenom Odlukom za osnovu za obračun plaća kantonalnog pravobranioca i zamjenika kantonalnog pravobranioca će se uzimati prosjek iz decembra 2007. godine.

Ova odluka će se primjenjivati od 1.4. do 31.12 2009. godine i donesena je uskladu sa Mjerama štednje i opredjeljenjem Vlade Tuzlanskog kantona da neće biti povećanja plaća budžetskih korisnika.


 

Odjeljenje za informisanje

 

 

 

M.B. / E.J.


Tuzla 13.5.2009. godine
Saziv 86. redovne sjednice Vlade Kantona

Na osnovu člana 6. Poslovnika o radu Vlade Tuzlanskog kantona («Službene novine Tuzlanskog kantona», br. 7/05 i 7/07), premijer Kantona,


S A Z I V A
86. redovnu sjednicu Vlade Kantona koja će se održati u četvrtak
14.05.2009. godine sa početkom u 8,30 sati u sali za sjednice

Za sjednicu predlaže slijedeći:

D N E V N I R E D


Razmatranje i usvajanje Izvoda iz zapisnika sa 84. redovne i 46. i 47. vanredne sjednice Vlade.

1. Razmatranje Izvještaja o izvršenju Finansijskog plana Zavoda za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona za 2008. godinu;
Obrađivač: Ministarstvo zdravstva

2. Razmatranje Informacije o realizaciji zaključaka Skupštine Tuzlanskog kantona sa prijedlogom mjera odnosno alternativnih rješenja;
Obrađivač: Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okolice

3. Razmatranje Informacije o stanju u malim i srednjim preduzećima na području Tuzlanskog kantona u 2008. godini sa prijedlogom smjernica rada u 2009. godini;
Obrađivač: Ministarstvo za obnovu, razvoj i povratak

4. Razmatranje Informacije o stanju obrta na području Tuzlanskog kantona u 2008. godini i pravcima njegovog razvoja;
Obrađivač: Ministarstvo za obnovu, razvoj i povratak

5. Razmatranje prijedloga Odluke o kriterijima za dodjelu pomoći općinama iz neutrošenih sredstava posebne naknade za zaštitu od prirodnih i drugih nesreća;
Obrađivač: Kantonalna uprava civilne zaštite

6. Razmatranje Programa raspodjele namjenskih sredstava Ministarstva prostornog uređenja i zaštite okolice za 2009. godinu;
Obrađivač: Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okolice

7. a) Razmatranje namjenskih Odluka Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede o odobravanju sredstava za realizaciju projekata predviđenih Programom ulaganja sredstava vodnih naknada u oblast vodoprivrede u 2009. godini, za ugovorene obaveze iz 2008.godine;

b) Razmatranje prijedloga Odluke o odobravanju namjenskih sredstava za
realizaciju projekata predviđenih Programom ulaganja sredstava vodnih naknada u oblast vodoprivrede u 2009. godini, za planirane aktivnosti u 2009. godini;
Obrađivač: Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

8. Razmatranje obavijesti Ministarstva finansija u vezi Amandmana na Budžet Tuzlanskog kantona za 2009. godinu;
Obrađivač: Ministarstvo finansija

9. Razmatranje Zahtjeva Univerziteta u Tuzli za tumačenje Odluke o utvrđivanju najvišeg iznosa naknada za rad predsjednika i članova upravnih i nadzornih odbora;

10. Razmatranje prijedloga Odluke o stavljanju van snage Odluke Vlade Tuzlanskog kantona;
Obrađivač: Ministarstvo za boračka pitanja

11. Kadrovska pitanja.

 


PREMIJER KANTONA
mr.sc. Enes Mujić, v.r.

 

 

 

M.B. / E.J.


Tuzla 13.5.2009. godine
POZIV

Obavještavamo vas da će u petak 14.5.2009. godine u povodu održavanja 86. redovne sjednice Vlade Tuzlanskog kantona biti održana Press konferencija.

Press konferencija će biti održana u sali za PRESS konferencije Vlade Tuzlanskog kantona sa početkom u 11.00 sati.

Predviđeno je da se na press konferenciji obrate:

- Jadranka Miraščić, Ministrica prostornog uređenja i zaštite okolice TK,
- Sead Mujanović, Ministar obnove, razvoja i povratka TK i
- Nermina Mehinović, Direktorica Zavoda za javno zdravstvo TK.

U prilogu vam dostavljamo i Saziv za 86. redovnu sjednicu sa prijedlogom Dnevnog reda.

U skladu sa Poslovnikom o radu Vlade Tuzlanskog kantona priliku za snimanje i fotografisanje predstavnici sredstava javnog informisanja imaju do utvrđivanja Dnevnog reda.
Na PRESS konferenciji će medijima biti dostupni i svi materijali koji će biti razmatrani na Sjednici Vlade.

Za sve dodatne informacije molimo vas da kontaktirate Odjeljenje za informisanje Vlade Tuzlanskog kantona.




Odjeljenje za informisanje

 

 

 

M.B. / E.J.


Tuzla 14.5.2009. godine
ODRŽANA 86. REDOVNA SJEDNICA VLADE TUZLANSKOG KANTONA

- USVOJEN IZVJEŠTAJ O IZVRŠENJU FINANSIJSKOG PLANA ZAVODA ZA JAVNO ZDRAVSTVO TUZLANSKOG KANTONA
- USVOJENA INFORMACIJA U VEZI SA PROJEKTOM IZGRADNJE REGIONALNE SANITARNE DEPONIJE
- NASTAVLJEN TREND RASTA BROJA MALIH I SREDNJIH PREDUZEĆA
- USVOJENA INFORMACIJA O STANJU OBRTA U TUZLANSKOM KANTONU
- USVOJEN PROGRAM RASPODJELE NAMJENSKIH SREDSTAVA MINISTARSTVA PROSTORNOG UREĐENJA I ZAŠTITE OKOLICE
- ODOBRENA SREDSTVA ZA PROJEKTE ULAGANJA U OBLAST VODOPRIVREDE
- OSTALE ODLUKE...


ODRŽANA 86. REDOVNA SJEDNICA VLADE TUZLANSKOG KANTONA

USVOJEN IZVJEŠTAJ O IZVRŠENJU FINANSIJSKOG PLANA ZAVODA ZA JAVNO ZDRAVSTVO TUZLANSKOG KANTONA

Vlada Tuzlanskog kantona danas je usvojila Izvještaj o izvršenju Finansijskog plana Zavoda za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona za 2008. godinu.
U prošloj godini Kantonalni zavod za javno zdravstvo ostvario je ukupne prihode od
1 335 675,77 KM i ukupne rashode od 1.162 597,54 KM.
Ostvarena dobit od 173 078,23 KM rapoređena je u korist povećanja kapitala.
Najznačajniji dio prihoda odnosi se na prihode od Zaovda zdravstvenog osiguranja Tuzlanskog kantona. Ostvarenje prihoda od boavljanja osnove djelatnosti zavoda za javnos zdravstvo Tuzlanskgo kantona u odnosu na polanirane prihode u prošloj godini veće je za 4,73 % dok su ostvarenih rashodi u odnosu na planirane manji za 9,68%.
Inače, Zavod za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona obavlja javnozdravstvenu djelatnost za područje Kantona koja se odnosi na prikupljanje statističkih izvještaja iz oblasti zdavstva, provodi zdravstveno-odgojne aktivnosti, kontroliše, prati i analizira epidemiološku situaciju, donosi plan i program mjera dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije, obavlja javnozdrastvenu mikrobiološku djelatnost od interesa za kanton, kontroliše higijensku ispravnost vode za piće, površinske i otpadne vode, zdravstvenu ispravnost namirnica i predmeta opće upotrebe za područje kantona, prati, analizira i ocjenjuje uticaj okoliša na zdravstveno stanje stanovništva Tuzlanskog kantona.

USVOJENA INFORMACIJA U VEZI SA PROJEKTOM IZGRADNJE REGIONALNE SANITARNE DEPONIJE

Vlada Tuzlanskog kantona danas je prihvatila Informaciju o realizaciji zaključaka Skupštine Tuzlanskog kantona, a koji se tiču nastavka aktivnosti na realizaciji projekta regionalne eko deponije na lokalitetu Lukavačke rijeke i snimanja stanja postojećih deponija komunalnog otpada na području općina Tuzlanskog kantona.
U danas usvojenoj Informaciji dat je pregled svih aktivnosti koje su poduzimane od donošenja Odluke o izboru lokacije regionalne sanitarne deponije i utvrđivanja općeg interesa za izgradnju regionalne deponije u općini Lukavac do danas. Nažalost, uprkos svim aktivnostima koje su poduzete ovaj projekat je zbog protivljenja mještana na području na kojem je predviđena gradnja regionalne deponije blokiran, a 30.12.2008. godine i Općinsko vijeće Lukavac je usvojilo zaključak kojim se definitivno ne prihvata izgradnja regionalne sanitarne deponije na opodručju općine Lukavac.

Kada je u pitanju stanje općinskih deponija konstatovano je da sve općinske deponije imaju karakter nelegalnog i neuređenog odlagališta, te nemaju uređen sistem zaštite tla, vode i zraka. Kroz analize mogućih rješenja predloženo je da se u nemogućnosti nastavka izgradnje regionalne sanitarne deponije u ovom periodu dio odobrenih kreditnih sredstava usmjeri za finansiranje sanacije postojećih općinskih deponija, s tim što bi obveznici vraćanja navedenih sredstava bile općine.
U Informaciji je istaknuto da je u interesu definitivnog opredjeljenja i eventualnog nastavka aktivnosti na iznalaženju nove lokacije za sanitarnu deponiju neophodno ponovno izjašnjenje Skupštine Tuzlanskog kantona.
Ukoliko Skupština stavi van snage svoj raniji zaključak o nastavku izgradnje sanitarne deponije u Lukavcu predloženo je da se poduzmu sljedeće aktivnosti:
- staviti van snage Odluku o određivanju lokacije za odlaganje čvrstog otpada
- pokrenuti inicijativu prema Vladi Federacije BiH da stavi van snage Odluku o utvrđivanju općeg interesa za izgradnju sanitarne regionalne deponije u općini Lukavac
- zahtijevati povrat sredstava koje je općina Lukavac dobila iz Budžeta Tuzlanskog kantona na ime beneficija za izgradnju deponije
- podržati opredjeljenje za utrošak preostalih sredstava Svjetske banke
- nastaviti sa aktivnostima na rješavanju daljeg statusa općinskih deponija
- zahtijevati od općina da u roku od 90 dana dostave Planove prilagođavanja
- pokrenuti aktivnosti na izboru nove lokacije za regionalnu sanitarnu deponiju i
- provesti kampanju- podrška upravljanju otpadom za Tuzlanski kanton.

NASTAVLJEN TREND RASTA BROJA MALIH I SREDNJIH PREDUZEĆA

Vlada Tuzlanskog kantona danas je usvojila Informaciju o stanju u malim i srednjim preduzećima na području Tuzlanskog kantona u 2008. godini sa prijedlogom smjernica rada u 2009. godini. U Tuzlanskom kantonu u prošloj godini je bilo 7 359 malih i srednjih preduzeća što je za 5,32% više u odnosu na 2007. godinu. Najznačajniji broj malih i srednjih preduzeća ima općina Tuzla u kojoj je na 1 000 stanovnika 18,4 ovakva preduzeća. Slijedi Gradačac sa 16,04 malih i srednjih preduzeća na 1 000 stanovnika, Doboj Istok sa 14,64 i Srebrenik sa 13,12. Najmanji broj malih i srednjih preduzeća na 1 000 stanovnika imaju Sapna 7,02 i Teočak 7,88. Ovi pokazatelji ipak potvrđuju da Tuzlanski kanton ima relativno mali broj malih i srednjih preduzeća na 1 000 stanovnika, posebno ako se uporedimo sa podacima iz Evropske unije gdje prosječno na 1 000 stanovnika ima 50 ovakvih preduzeća, u Sloveniji ih ima 56,8, a u Mađarskoj čak 75.
Kada su u pitanju djelatnosti najviše malih i srednjih preduzeća koja djeluju u Tuzlanskom kantonu su u oblasti trgovine i popravke motornih vozila (2 338), prerađivačke industrije (944), zatim prijevoza, skladištenja i veza (619) i građevinarstvu (510).
U cilju podrške razvoju malih i srednjih preduzeća u Tuzlanskom kantonu Ministarstvo za obnovu, razvoj i povratak u prošloj je godini provodilo aktivnosti na dodjeli kreditnih sredstava ovim preduzećima sa finansiranjem i sufinansiranjem kamata za kredite do 80 000 KM. Za ove namjene izdvojeno je 430 106,72 KM, a ukupno je realizovano 2 164 000 KM kreditnih sredstava. Posredstvom resornih ministarstava pružana je podrška i certificiranju subjekata po međunarodnim standardima, značajno su podržana mala i srednja preduzeća u oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije kroz poticaje poljoprivredi, potom kroz podršku izgradnji industrijskih zona.
Ukupno je ovaj sektor iz Budžeta Tuzlanskog kantona podržan sa skoro 19 miliona KM. Imajući u vidu da su općine Tuzlanskog kantona za ovaj sektor izdvojile nešto više od 2 miliona KM, a Federacija BiH je za Tuzlanski kanton izdvojila 7 762 387,2 KM, tako da su ukupno mala i srednja preduzeća u Tuzlanskom kantonu u 2008. godini podržana sa više od 29 miliona KM.

USVOJENA INFORMACIJA O STANJU OBRTA U TUZLANSKOM KANTONU

Vlada Tuzlansklgo kantona danas je usvojila informaciju o stanju obrta na području Tuzlanskog kantona u prošloj godini sa pravcima njegovog razvoja.
Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku u prošloj je godini u Tuzlanskom kantonu registrovano 9 376 obrta, pod kojima se podrazumijeva obrt u oblastima trgovine, ugostiteljstva i zanatstva. Prema statističkim podacima općinskih evidencija u prošloj je godini bilo 8862 obrta što je za 0,1% više u odnosu na 2007. godinu.
Kada su u pitanju zanatski obrti njih je u prošloj godini u Tuzlanskom kantonu bilo registrovano 4 168, što je 7,4 obrta na 1 000 stanovnika. Iako je broj zanatskih obrta povećan za 2% i ovi pokazatelji su skromni u odnosu na one iz zapadnoevropskih zemalja gdje se na
1 000 stanovnika registruje više od 20 obrtnika.
U općinama Tuzlanskog kantona evidentno je više od 100 različitih registrovanih obrtničkih djelatnosti. Među najbrojnijima su frizeri, pekari, automehaničari, obućari, itd.
U cilju podsticanja razvoja tradicionalnih i starih zanata u Tuzlanskom kantonu Vlada Tuzlanskog kantona prošle je godine izdvojila 40 000,00 KM, a u cilju podrške obrtu regresirane su kamate određenom broju obrtnika.


USVOJEN PROGRAM RASPODJELE NAMJENSKIH SREDSTAVA MINISTARSTVA PROSTORNOG UREĐENJA I ZAŠTITE OKOLICE

Vlada Tuzlanskog kantona danas je dala saglasnost na Program raspodjele namjenskih sredstava Ministarstva prostornog uređenja i zaštite okolice za 2009. godinu.
Osnovne namjenske prihode ovog Ministarstva čine sredstva od registracije vozila i plovnih objekata. Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova u Tuzlanskom kantonu je u prošloj godini bilo registrovano 95 873 vozila što je za 6 877 vozila manje nego u 2007. godini. U skladu sa procentualnim udjelom općina u ovom broju registrovanih vozila urađen je i Program raspodjele namjenskih sredstava, osim općine Gračanica, kojoj pripadaju veća sredstva po posebnoj odluci Vlade Tuzlanskog kantona za toplifikaciju.
Ukupna planirana namjenska sredstva ovog Ministarstva za 2009. godinu iznose 3 206 800,00 KM. i bit će raspoređena za:
- troškove rada i održavanja Sistema za praćenje kvaliteta zraka na području Tuzlanskog kantona 140 000,00 KM
- učešće javnosti u odlukama o posebnim ativnostima 200 000,00 KM
- tekući grantovi 2 439 800,00 KM i
- kapitalni izdaci 427 000,00 KM.
Najznačajniji dio tekućih grantova bit će dodijeljen općinama 1 914 800 ,00 KM i to, na osnovu broja registrovanih vozila:
- Kladanj 39 990,72 KM
- Kalesija 99 370,88
- Tuzla 517 455,68
- Teočak 19 540,92
- Banovići 85 131,76
- Doboj Istok 46 352,88
- Sapna 23 479,40
- Lukavac 164 961,72

- Živinice 194,045,88
- Čelić 26 357,52
- Gradačac 164 204,32
- Srebrenik 133 908,32 i
- Gračanica 400 000,00 KM
Od ovih sredstava 200 000,00 KM bit će utrošeno za čišćenje putnog pojasa na magistralnim i regionalnim putevima od komunalnog otpada.
Iz namjenskih sredstava Ministarstva prostornog uređenja i zaštite okolice bit će podržani i projekti iz oblasti ekologije koje provodi nevladin sektor sa 60 000,00 KM, bit će subvencionirani i ekološki projekti javnih preduzeća sa 300 000,00 KM i privatnih preduzeća sa 150 000,00 KM.

ODOBRENA SREDSTVA ZA PROJEKTE ULAGANJA U OBLAST VODOPRIVREDE

Vlada Tuzlanskog kantona danas je dala saglasnost na Odluku ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede o odobravanju sredstava potrebnih za realizaciju projekata predviđenih Programom ulaganja sredstava vodnih naknada u oblasti vodoprivrede u 2009. godini u ukupnom iznosu od 837 659,24 KM, a koje se odnose na prenesene obaveze iz 2008. godine. Najznačajniji dio sredstava bit će izdvojen za I fazu sanacije brane jezera Modrac 257 271,41 KM, odvodnju oborinskih voda sa područja Doložal u Lukavcu 192 117,86 KM, učešće u izgradnji postrojenja za pripremu pitke vode u Kalesiji i Teočaku 180 000,00 KM, regulaciju rijeke Jale u Gornjoj Tuzli 72 308,69 KM i za radove čišćenja prirodnih korita vodotaka na području Tuzlanskog kantona 69 947,065 KM.
Vlada Tuzlanskog kantona danas je dala saglasnost na Odluku ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede o odobravanju sredstava potrebnih za realizaciju projekata predviđenih Programom ulaganja sredstava vodnih naknada u oblasti vodoprivrede u 2009. godini u ukupnom iznosu od 2 993 000,00 KM. Najznačajniji dio sredstava bit će izdvojen za II fazu sanacije brane jezera Modrac 1 300 000,00 KM, odvodnju oborinskih voda sa područja Doložal u Lukavcu 300 000,00 KM, učešće u izgradnji postrojenja za pripremu pitke vode u Kalesiji i Teočaku 220 000,00 KM, nastavak regulacije rijeke Gradašnice u Gradačcu 300 000,00 KM i projekat tehničkog osmatranja brane Modrac za 2009. godinu 250 000,00 KM.

OSTALE ODLUKE

Vlada Tuzlanskog kantona danas je usvojila Odluku o izmjenama i dopunama Programa korištenja sredstava za realizaciju dopunskih prava i ostalih izdvajanja sa kriterijima za raspodjelu korisnicima boračko-invalidske zaštite u 2009. godini.
Riječ je o manjim izmjenama koje su donesene u cilju efikasnijeg provođenja Zakonima utvrđenih prava za korisnike boračko-invalidske zaštite i transparentnosti utroška planiranih sredstava, koja će biti realizirana u skladu sa raspoloživim sredstvima u Budžetu Tuzlanskog kantona.
Vlada Tuzlanskog kantona danas je zaključkom prihvatila Mišljenje Ministarstva finansija u vezi sa primjenom odluke o dopunama odluke o utvrđivanju najvišeg iznosa naknada za rad predsjednika i članova upravnih i nadzornih odbora, a u vezi s naznakom da se propisana naknada isplaćuje po odbitku i uplati poreza na dohodak. U Mišljenju, koje je dato na zahtjev Univerziteta u Tuzli, je navedeno da se predsjednicima i članovima upravnih i nadzornih odbora isplaćuje iznos od 350,00 odnosno 300,00 KM.
Vlada Tuzlanskog kantona danas je stavila van snage odluku o dodjeli stana u vlasništvo Zilhi (Fejzo) Salihović. Naime, prije zaključenja ugovora o prenosu prava vlasništva na ovom stanu, nažalost, Zilha Salihović, kojoj je kao članu porodice šehida/poginulog borca iz Kalesija dodijeljen stan, je u međuvremenu umrla, te je zbog toga bilo neophodno donijeti ovakvu odluku.
Vlada Tuzlanskog kantona danas je imenovala gospodina Besima Durakovića, direktora Kantonalne Uprave za inspekcijske poslove, za odgovornu osobu za područje Tuzlanskog kantona, a u vezi sa realizacijom Operativnog plana aktivnosti u okviru planirane pojačane kontrole "rad na crno" o čemu je Odluku donijela Vlada Federacije BiH. Ova akcija bit će provedena u periodu od 18.5. do 13.6.2009. godine na području Federacije BiH.
U okviru kadrovskih pitanja Vlada je danas na prijedlog Kadrovske komisije dala saglasnost na Odluku UO JU Međunarodna galerija portreta o imenovanje Harija Ejubovića za direktora ove Javne ustanove na period od 4 godine.
Saglasnost na ovu Odluku treba dati i Općina Tuzla, s obzirom na to da su suosnivači JU Međunarodna galerija portreta Tuzla Tuzlanski kanton i općina Tuzla.

 



 

Odjeljenje za informisanje

 

 

 

M.B. / E.J.


Tuzla 18.5.2009. godine
POZIV

Poštovani,

Obavještavamo vas da će u utorak (19.5.2009. godine) u prvoj posjeti Tuzlanskom kantonu boraviti Ambasador Ujedinjenog kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske u BiH gospodin Michael Tatham.

Ambasador Tatham će se susresti sa premijerom i predsjednikom Skupštine Tuzlanskog kantona Enesom Mujićem i Amirom Fazlićem.

Susret počinje u Uredu Premijera u 10.00.

Fotografi i snimatelji imaju priliku za snimanje u prvih 10 minuta susreta.

Izjave za medije će biti upriličene nakon sastanka u PRESS sali Vlade Tuzlanskog kantona u 10 sati i 45 minuta.


Odjeljenje za informisanje

 

 

 

M.B. / E.J.


Tuzla 19.5.2009. godine
POSJETA BRITANSKOG AMBASADORA TUZLANSKOM KANTONU

Ambasador Ujedinjenog kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske u BiH Michael Tatham danas je boravio u prvoj zvaničnoj posjeti Tuzlanskom kantonu.
Tokom susreta sa premijerom Tuzlanskog kantona Enesom Mujićem i predsjednikom Skupštine Tuzlanskog kantona Amirom Fazlićem razgovarano je o radu i prioritetima kantonalnih vlasti te aktuelnom stanju u oblasti privrede.
Ambasador Tatham je izrazio interesovanje o strukturi industrije Tuzlanskog kantona, uticaju svjetske ekonomske krize na ovom području, saradnji sa drugim područjima u BiH i stanju u oblasti poduzetništva.

POSJETA BRITANSKOG AMBASADORA TUZLANSKOM KANTONU

Premijer Mujić je upoznao ambasadora Tathama da Tuzlanski kanton ima značajne prirodne resurse na kojima su u najvećoj mjeri bazirani privredni kapaciteti od kojih je značajan dio izvozno orijentisan.
„Nažalost svjetska ekonomska kriza je ovo područje pogodila u godini kada smo imali najbolje poslovne rezultate nakon rata. Poduzeli smo niz mjera kako bismo ublažili te efekte. Naše mjere su usmjerene na smanjenje javne potrošnje, uvođenje mjera štednje, te poticaj privredi, kroz vrlo povoljna kreditna sredstva. Ovo područje je prepoznatljivo po značajnim dostignućima i razvoju sistema obrazovanja i zdravstva te potencijalima za razvoj turizma.

POSJETA BRITANSKOG AMBASADORA TUZLANSKOM KANTONU

Ponosni smo na činjenicu da smo prvi Kanton koji je zakonski obezbijedio poticaje poljoprivredi, a raduje nas i trend razvoja sektora malih i srednjih preduzeća te obrta. Taj dio privrede je najfleksibilniji što je ogromna prednost u ovom periodu ekonomske krize“ istakao je premijer Mujić.

Predsjednik Skupštine Tuzlanskog kantona Amir Fazlić je upoznao ambasadora Tathama sa funkcionisanjem kantonalne vlasti naglasivši dobru i konstruktivnu saradnju predstavnika svih političkih subjekata koji participiraju u vlasti u Tuzlanskom kantonu.
Predsjednik Fazlić je istakao i da je ovo područje prepoznatljivo i po činjenici da općine Tuzlanskog kantona razvijaju izuzetno dobru saradnju, posebno u oblasti ekonomije, sa drugim područjima u BiH, kako u Federaciji tako i u Republici Srpskoj.

Ambasador Tatham je izrazio zadovoljstvo zbog činjenice da je Ambasada Ujedinjenog kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske u BiH imala izuzetno dobre partnere u Tuzlanskom kantonu i općini Tuzla na nekoliko projekata koji su realizirani, te izrazio očekivanje da će tako biti i u narednom periodu.
Ambasador je izdvojio podršku projektima koji se tiču razvoja civilnog sektora i prevencije maloljetničkog prestupništva.
Obostrano je izraženo zadovoljstvo što je u Tuzlanskom kantonu prisutan značajan broj kompanija iz Velike Britanije te izražena nada da će u narednom periodu njihovo prisustvo na ovom području biti još veće.

 


Odjeljenje za informisanje

 

 

 

M.B. / E.J.


Tuzla 19.5.2009. godine
POZIV

Poštovani,

 

Ministrica obrazovanja , nauke , kulture i sporta , Mirzeta Hadžić Suljkić, sa saradncima boravit će sutra (20.05.2009.god.) u radnoj posjeti Općini Lukavac, prema Protokolu kako slijedi:

- 10:00 h- prijem kod načelnika Općine Lukavac Dževada Mujkića
- 10:30-11:10 h – sastanak sa Aktivom direktora osnovnih škola sa područja Općine Lukavac ( Prostorije Osnovne škole “Lukavac Grad”)
- 11:15-12:15h – posjeta Gimnaziji Lukavac i sastanak sa Aktivom direktora srednjih škola sa područja Općine Lukavac
- 12:30h – posjeta Osnovnoj školi u izgradnji u Devetaku
- 13:00h – posjeta područnoj osnovnoj školi “Dobošnica” u Sižju (povratnička škola)

Tokom radne posjete razgovarat će se o realizaciji kapitalnih ulaganja i sredstava u pomenutoj školi u proteklom periodu, o zajedničkim projektima koji su realizovani,kao i o rezultatima takmičenja na kojima su učestvovale odgojno- obrazovne ustanove sa područja Općine Lukavac.

Pozivamo vaše, novinarske ekipe da proprate ovaj događaj !

Srdačan pozdrav !


Albina Vicković , dipl. zurnl.
Stručna saradnica za kulturu i informisanje MONKS TK

 

 

 

M.B. / E.J.


Tuzla 20.5.2009. godine
Saziv 87. redovne sjednice Vlade Kantona

Na osnovu člana 6. Poslovnika o radu Vlade Tuzlanskog kantona («Službene novine Tuzlanskog kantona», br. 7/05 i 7/07), premijer Kantona,

S A Z I V A
87. redovnu sjednicu Vlade Kantona koja će se održati u četvrtak
21.05.2009. godine sa početkom u 9,00 sati u sali za sjednice

Za sjednicu predlaže slijedeći:

D N E V N I R E D

Razmatranje i usvajanje Izvoda iz zapisnika sa 85. i 86. redovne sjednice Vlade Tuzlanskog kantona.

1. Razmatranje i utvrđivanje nacrta Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Radio – televiziji Tuzlanskog kantona;
Obrađivač: Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta

2. Razmatranje i utvrđivanje nacrta Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o koncesijama;
Obrađivač: Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva

3. Razmatranje Izvještaja o izvršenju Finansijskog plana JU Služba za zapošljavanje Tuzlanskog kantona za period 01.01. – 31.12.2008. godine;
Obrađivač: Ministarstvo za rad i socijalnu politiku i JU Služba za zapošljavanje Tuzlanskog kantona

4. Razmatranje Informacije o stanju u oblasti povratka raseljenih lica, povratnika i izbjeglica na području Tuzlanskog kantona i Republike Srpske za period 01.01. – 31.12.2008. godine;
Obrađivač: Ministarstvo za obnovu, razvoj i povratak

5. Razmatranje Informacije o stanju u privrednim društvima iz oblasti primarne poljoprivredne proizvodnje, prehrambene industrije, vodoprivrede i drvne industrije na području Kantona za 2008. godinu;
Obrađivač: Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

6. Razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o utvrđivanju uslova, kriterija i postupka za dodjelu kredita redovnim studentima dodiplomskog studija koji su ostvarili natprosječan uspjeh;
Obrađivač: Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta

7. Razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o utvrđivanju uslova, kriterija i postupka za dodjelu kredita redovnim studentima dodiplomskog studija po osnovu materijalnog položaja i socijalnog statusa;
Obrađivač: Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta

8. Razmatranje Zahtjeva NLB Tuzlanske banke d.d. Tuzla za izdavanje saglasnosti za plasiranje sredstava sa ESCROW računa Vlade Tuzlanskog kantona;
Obrađivač: Ministarstvo finansija

9. Razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o utvrđivanju kriterija za korištenje sredstava Budžeta Tuzlanskog kantona za 2009. godinu sa pozicije 21010005 – „Dženaze i sahrane prognanih lica i identifikacija tijela iz masovnih grobnica“;
Obrađivač: Ministarstvo za obnovu, razvoj i povratak

10. Razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o raspoređivanju sredstava iz Budžeta Tuzlanskog kantona za 2009. godinu sa pozicije 21010005 – „Dženaze i sahrane prognanih lica i identifikacija tijela iz masovnih grobnica“;
Obrađivač: Ministarstvo za obnovu, razvoj i povratak

11. Razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o utvrđivanju kriterija za korištenje sredstava Budžeta Tuzlanskog kantona za 2009. godinu sa pozicije 21010002 – „Podrška povratku prognanih lica“;
Obrađivač: Ministarstvo za obnovu, razvoj i povratak

12. Razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o raspoređivanju sredstava iz Budžeta Tuzlanskog kantona za 2009. godinu sa pozicije 21010002 – „Podrška povratku prognanih lica“;
Obrađivač: Ministarstvo za obnovu, razvoj i povratak

13. Razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o utvrđivanju kriterija za korištenje sredstava Budžeta Tuzlanskog kantona za 2009. godinu sa pozicije 21010003 – „Materijalno zbrinjavanje socijalno ugroženih“
Obrađivač: Ministarstvo za obnovu, razvoj i povratak

14. Razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o raspoređivanju sredstava iz Budžeta Tuzlanskog kantona za 2009. godinu sa pozicije 21010003 – „Materijalno zbrinjavanje socijalno ugroženih“
Obrađivač: Ministarstvo za obnovu, razvoj i povratak

15. Razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o utvrđivanju kriterija za korištenje sredstava sa pozicije „Podrška razvoju Kantona“;
Obrađivač: Ministarstvo za obnovu, razvoj i povratak

16. Razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o raspoređivanju sredstava iz Budžeta Tuzlanskog kantona za 2009. godinu sa pozicije „Podrška razvoju Kantona“;
Obrađivač: Ministarstvo za obnovu, razvoj i povratak

17. Razmatranje prijedloga i donošenje Uredbe o izmjenama i dopunama Uredbe o utvrđivanju uslova, kriterija i postupka za odobravanje finansijskih sredstava za pomoć u rješavanju stambenih potreba braniteljima i članovima njihove porodice na području Tuzlanskog kantona;
Obrađivač: Ministarstvo za boračka pitanja

18. Razmatranje prijedloga i donošenje Programa korištenja bespovratnih novčanih sredstava za pomoć u stambenom zbrinjavanju korisnika prava iz oblasti boračko-invalidske zaštite Tuzlanskog kantona u 2009. godini; Obrađivač: Ministarstvo za boračka pitanja

19. Razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o davanju saglasnosti na Program raspodjele sredstava za materijalno zbrinjavanje lica u stanju socijalne potrebe za 2009. godinu;
Obrađivač: Ministarstvo za rad i socijalnu politiku

20. Razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o kriterijima za dodjelu pomoći općinama iz neutrošenih sredstava posebnog poreza za zaštitu od prirodnih i drugih nesreća;
Obrađivač: Kantonalna uprava civilne zaštite

21. Razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o davanju saglasnosti na Program raspodjele sredstava sa potrošačke jedinice 13010002 – „Intervencije javnim preduzećima i privrednim društvima“ ;
Obrađivač: Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva

22. Razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o odobravanju sredstava sa pozicije 11010003 – Troškovi manifestacija za 2009. godinu;
Obrađivač: Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

23. Razmatranje Izjašnjenja na akt Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva od 23.04.2009. godine pod nazivom „Nacrt Zakona o proglašenju dijela područja planine Konjuh zaštićenim pejzažom Konjuh“;
Obrađivač: Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okolice

24. Razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o davanju saglasnosti na Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede;
Obrađivač: Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

25. Razmatranje pitanja rješavanja legalizacije, odnosno uknjižbe u zemljišne knjige poslovne zgrade BKC u Tuzli;


PREMIJER KANTONA
mr.sc. Enes Mujić, v.r.

 

 

 

M.B. / E.J.


Tuzla 20.5.2009. godine
POZIV

Obavještavamo vas da će u četvrtak 21.5.2009. godine u povodu održavanja 87. redovne sjednice Vlade Tuzlanskog kantona biti održana Press konferencija.

Press konferencija će biti održana u sali za PRESS konferencije Vlade Tuzlanskog kantona sa početkom u 12.00 sati.

Predviđeno je da se na press konferenciji obrate:

- Sead Mujanović, Ministar obnove, razvoja i povratka TK,
- Sead Bećirović, Ministar finansija TK,
- Bahrija Mahurić, Ministar za boračka pitanja TK i
- Jusuf Džafić, Zamjenik direktora NLB Tuzlanska banka d.d. Tuzla.

U prilogu vam dostavljamo i Saziv za 87. redovnu sjednicu sa prijedlogom Dnevnog reda.

U skladu sa Poslovnikom o radu Vlade Tuzlanskog kantona priliku za snimanje i fotografisanje predstavnici sredstava javnog informisanja imaju do utvrđivanja Dnevnog reda.
Nakon završetka sjednice Vlade usvojene dokumente i prateće materijale moći ćete pronaći na web stranici www.vladatk.kim.ba/press .

Za sve dodatne informacije molimo vas da kontaktirate Odjeljenje za informisanje Vlade Tuzlanskog kantona.



Odjeljenje za informisanje

 

 

 

M.B. / E.J.


Tuzla 21.5.2009. godine
ODRŽANA 87. REDOVNA SJEDNICA VLADE TUZLANSKOG KANTONA
- UTVRĐEN NACRT ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O RADIO-TELEVIZIJI TUZLANSKOG KANTONA
- UTVRĐEN NACRT ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O KONCESIJAMA TUZLANSKOG KANTONA
- USVOJEN IZVJEŠTAJ O IZVRŠENJU FINANSIJSKOG PLANA JU SLUŽBA ZA ZAPOŠLJAVANJE TUZLANSKOG KANTONA ZA 2008. GODINU
- USVOJENA INFORMACIJA O STANJU U OBLASTI POVRATKA U 2008. GODINI
- USVOJENA INFORMACIJA O STANJU U PRIVREDNIM DRUŠTVIMA U OBLASTI POLJOPRIVREDNE PROIZVODNJE, PREHRAMBENE INDUSTRIJE, VODOPRIVREDE I DRVNE INDUSTRIJE
- UTVRĐENI KRITERIJI ZA DODJELU STUDENTSKIH KREDITA
- DATA SAGLASNOST ZA PLASMAN SREDSTAVA KOJIMA ĆE BITI UPOSLENO 212 NOVIH RADNIKA
- UTVRĐENI KRITERIJI ZA RASPODJELU SREDSTAVA PLANIRANIH NA POZICIJAMA MINISTARSTVA ZA OBNOVU, RAZVOJ I POVRATAK
- 6 938 000,00 KM BESPOVRATNE POMOĆI ZA STAMBENO ZBRIVNJAVANJA BORAČKIH KATEGORIJA
- ZA NARODNU KUHINJU PLANIRANO 456 000,00 KM
- USVOJENI KRITERIJI ZA DODJELU POMOĆI OPĆINAMA IZ SREDSTAVA POSEBNE NAKNADE ZA ZAŠTITU OD PRIRODNIH I DRUGIH NESREĆA
- ZA PODRŠKU JAVNIM PREDUZEĆIMA I PRIVREDNIM DRUŠTVIMA 4 MILIONA KM
- OSTALE ODLUKE...


ODRŽANA 87. REDOVNA SJEDNICA VLADE TUZLANSKOG KANTONA

UTVRĐEN NACRT ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O RADIO-TELEVIZIJI TUZLANSKOG KANTONA

Vlada Tuzlanskog kantona danas je utvrdila Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Radio-televiziji Tuzlanskog kantona. Razlog za izmjene ovog Zakona su u činjenici da Zakon o sukobu interesa u organima vlasti Federacije BiH utvrđuje da je sukob interesa u slučajevima kada su nosioci izvršnih funkcija članovi u skupštinama i nadzornim odborima javnih preduzeća. Kako je Vlada Tuzlanskog kantona do sada obavljala i Funkciju Skupštine JP RTVTK ukazala se potreba za izmjenama Zakona o ovom Preduzeću.
Danas utvrđenim Narctom je predviđeno da će Vlada Tuzlanskog kantona imenovati Skupštinu JP RTVTK u skladu sa Zakonom o ministarskim, vladinim i drugim imenovanjima u FBiH. Članovi Skupštine, koja broji 8 članova sa četverogodišnjim mandatom, ne mogu biti članovi Uprave, predsjednik i član Nadzornog odbora RTVTK, osobe koje imaju direktan ili indirektan finansijski interes u ovom preduzeću kao i lica, koja u skladu sa Zakonom o sukobu interesa u organima vlasti FBiH, članovi poslovodnog, upravno, nadzornog ili izvršnog odbora ili u svojstvu ovlaštene osobe u javnom preduzeću, izabrani dužnosnici nosioci izvršne vlasti i savjetnici.
Inče, Skupština JPRTVTK usvaja statu RTVTK, imenuje članove Nadzornog odbora i vrši druge nadležnosti utvrđene Zakonom o privrednim društvima i Zakonom o javnim preduzećima.

UTVRĐEN NACRT ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O KONCESIJAMA TUZLANSKOG KANTONA

Vlada Tuzlanskog kantona danas je utvrdila Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o koncesijama Tuzlanskog kantona. Razlog za utvrđivanje ovog Nacrta je namjera da se postojeći Zakon učini funkcionalnijim i da se jasno razgraniče nadležnosti pri dodjeli koncesija, a u skladu sa Federalnim Zakonom o koncesijama.
Među predloženim izmjenama i dopunama je propisivanje zabrane obavljanja koncesione djelatnosti bez zaključenog ugovora o koncesiji, s obzirom na to da postojećim zakonom ova zabrana nije bila propisana. Također je predviđeno pojednostavljivanje procedure kooptiranja članova koje u Komisije nominuju općine ovisno na čijem području se nalazi predmet koncesije.
U Nacrtu je predviđen i novi član Zakona kojim je definisana nadležnost za praćenje izvršenja ugovora o koncesiji u pogledu plaćanja koncesione naknade, jer to u postojećem zakonu nije bilo definisano. Predviđeno je između ostalog i skraćenje roka za razmatranje i odobravanje tendera sa 21 na 15 dana. Predložena je i izmjena postupka dodjele koncesije putem samoinicijativne ponude. S obzirom na to da bi se koncesija ovom metodom trebala dodjeljivati u izuzetnim slučajevima, predloženim rješenjem izmijenjeni su uslovi dodjele koncesije, a i jasnije i preciznije je definisan postupak dodjele koncesije. Predviđen je i izuzetak od javnog oglašavanja samoinicijativne ponude u slučaju da se radi o zemljištu u ličnoj svojini ponuđača.
Nacrtom Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o koncesijama predviđeno je i uvođenje jedinstvenog registra koncesija kao i da te poslove obavlja Komisija za koncesije. Također je predviđen i inspekcijski nadzor nad obavljanjem djelatnosti koja je predmet koncesije bez zaključenog ugovora o koncesiji, vršit će nadležni inspektor iz oblasti koja je predmet koncesije. Kaznene odredbe ovog Zakona Nacrtom su usklađene sa Zakonom o prekršajima.
Danas je utvrđen i Prijedlog programa javne rasprave o Nacrtu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o koncesijama. Predloženo je da javna rasprava o ovom Nacrtu traje 60 dana, a da se primjedbe, prijedlozi i sugestije na navedeni zakon dostave Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva Tuzlanskog kantona.

USVOJEN IZVJEŠTAJ O IZVRŠENJU FINANSIJSKOG PLANA JU SLUŽBA ZA ZAPOŠLJAVANJE TUZLANSKOG KANTONA ZA 2008. GODINU

Vlada Tuzlanskog kantona danas je usvojila Izvještaj o izvršenju Finansijskog plana JU Služba za zapošljavanje Tuzlanskog kantona za 2008. godinu.
Služba je u prošloj godini ostvarila ukupne prihode od 42 622 759,00 KM, a rashodi su bili 44 762 257,00 KM. Razlika između prihoda i rashoda od 2 139 498,00 KM pokrivena je suficitom iz ranijeg perioda.
Najznačajnija sredstva, ukupno 42 399 892,11 KM, izdvojena su za obezbjeđenje materijalne i socijalne sigurnosti nezaposlenih lica. Za novčanu nakadu za demobilisane borce isplaćeno je ukupno 28 476 043,90 KM. Ova sredstva obezbijedili su Federalni zavod za zapošljavanje, JU Služba za zapošljavanje Tuzlanskog kantona, Federano ministarstvo za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata i Vlada Tuzlanskog kantona.
Za zdravstveno osiguranje nezaposlenih lica izdvojeno je 4 416 798,94 KM.
Za realizaciju mjera za socijalno zbrinjavanje zaposlenika koji u procesu privatizacije, stečaja, likvidacije i prestrukturiranja preduzeća ostaju bez posla, Služba je u prošloj godini planirala 2 miliona KM. Za ove namjene u prošloj godini realizovano je ukupno 1 415 068,66 KM i to za isplatu novčanih naknada i uvezivanje radnog staža.
Za programe zapošljavanja odnosno smanjenja nezaposlenosti u prošloj godini je izdvojeno 2 830 431,10 KM.

USVOJENA INFORMACIJA O STANJU U OBLASTI POVRATKA U 2008. GODINI

Vlada Tuzlanskog kantona danas je usvojila Informaciju o stanju u oblasti povratka raseljenih lica, povratnika i izbjeglica na području Tuzlanskog kantona i Republike Srpske u toku 2008. godine.
U prošloj godini na području Tuzlanskog kantona bio je planiran povratak 667 lica. Ostvaren je povratak od 351 što je ostvarenje plana sa 52,7%.
Broj povratnika u prošloj godini veći je za 17% u odnosu na 2007. godinu.

Najviše povrataka ostvareno je u općinama Tuzla (121), Lukavac (80), Kalesija (55) i Gračanica (48). Povratak nije evidentiran u općinama Kladanj, Živinice, Doboj Istok i Gradačac.
Na područje Republike Srpske planiran je povratak 915 osoba. Plan je ostvaren sa 95,3% odnosno vratila su se 872 lica. Najviše osoba vratilo se na područje općine Srebrenica (254), Modriča (178) i Bratunac (100).
U Budžetu Tuzlanskog kantona prošle godine povratak je podržan sa više od 4 miliona KM i to za projekte održivog povratka, sanaciju stambenih objekata za povratnike, izgradnju gospodarskih objekata povratnika, sanaciju putnih komunikacija.
Realizovano je ukupno 3 895 273,35 KM.
Kada su u pitanju projekti održivog povratka izdvojeno je 882 170,00 KM od čega za povratnike na području Republike Srpske 714 835,00 KM, a za povratnike na području Tuzlanskog kantona 167 335,00 KM.
Za sanaciju stambenih objekata povratnika izdvojeno je 1 824 651,35 KM. Zaključeno je ukupno 150 ugovora od čega u Tuzlanskom kantonu 70, a u RS-u 80 ugovora.

USVOJENA INFORMACIJA O STANJU U PRIVREDNIM DRUŠTVIMA U OBLASTI POLJOPRIVREDNE PROIZVODNJE, PREHRAMBENE INDUSTRIJE, VODOPRIVREDE I DRVNE INDUSTRIJE

Vlada Tuzlanskog kantona danas je usvojila Informaciju o stanju u privrednim društvima iz oblasti primarne poljoprivredne proizvodnje, prehrambene industrije, vodoprivrede i drvne industrije na području Kantona za 2008. godinu.
Kako je navedeno u Informaciji Tuzlanski kanton zauzima 34% ukupnih poljoprivrednih površina u Federaciji BiH što predstavlja veliki potencijal za proizvodnju svih vrsta poljoprivrednih kultura koje se koriste kao sirovine u prerađivačkim kapacitetim prehrambene industrije.
U Informaciji je iz ove oblasti dat pregled poslovanja 36 subjekata od kojih je većina svoje poslovne planove u potpunosti ispunila. U ovim privrednim društvima ukupno je uposleno 1 275 osoba što je za 89 osoba više u odnosu na 2007. godinu. U ovom sektoru ostvaren je ukupan prihod od 171 496 090,00 što je u odnosu na 2007. godinu povećanje od više od 32 miliona KM.
Ukupna dobit je bila 5 032 144,00 što je značajno povećanje u odnosu na 2007. godinu kada je dobit iznosila 1 987 002,00 KM.
Ukupan gubitak koji je ostvaren u ovom sektoru je bio 11 000 876,00 što je za oko 4 miliona KM više u odnosu na prethodnu godinu.
Kada je u pitanju poslovanje JP "Spreča" DD Tuzla čija je osnova djelatnost sakupljanje, prečišćavanje i distribucija vode navedeno je da je u prošloj godini ostvarena isporuka vode na nivou plana, ali je to bilo za 11% više u odnosu na 2007. godinu. Najveća količina vode 36,7% isporučena je Termoelektrani Tuzla i Sisecam sodi Lukavac 36,4%.
U oblasti drvno-prerađivačke industrije analizirani su podaci 35 preduzeća iz ove oblasti. Ukupan prihod u ovoj oblasti bio je 127 079 324 KM što je u odnosu na prethodnu godinu za 4% manje. 32 preduzeća su ostvarila pozitivan finansijski bruto rezultat sa dobiti od oko 16,5 miliona KM, dok su tri preduzeća poslovala sa gubitkom. U prošloj godini prosječna plaća u ovoj oblasti bila je 412,23 KM što je za 9% više u odnosu na 2007. godinu.

UTVRĐENI KRITERIJI ZA DODJELU STUDENTSKIH KREDITA

Vlada Tuzlanskog kantona danasa je donijela Odluku kojom su utvrđeni kriteriji za dodjelu kredita redovnim studentima dodiplomskog studija po osnovu materijalnog položaja i socijalnog statusa.
Studentski krediti će se dodjeljivati u ukupnom godišnjem iznosu od 1 200 KM po studentu.
Za studente I godine predviđeno je 15% od ukupnog broja odobrenih kredita, za II godinu bit će izdvojeno 20%, II godinu 25% i za studente IV,V i VI godine 40% ukupnog broja korisnika kredita.
Studentima romske nacionalnosti koji ispune uslove propisane ovom Odlukom bit će dodijeljeni krediti bez obzira na Listu dobitnika kredita.
Pravo na ovaj kredit imaju studenti sa područja Tuzlanskog kantona koji su u tekućoj akademskoj godini prvi put upisali određenu godinu studija, da ne primaju kredit, nagradu, ili stipendiju od drugog davaoca ili po drugom osnovu veću od 1000 KM na godišnjem nivou. Lista dobitnika bit će utvrđena na osnovu uspjeha u prethodnoj godini, materijalnog i socijalnog položaja te deficitarnosti studija.
Vlada je danas donijela i Odluku kojom se utvrđuju kriteriji za dodjelu kredita redovnim studentima dodiplomskog studija koji su ostvarili natprosječan uspjeh.
I ovi krediti će se dodjeljivati u istom iznosu i omjeru po godinama studija kao i po po osnovu materijalnog položaja i socijalnog statusa.
Pravo na ovaj kredit imaju studenti sa područja Tuzlanskog kantona koji su u tekućoj akademskoj godini prvi put upisali određenu godinu studija, da ne primaju kredit, nagradu, ili stipendiju od drugog davaoca ili po drugom osnovu veću od 1000 KM na godišnjem nivou. Od ovog ograničenja izuzeti su studenti kojima stipendije dodjeljuje JU Univerzitet u Tuzli.
Lista dobitnika bit će utvrđena na osnovu ostvarene prosječne ocjene iz prethodne godine studija koja ne može biti manja od 9.0, a za studente I godin na osnovu ostvarene prosječne ocjene u srednjoj školi koja ne može biti manja od 4,75.
Bit će uzete u obzir i nagrade i priznanja koje su kondidati dobijali tokom školovanja.
Korisnici kredita po oba osnova, koji u roku završe studij, ukoliko u godini u kojoj su koristili kredit ostvare prosječnu ocjenu 9,0 i više bit će oslobođeni vraćanja kredita. Oni koji ostvare prosjek 8-8,99 vraćaju 25% iskorištenih sredstava, a oni koji ostvare prosjek 7-7,99 vraćaju 50% kredita.
Ostali i oni koji ne ispune preuzete obaveze ugovorom o kreditu vraćaju kompletan iznos u jednakim mjesečnim ratama u vremenskom roku dvostruko dužem od vemena u kojem je korisnik primao kredit.
Za studentske kredite u Budžetu Tuzlanskog kantona za 2009. godinu planirano je 697 200,00 KM. Planirana je dodjela ukupno 581-og kredita i to 232 kredita za studente sa natprosječnim uspjehom i 349 kredita za studente po osnovu materijalnog položaja i socijalnog statusa.

DATA SAGLASNOST ZA PLASMAN SREDSTAVA KOJIMA ĆE BITI UPOSLENO 212 NOVIH RADNIKA

Vlada Tuzlanskog kantona danas je dala saglasnost za plasiranje sredstava sa ESCROW računa Vlade Tuzlanskog kantona.
Ukupno će putem NLB Tuzlanske banke biti plasirano 5 445 000,00 KM od privatizacije. Ova sredstva bit će raspoređena u svim općinama Tuzlanskog kantona, a prilikom određivanja omjera za plasman sredstava se vodilo računa o privrednoj aktivnosti, broju novouposlenih radnika i iznosu podnesenog zahtjeva klijenata i investicionom programu.
Najviše sredstva bit će plasirano u općini Tuzla 1 325 000,00 KM, zatim u Gračanici
775 000,00 KM i Gradačcu 700 000,00 KM.
Slijede Živinice sa 690 000,00 KM, Srebrenik 550 000,00 KM, Doboj Istok i Banovići sa po 300 000,00 KM, Lukavac 270 000,00 KM, Kladanj 200 000,00 KM, Kalesija i Čelić sa po 100 000,00 KM, i Sapna u kojoj će biti plasirano 80 000.00 KM.
Na javni poziv koji je raspisala NLB Tuzlanska banka prijavila su se 73 preduzeća i ukupno je traženo 22 318 000,00 KM.
Banka je obradila sve zahtjeve u skladu sa kriterijima banke te utvrdila prijedlog liste na koji je danas Vlada dala saglasnost.
Kredite će dobiti ukupno 45 preduzeća, a realizacijom ovih sredstava planirano je upošljavanje novih 212 radnika. Najviši iznos odobrenog kredita je 280 000,00 KM.

UTVRĐENI KRITERIJI ZA RASPODJELU SREDSTAVA PLANIRANIH NA POZICIJAMA MINISTARSTVA ZA OBNOVU, RAZVOJ I POVRATAK

Vlada Tuzlanskog kantona danas je donijela Odluku o utvrđivanju kriterija za dodjelu sredstava planiranih za podršku povratku prognanih lica i Odluku o rasporedjivanju sredstava planiranih u Budžetu Tuzlanskog kantona za ove namjene. Tako je za projekte održivog povratka planirano 331 000,00 KM, sanaciju stambenih objekata, raseljenih lica, povratnika i izbjeglica 1 624 000,00 KM, izgradnju gospodarskih objekata povratnika 300 000,00 KM, sanaciju putnih komunikacija u zonama povratka 800 000,00 KM i sufinansiranje obnove vjerskih objekata 140 000,00 KM.
Vlada Tuzlanskog kantona danas je donijela Odluku kojom su utvrđeni kriteriji za korištenje sredstava planiranih za dženaze i sahrane prognanih lica i identifikaciju tijela iz masovnih grobnica. Sa ove budžetske pozicije bit će sufinansiran i projekat ograđivanja Memorijalnog centra-šehidskog mezarja u Memićima.
U skladu s ovim kriterijima danas je donesena i Odluka o raspoređivanju sredstava za ove namjene. Tako će za dženaze i sahrane prognanih lica i identifikaciju tijela iz masovnih grobnica biti izdvojeno 50 000,00 KM, a za projekat ograđivanja Memorijalnog centra-šehidskog mezarja Memići 70 000,00 KM.
Vlada Tuzlanskog kantona danas je donijela Odluku o kriterijima za dodjelu sredstava za materijalno zrbinjavanje socijalno ugroženih, planiranih na poziciji Ministarstva za obnovu, razvoj i povratak. Donesena je i Odluka o raspoređivnaju sredstava planiranih na ovoj budžetskoj poziciji. Tako je za sufinansiranje troškova električne energije u izbjegličkim naseljima planirano 300 000,00 KM, a za finansiranje troškova nabavke uglja za izbjeglička naselja i najugroženije prognaničke porodice u individualnom smještaju planirano je 216 000,00 KM,.
Vlada Tuzlanskog kantona danas je donijela Odluku o utvrđivanju kriterija za korištenje sredstava planiranih za Podršku razvoju Tuzlanskog kantona. U skladu s ovom Odlukom donesena je i Odluka o raspoređivanju planiranih sredstava. Planirano je za finansiranje kamata za pokretanje malih i srednjih preduzeća i obrta izdvajanje 50 000,00 KM, za sufinansiranje kamata za proširenje djelatnosti malih i srednjih preduzeća i obrta 254 492,24 KM, za certificiranje firmi 250 000,00 KM, za podršku inovatorima i udruženjima inovatora 65 000,00 KM, za podršku programima očuvanja tradicionalnih i starih zanata 50 507,76 KM i za podršku Obrtničkoj komori Kantona 40 000,00 KM.

6 938 000,00 KM BESPOVRATNE POMOĆI ZA STAMBENO ZBRIVNJAVANJA BORAČKIH KATEGORIJA

Vlada Tuzlanskog kantona danas je usvojila Program korištenja bespovratnih novčanih sredstava za pomoć u stambenom zbrinjavanju korisnika prava iz oblasti boračko-invalidske zaštite Tuzlanskog kantona za 2009. godinu. Za ove namjene u Budžetu Tuzlanskog kantona planirano je 6 938 000,00 KM.
6 336 000,00 KM bit će raspoređeno na osnovu broja korisnika po općinama Kantona, koji je umanjen za broj stambeno riješenih, a po prethodnim programima Ministarstva za boračka pitanja Tuzlanskog kantona od 1999. do 2008. godine.
Sredstva će biti dodijeljena za 9 791 korisnika iz kategorije porodica šehida i poginulih boraca, ukupno 2 miliona KM, zatim za 5 428 korisnika iz kategorije ratnih vojnih invalida, ukupno 2 miliona KM i 72 867 korisnika iz kategorije demobilisanih boraca, ukupno 2 304 400,00 KM.
Prostali dio sredstava od 602 000 KM Ministarstvo za boračka pitanja će koristiti u skladu sa potpisanim ugovorim, utvrđenim kriterijima i provedenim procedurama i programima Vlade Tuzlanskog kantona za postupke započete u proteklom periodu.
Vlada Tuzlanskog kantona danas je donijela Uredbu o izmjenama i dopunama Uredbe o utvrđivanju uslova, kriterija i postupka za odobravanje finansijskih sredstava za pomoć u rješavanju stambenih potreba braniteljima i članovima njihovih porodica na području Tuzlanskog kantona. Do izmjena je došlo nakon upućivanja usaglašenog zahtjeva kantonalnih boračkih saveza i zbog usaglašavanja Uredbe sa usvojenim izmjenama i dopunama Zakona o pravima branilaca i članova njihovih porodica.

ZA NARODNU KUHINJU PLANIRANO 456 000,00 KM

Vlada Tuzlanskog kantona danas je usvojila Program raspodjele sredstava za materijalno zbrinjavanje lica u stanju socijalne potrebe za 2009. godinu. Ovim programom planirano je 778 400,00 KM. Za podršku Narodnoj kuhinji HO Merhamet MDD RO Tuzla planirano je 456 000,00 KM, za podršku realizaciji Programa rada sa djecom sa višestrukim i najtežim oblicima invaliditeta Centru za djecu sa višestrukim smetnjama u razvoju "Koraci nade" Tuzla planirano je 60 000,00 KM.
Udruženje građana Informativni centar za osobe sa invaliditetom "Lotos" Tuzla dobit će 40 000,00 KM, a Udruženje građana za pomoć licima u duševnoj nevolji "Fenix" Tuzla
24 000,00 KM.
Udruženju distrofičara Tuzlanskog kantona za podršku programu profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja lica sa distrofijom i podršku školovanju ovih lica bit će dodijeljenjo 16 000,00 KM. Isti iznos dobit će i Udruženje građana paraplegičara i oboljelih od dječije paralize Tuzlanskog kantona. Za programe pomoći starim licima i licima u stanju socijalne pomoći koje provodi Crveni križ Tuzlanskog kantona bit će izdvojeno 70 000,00 KM.
Za program profesionalne rehabilitacije i standardizacije načina procjene i podrške u zapošljavanju osobama sa invaliditetom i nabavku ortopedskih pomagala ili prilagođavanje radnih mjesta i drugih programa podrške licima i porodicama u stanju socijalne potrebe bit će izdvojeno 96 400,00 KM

USVOJENI KRITERIJI ZA DODJELU POMOĆI OPĆINAMA IZ SREDSTAVA POSEBNE NAKNADE ZA ZAŠTITU OD PRIRODNIH I DRUGIH NESREĆA

Vlada Tuzlanskog kantona danas je donijela Odluku o kriterijima za dodjelu pomoći općinama iz neutrošenih sredstava posebne naknade za zaštitu od prirodnih i drugih nesreća. Od sredstava ove posebne naknade, koja nisu utrošena i prenose se u novu kalendarsku/budžetsku godinu, može se koristiti 50% sredstava za pomoć općinama za sljedeće namjene:
- saniranje dijela šteta nastalih prirodnim ili drugim nesrećama
- provođenje preventivnih mjera utvrđenih programom razvoja zaštite i spašavanja općine
- opremanje struktura civilne zaštite u općinama
- istraživačke i druge projekte predviđene programom razvoja zaštite i spašavanja općine ili drugim planskim dokumentima.
Kriteriji za dodjelu sredstava su da je formirana Služba civilne zaštite općine, da je formiran Općinski štab civilne zaštite, da je donesena procjena ugroženosti općine, da je donesen Program razvoja zaštite i spašavanja općine i da je zahtjev kojim se općina kandidara za ova sredstava adekvatno obrazložen i dokumentovan. Sredstva pomoći dodjeljuje Kantonalna uprava civilne zaštite uz prethodno pribavljenu saglasnost Kantonalnog štaba civilne zaštite.

ZA PODRŠKU JAVNIM PREDUZEĆIMA I PRIVREDNIM DRUŠTVIMA 4 MILIONA KM

Vlada Tuzlanskog kantona danas je donijela Program raspodjele sredstava planiranih u Budžetu Tuzlanskog kantona za intervencije javnim preduzećima i privrednim društvima.
Za ove namjene planirana su 4 miliona KM.
U skladu sa danas usvojenim Programom za pomoć privrednim društvima sa većinskim državnim kapitalom iz resora Ministarstva industrije, energetike i rudarstva, koja u održavanju tekuće likvidnosti nisu u mogućnosti da plaćaju zdravstveno osiguranje, planirano je 62 940,00 KM. Za sufinansiranje materijalnog zbrinjavanja ili novčane pomoći zaposlenicima koji ostaju u privrednim društvima koja su u procesu restrukturiranja kao i zaposlenicima koji u tom procesu ostaju bez posla planirano je 500 000,00 KM.
Za učešće u realizaciji programa Službe za zapošljavanje Tuzlanskog kantona, vezano za izmirenje obaveza doprinosa za PIO/MIO za zaposlenike koji su stekli uslove za penzionisanje u privrednim društvima iz resorne oblasti sa većinskim državnim kapitalom, planirano je 500 000,00 KM. Za intervencije privrednim društvima sa većinskim državnim kapitalom iz resorne oblasti kao pomoć za postizanje ekonomske samoodrživosti planirano je 600 000,00 KM.
Za obaveze po Modelu uvezivanja staža radnicima privrednih društava prema kojima ovlaštenja po osnovu državnog kapitala vrši Kanton planirano je 2 300 000,00 KM i za pomoć privrednim društvima sa većinskim državnim kapitalom koja se nalaze u predstečajnom postupku planirano je 37 060,00 KM.

OSTALE ODLUKE

Vlada Tuzlanskog kantona danas je prihvatila Izjašnjenje Ministarstva prostornog uređenja i zaštite okolice Tuzlanskog kantona, a u vezi sa aktom Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva u vezi sa Nacrtom Zakona o proglašenju dijela područja planine Konjuh zaštićenim pejzažom Konjuh. Izjašnjenje će biti upućeno Skupštini Tuzlanskog kantona.
Vlada Tuzlanskog kantona danas je općini Čelić odobrila 12 000,00 KM namijenjenih za sufinansiranje održavanja Dana jagodastog voća. Sredstva su odobrena u skladu sa Programom utroška sredstava sa budžetske pozicije Troškovi manifestacija.
Vlada Tuzlanskog kantona danas je usvojila Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Pravilnik je donesen zbog činjenice da je bio neophodan veliki broj izmjena i dopuna osnovnog teksta Pravilnika, zbog potrebe usklađivanja odredbi Pravilnika sa Uredbom o načelima za utvrđivanje unutrašnje organizacije kantonalnih, gradskih i općinskih organa državne uprave i potrebe izmjena naziva i dopuna opisa poslova postojećih radnih mjesta kao i uvođenja dva nova radna mjesta u cilju usješnijeg i efikasnijeg obavljanja poslova iz nadležnosti Ministarstva. Za realizaciju ovog Pravilnika nisu potrebna dodatna sredstva.
Vlada Tuzlanskog kantona danas je ovlastila direktora Bosanskog kulturnog centra Tuzla, da u ime Vlade Tuzlanskog kantona, a u skladu sa Zakonom o uslovima i postupku legalizacije bespravno izgrađenih građevina, nadležnim organima podnese zahtjev za legalizaciju objekta Bosanskog kulturnog centra te da u saradnji s Kantonalnim pravobranilaštvom poduzme sve neophodne radnje u postupku legalizacije i uknjižbe ovog objekta kod nadležnog Zemljišno-knjižnog ureda.



 

Odjeljenje za informisanje

 

 

 

M.B. / E.J.


Tuzla 21.5.2009. godine
SAOPŠTENJE

U povodu neistine iznesene u Saopćenju za javnost Organizacije „OKO“, a koju su prenijeli mediji u Tuzlanskom kantonu, zbog objektivnog informisanja javnosti Vlada Tuzlanskog kantona sopćava sljedeće:

„U Saopćenju za javnost Omladinske organizacije Oko, objavljenom u srijedu 20.5.2009. godine, iznesena je neistina da je Vlada Tuzlanskog kantona uputila zahtjev Senatu Univerziteta Tuzla, a u vezi sa participacijom studenata prilikom polaganja ispita.

Obavještavamo javnost da Vlada Tuzlanskog kantona nije uputila zahtjev ove vrste Senatu Univerziteta u Tuzli.
Pitanje participacije treba biti regulisano Statutom Univerziteta u Tuzli, koji, u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju Tuzlanskog kantona, koji je 2008. godine usvojila Skupština Tuzlanskog kantona, donosi Senat Univerziteta u Tuzli.
Vlada Tuzlanskog kantona, u skladu sa Zakonom, daje saglasnost na Statut Univerziteta u Tuzli.
Obavještavamo javnost da Vlada Tuzlanskog kantona još nije razmatrala Statut Univerziteta u Tuzli.

Podržavamo sve inicijative koje imaju za cilj unapređenje stanja u oblasti visokog obrazovanja u Tuzlanskom kantonu ali očekujemo da će ubuduće ovakve i slične tvrdnje, a posebno one na kojima se zasnivaju optužbe, biti provjerene prije iznošenja u javnosti.

Objavljivanje neistina, a nadamo se da ono nije bilo namjerno i uz kalkulaciju da demanti nikada nema efekat objavljivanja vijesti, pa makar ona bila i neistinita, sigurno neće doprinijeti našem zajedničkom cilju - unapređenje stanja u oblasti visokog obrazovanja u Tuzlanskom kantonu.“

Odjeljenje za informisanje

 

 

 

M.B. / E.J.


Tuzla 21.5.2009. godine
ČESTITKA
22. MAJ – DAN POLICIJE

U povodu 22.maja – Dana policije Tuzlanskog kantona, u ime Vlade Tuzlanskog katona i svoje lično svim aktivnim i umirovljenim policajcima i svim pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova upućujem iskrene čestitke.

Svakodnevno su pred vama novi izazovi, odgovornosti i zadaće koje samo dobro opremljena i obučena policija može uspješno savladati. Vaši rezulati potvrdili su vašu profesionalnost i predanost ovom odgovornom i časnom poslu. Vjerujem ćete svoj posao nastaviti obavljati savjesno i profesionalno čime ćete građanima Tuzlanskog kantona omogućiti da žive u sigurnom okruženju.

Ovom prilikom ne smijemo zaboraviti žrtve i zasluge branitelja Bosne i Hercegovine, među kojima je i velik broj policajaca. Stoga ovu priliku koristim i da uputim riječi podrške svim porodicama poginulih pripadnika policije.

 



 

M.B. / E.J.


Tuzla 22.5.2009. godine
POZIV - MONKS

Predmet : Obavještenje medijima / poziv za praćenje događaja

 

Poštovani,

Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta TK, na osnovu Zakona o srednjem obrazovanju organizira Javnu raspravu o prijedlogu Plana upisa učenika u srednje škole na Tuzlanskom kantonu za školsku 2009/10 godinu.

Na Javnoj raspravi očekuje se učešće direktora srednjih i osnovnih škola sa područja TK, predstavnika Obrtničke komore, Privredne komore TK i Kantonalne službe za zapošljavanje.

Javna rasprava će se održati u ponedjeljak, 25.05.2009. godine u 11 sati, u prostorijama Pedagoškog zavoda Tuzla.

 

 

Srdačan pozdrav ,

MONKS TK


 

 

M.B. / E.J.


Tuzla 22.5.2009. godine
OBILJEŽEN 22. MAJ – DAN POLICIJE

 

Danas je u Narodnom pozorištu u Tuzli održana svečana akademija u povodu 22. maja – Dana policije Tuzlanskog kantona.

OBILJEŽEN 22. MAJ – DAN POLICIJE
Osim Premijera Tuzlanskog kantona Enesa Mujića i Ministra unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona Seada Omerbegovića policajcima i prisutnim posjetiteljima obratio se i zamjenik ministra sigurnosti BiH Mijo Krešić. OBILJEŽEN 22. MAJ – DAN POLICIJE
22. maja 1997. godine Vlada Tuzlansko – Podrinjskog kantona je usvojila Zakon o unutrašnjim poslovima TPK te se stoga ovaj dan obilježava kao Dan policije TK . Od 1997. godine pa do danas MUP TK u kontinuitetu djeluje na očuvanju sigurne sredine za život i rad građana Tuzlanskog kantona. U tom cilju Ministarstvo je u proteklom periodu postiglo značajne rezultate. OBILJEŽEN 22. MAJ – DAN POLICIJE
U svom obraćanju prisutnim službenicima policije i gostima premijer Mujić je istakao da „iza činjenice da Tuzlanski kanton ima sigurnost na visokom nivou i da ima najviši stepen otkrivenosti krivičnih djela u Federaciji BiH stoji ogromno zalaganje, trud i znanje pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona. Službenici policije su u oblasti sigurnosti izgradili sistem za koji nam pohvale i priznanja stžu kako od domaćih, tako i od relevantnih međunarodnih institucija. Naravno dobri rezultati su i obaveza više kako pripadnicima policije i MUP-a TK, tako i cjelokupnoj Vladi Tuzlanskog kantona da takvo stanje stalno unaprijeđujemo.“ OBILJEŽEN 22. MAJ – DAN POLICIJE
Na današnjoj manifestaciji ministar Omerbegović i Policijski komesar Nedim Mutapčić su istaknutim pripadnicima policije Tuzlanskog kantona uručili Zlatne i Srebrne policijske značke, Policijske medalje za hrabrost, te Zahvalnice institucijama i ustanovama za pruženu podršku. OBILJEŽEN 22. MAJ – DAN POLICIJE

Delegacija Vlade Tuzlanskog kantona danas je položila cvijeće na spomen obilježje poginulim pripadnicima policije u ratu 1992 – 1995., a cjelokupnoj manifestaciji osim premijera Mujića u ime Vlde TK prisustvovali su i ministrica obrazovanja, nauke, kulture i sporta TK Mirzeta Hadžić – Suljkić, ministrica pravosuđa TK Jasminka Mijatović, Ministar za boračka pitanja Bahrija Mehurić i Ministar zdravstva TK Asim Musić.

OBILJEŽEN 22. MAJ – DAN POLICIJE


 


Odjeljenje za informisanje

 

 

 

M.B. / E.J.


Tuzla 27.5.2009. godine
SAOPŠTENJE ZA JAVNOST
- KUIP

U skladu sa Programom rada Vlade TK-a i Kantonalne uprave za inspekcijske poslove TK-a, kao i odredbama Zakona o inspekcijama Tuzlanskog kantona («Sl.novine TK», broj: 8/08), Kantonalna uprava za inspekcijske poslove TK-a pored svojih redovnih aktivnosti ima i dužnost da vrši edukaciju subjekata nadzora i preventivno djelovanje na terenu tako što, između ostalog, nakon donošenja novih zakonskih propisa upoznaje subjekte nadzora o njihovim obavezama iz tih propisa kao i sankcijama u slučaju njihovog nepridržavanja.

Iz tih razloga želimo sve subjekte nadzora na području Tuzlanskog kantona da upoznamo sa činjenicom da su dana 11.05.2009.godine u «Službenim novinama Federacije BiH», broj: 32 objavljeni: Zakon o turističkoj djelatnosti i Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti i isti su stupili na snagu osmog dana od dana objavljivanja u navedenim «Službenim novinama» tj. dana 19.05.2009.godine.

Danom stupanja na snagu navedenih Zakona isti su se počeli i primjenjivati a takođe su tada prestale važiti odredbe Zakona o turističko-ugostiteljskoj djelatnosti («Sl.novine Federacije BiH», broj: 19/96 i 28/03) kojim su bile uređene turistička i ugostiteljska djelatnost na području Federacije BiH.

Inspekcijski nadzor nad provođenjem ovih Zakona, u okviru svojih nadležnosti, vrše Federalna uprava za inspekcijske poslove Sarajevo i Kantonalni organi uprave nadležni za inspekcijske poslove, a taj organ uprave na području Tuzlanskog kantona je Kantonalna uprava za inspekcijske poslove TK-a.

Ovim putem želimo ukazati svim subjektima nadzora tj. fizičkim i pravnim licima sa područja TK-a koji obavljaju turističku i ugostiteljsku djelatnost, da su dužni u potpunosti poštovati odredbe pomenutih Zakona, obzirom da Federalna uprava za inspekcijske poslove Sarajevo zajedno sa ostalim Upravama Federacije BiH na terenu već vrši inspekcijski nadzor nad izvršavanjem odredbi pomenutih Zakona.

Ovom prilikom naročito ukazujemo subjektima nadzora na odredbe člana 5. Zakona o turističkoj djelatnosti i člana 11. Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, u kojima su propisane obaveze za pravna i fizička lica koja obavljaju turističku odnosno ugostiteljsku djelatnost i čije se ne poštivanje sankcioniše kao prekršaj.
U nastavku ovog saopštenja predočićemo Vam kompletan tekst oba pomenuta zakona, kako bi ste bili u prilici da se upoznate sa istim.

 

 

''Službene novine FBiH'' broj 32/09

ZAKON
O TURISTIČKOJ DJELATNOSTI
I - OPĆE ODREDBE

Član 1.

Ovim Zakonom uređuje se obavljanje turističke djelatnosti, vrste usluga u toj djelatnosti, uslovi i način
obavljanja poslova, subjekti koji se mogu baviti tom djelatnošću i uslovi za obavljanje turističke djelatnosti.

Član 2.

Pojedini izrazi upotrijebljeni u ovom Zakonu imaju ova značenja:
1. Putnik je kupac koji kupuje ili je saglasan kupiti turistički paket aranžman, odnosno turističko putovanje
ili druge turističke usluge. Putnik je i lice u korist kojeg kupac kupuje turistički paket aranžman, odnosno
usluge ili lice na koje kupac ili lice za koje je kupac kupio turistički paket aranžman prenese pravo korištenja
turističkog paket aranžmana ili usluge.
2. Turistički paket aranžman (u daljnjem tekstu: aranžman), je ugovorni posao u kojem se putniku
prodaju ili nude na prodaju za jedinstvenu unaprijed utvrđenu cijenu najmanje usluga prijevoza i smještaja,
uz uslov da aranžman traje duže od 24 sata ili uključuje barem jedno noćenje.
3. Izletnički program je kombinacija od najmanje dvije ponuđene usluge koje traju manje od 24 sata i ne
uključuje noćenje, odnosno smještaj.
4. Putnička agencija-organizator putovanja je putnička agencija koja organizuje aranžman i koja ga
neposredno prodaje ili nudi na prodaju putem posrednika.
5. Putnička agencija-posrednik je putnička agencija koja prodaje ili nudi za kupnju aranžman koji je
sastavio organizator putovanja, ili koja pruža druge posredničke usluge iz člana 9. ovog Zakona.
II - TURISTIČKA DJELATNOST
Član 3.

Turistička djelatnost, u smislu ovog Zakona, je pružanje usluga i posredovanje u turističkom prometu.
Turističke usluge, u smislu ovog Zakona, su: pružanje usluga putničke agencije, turističkog vodiča, pratitelja,
animatora, zastupnika, pružanje usluga u nautičkom, seoskom, zdrav- stvenom, kongresnom, vjerskom,
omladinskom, sportskom, lovnom, ribolovnom, planinskom i drugim oblicima turizma, usluge na skijaškom
terenu, usluge splavarenja i raftinga kao i pružanje ostalih turističkih usluga.

Član 4.

Turističku djelatnost mogu obavljati pravna i fizička lica koja su registrirana za obavljanje turističke djelatnosti
i ispunjavaju uslove propisane ovim Zakonom i propisima donesenim na osnovu ovog Zakona.

Član 5.

Pravna i fizička lica iz člana 4. ovog Zakona koja obavljaju turističku djelatnost, dužna su:
1. objaviti uslove, sadržaj i cijenu svake pojedine usluge i pridržavati se tih uslova, sadržaja i cijena,
2. za svaku izvršenu uslugu, korisniku izdati račun, kartu ili potvrdu s brojem kojom se potvrđuje primitak
uplate i čuvati kopije tih dokumenata najmanje godinu dana od dana njihovog izdavanja,
3. u prostorijama gdje se prodaju usluge, voditi knjigu žalbe i u roku od 15 dana odgovoriti na svaki
prigovor,
4. voditi poslovne knjige u skladu sa važećim propisima.
Federalni ministar okoliša i turizma (u daljnjem tekstu: Ministar) propisat će oblik, sadržaj i način vođenja
knjige žalbe.
U obavljanju turističke djelatnost pravna i fizička lica iz člana 4. ovog Zakona dužna su poslovati u skladu sa
poslovnim običajima u turizmu.
Član 6.

Sportski klubovi, sindikati, vjerske zajednice, kulturno- umjetnička društva, udruženja penzionera, strukovna
udruženja i sl. (u daljnjem tekstu: udruženja), kao i škole mogu organizirati putovanja i boravak isključivo za
svoje članove, učenike i nastavnike.
Udruženja i škole mogu organizirati aranžman i izletnički program iz stava 1. ovog člana samo povremeno i
bez svrhe sticanja dobiti.
Reklamiranje i promocija za putovanja i boravke dozvoljena je samo u internim glasilima i saopštenjima koje
dobivaju članovi udruženja i škola.
Udruženja i škole su obavezni za putovanja i boravke iz stava 1. ovog člana koristiti samo ona prijevozna
sredstva u kojima su putnici i prtljaga osigurani.

A - PUTNIČKA AGENCIJA

Član 7.

Putničkom agencijom u smislu ovog Zakona, smatra se pravno lice upisano u registar društava koja se bave
organiziranjem turističkih i poslovnih putovanja i boravaka, posredovanjem i pružanjem svih ostalih usluga u
vezi s tim, te prodajom svog vlastitog turističkog proizvoda kojeg stvara objedinjavanjem raznih vrsta
turističkih usluga.
Član 8.

Naznaku "putnička agencija" može koristiti isključivo pravno lice iz člana 7. ovog Zakona.
Naznaka "putnička agencija" obavezno se koristi u firmi putničke agencije kao pobliža naznaka djelatnosti.
U firmi, putnička agencija može, uz naznaku kojom se obilježava ime putničke agencije, koristiti i izraze
uobičajene u turističkom poslovanju kao što su: "tours", "travel" i sl.
1. Usluge putničke agencije
Član 9.

Usluge putničke agencije su:
1. organiziranje, prodaja i provođenje aranžmana,
2. prodaja i posredovanje u prodaji ugostiteljskih i turističkih usluga,
3. posredovanje u pružanju usluga putovanja i boravka i obavljanje drugih za njih vezanih usluga,
4. organiziranje, prodaja i provođenje izletničkih programa,
5. prihvat i prijevoz putnika (transferi),
6. prodaja i posredovanje u prodaji karata ili rezervaciji mjesta za sva prijevozna sredstva,
7. rezervacija smještaja i drugih usluga u ugostiteljskim objektima,
8. zastupanje domaćih i stranih putničkih agencija,
9. davanje turističkih obavijesti i promotivnog materijala,
10. posredovanje u pribavljanju putnih isprava, viza i drugih isprava potrebnih za prijelaz granice i boravak
u inostranstvu, te isprava za lov, ribolov, ronjenje i drugih isprava potrebnih za organiziranje i provođenje
različitih oblika turizma,
11. organiziranje i posredovanje u prodaji usluga nautičkog, seoskog, zdravstvenog, kongresnog, vjerskog,
sportskog, lovnog, ribolovnog i drugih oblika turizma,
12. rezervacija, nabavka i prodaja ulaznica za sve vrste priredbi, muzeja i dr., te prodaja robe vezane za
potrebe putovanja (razne putne potrepštine, suveniri, turističke publikacije i sl.),
13. organiziranje i pružanje usluga u vezi sa poslovanjem karticama i putničkim čekovima, te pružanje
mjenjačkih usluga,
14. posredovanje u osiguranju putnika i prtljage,
15. posredovanje u organizovanju skupova, sajmova, sportskih priredbi, kulturno-zabavnih manifestacija i
druge aktivnosti iz oblasti turizma u skladu sa zakonom,
16. organiziranje vodičke službe i službe turističkih informacija,
17. organiziranje turističkih manifestacija, kulturno-zabavnih priredbi i takmičenja,
18. pripremanje, štampanje i distribucija turističkih infor- macija, reklamno-propagandnog materijala i javna
promocija turističkog proizvoda i programa,
19. organiziranje seminara i kurseva vezanih za turizam i učenje stranih jezika zaposlenika u agenciji.
Putnička agencija može, osim usluga iz stava 1. ovog člana, pružati i druge slične usluge: posredovanje u
iznajmljivanju vozila (rent-a-car), letjelica, plovnih objekata, čuvanje i održavanje plovnih objekata.

2. Vrste putničkih agencija
Član 10.

Prema vrsti usluga koje pružaju putničke agencije su:
1. putnička agencija organizator putovanja i
2. putnička agencija posrednik
Ministar će propisati minimalno - tehničke uslove koje moraju ispunjavati putničke agencije iz stava 1. ovog
člana i način na koji mogu pružati svoje usluge.
Putnička agencija smije pružati samo one usluge za koje ispunjava uslove propisane ovim Zakonom i
propisom donesenim na osnovu stava 2. ovog člana.

3. Uslovi za pružanje usluga putničke agencije

Član 11.

Putnička agencija može započeti pružati usluge kada pribavi rješenje općinskog odnosno gradskog organa
uprave nadležnog za poslove turizma (u daljnjem tekstu: nadležni organ), kojim je utvrđeno da udovoljava
uslovima propisanim ovim Zakonom i propisima donesenim na osnovu ovog Zakona.
Ispunjavanje uslova iz stava 1. ovog člana, nadležni organ utvrđuje rješenjem u roku od 15 dana od dana
uredno podnesenog zahtjeva u skladu sa članom 12. ovog Zakona.
Pravosnažno rješenje iz stava 2. ovog člana, upisuje se u Upisnik putničkih agencija koji vodi nadležni
organ.
Ministar će propisati oblik, sadržaj i način vođenja Upisnika iz stava 3. ovog člana.
Troškove postupka iz stava 2. ovog člana snosi podnositelj zahtjeva.
Protiv rješenja iz stava 2. ovog člana može se izjaviti žalba Federalnom ministarstvu okoliša i turizma (u
daljnjem tekstu: Ministarstvo) u roku od 15 dana od dana dostavljanja rješenja.
Ako nadležni organ nakon pregleda poslovnog prostora putničke agencije ne donese rješenje u roku iz stava
2. ovog člana, rad u putničkoj agenciji može otpočeti, o čemu je putnička agencija dužna prethodno pisanim
putem obavijestiti nadležni organ ukoliko je za građevinu, u kojoj se nalazi poslovni prostor putničke
agencije, u skladu sa posebnim propisom pribavila odgovarajući akt prema kojem se građevina smije početi
koristiti.
Član 12.

Zahtjev putničke agencije za izdavanje rješenja iz člana 11. ovog Zakona sadrži:
1. firmu i sjedište putničke agencije,
2. rješenje o upisu u registar društva,
3. identifikacijski broj,
4. prijedlog vrste putničke agencije,
5. dokaz o pravu vlasništva poslovnog prostora ili ugovor o zakupu poslovnog prostora,
6. podatke o veličini i opremljenosti poslovnog prostora i
7. podatke o voditelju poslovnice, ako putnička agencija pruža svoje usluge neposredno korisniku usluge.

Član 13.

Rješenje iz člana 11. ovog Zakona sadrži:
1. firmu i sjedište putničke agencije,
2. vrstu putničke agencije,
3. identifikacijski broj,
4. mjesto, ulicu i kućni broj poslovnice putničke agencije, te
5. ime i prezime voditelja poslovnice i njegov jedinstveni matični broj.
Svaku promjenu podataka iz stava 1. ovog člana putnička agencija dužna je prijaviti nadležnom organu u
roku od osam dana od dana nastale promjene.
O promjeni podataka iz stava 2. ovog člana nadležni organ donosi rješenje.

Član 14.

Pored obaveza propisanih članom 5. ovog Zakona, putnička agencija dužna je:
1. na ulazu u poslovni prostor putničke agencije izložiti natpisnu ploču na kojoj je istaknuta firma putničke
agencije,
2. na ulazu u poslovni prostor u kojem neposredno prodaje svoje usluge istaknuti obavijest o radnom
vremenu i pridržavati se istaknutog radnog vremena,
3. na zahtjev korisnika usluga izjasniti se da li nastupa u svojstvu organizatora putovanja ili posrednika i
koliki joj je raspon ovlaštenja, ako zastupa druge putničke agencije,
4. u svim reklamnim i promotivnim materijalima kao i u svim poslovnim dokumentima vidljivo naznačiti
firmu i sjedište putničke agencije, te identifikacijski broj putničke agencije,
5. čuvati, kao poslovnu tajnu, sve što je saznala o putniku i bez njegovog odobrenja, osim u zakonom
propisanim slučajevima, nikome ne smije saopštiti: njegovu adresu, mjesto i vrijeme putovanja, boravka,
uplaćenu cijenu, kao ni imena njegovih saputnika,
6. putniku pružiti usluge utvrđene u ugovoru i na kvalitetan način,
7. ponuditi putniku i posebno osiguranje od ozlijeda, bolesti, smrti i gubitka prtljage tokom putovanja i
boravka.
Član 15.

Putnička agencija koja pruža usluge aranžmana, izletničkog programa ili transfera putnika dužna je koristiti
prijevozna sredstva kao i ugostiteljske usluge registriranih davatelja usluga u kojima su putnici i prtljaga
osigurani.
Član 16.

Putnička agencija obavezna je prijevoz putnika obavljati vlastitim prijevoznim sredstvima ili prijevoznim
sredstvima u vlasništvu drugih pravnih i fizičkih lica koja su registrirana za obavljanje djelatnosti prijevoza
putnika.
Iznimno od odredbi iz stava 1. ovog člana, ako prijevoz putnika nije moguće izvršiti na način određen u stavu
1. ovog člana, putnička agencija može za prijevoz putnika koristiti i prijevozno sredstvo u vlasništvu
inostranih pravnih i fizičkih lica.
Član 17.

Ako putnička agencija organizira grupna putovanja obavezna je tokom cijelog putovanja osigurati najmanje
jednog turističkog pratitelja, koji ispunjava uslove propisane ovim Zakonom, za svaku grupu do 75 putnika.
Ako putnička agencija ne raspolaže s turističkim pratiteljem iz stava 1. ovog člana, može osigurati stručnog
radnika koji je osposobljen za rad u turističkoj djelatnosti.
Putnička agencija obavezna je navesti u programu putovanja da li je obilazak predviđen u pratnji pratitelja
putovanja ili lokalnog vodiča.

Član 18.

Putnička agencija dužna je za svaki aranžman, odnosno putovanje koje organizira, izdati program, prospekt
ili katalog koji obavezno lično uručuje putniku prije zaključenja ugovora o aranžmanu, a koji treba
sadržavati:
1. tačan opis prijevoznog puta (itinerer), odnosno aranžmana,
2. tačan opis odredišta (kod boravka),
3. jasne i tačne podatke o vrsti, položaju, kategoriji ili udobnosti, i druge glavne naznake smještaja i
ishrane,
4. vrstu prijevoznog sredstva, njegove naznake i razred,
5. ukupan broj dana i noćenja u aranžmanu,
6. datum, vrijeme i mjesto polaska i povratka,
7. cijenu aranžmana i iznos ili postotak od cijene koji se plaća kao kapara i vremenski raspored za plaćanje
preostalog iznosa,
8. cijenu neobaveznih (fakultativnih) usluga,
9. uputstvo o najmanjem broju sudionika za ostvarenje aranžmana, ako je to uslov za organiziran
aranžman,
10. uslove za prijavu i otkaz sudionika aranžmana i garancije organizatora,
11. rok do kada će se najkasnije putniku saopštiti ako organizator ili posrednik odustane od aranžmana,
12. ostale podatke važne za putnika (klima, vrsta valuta i dr.).

Član 19.

Putnička agencija koja neposredno pruža usluge putniku mora imati poslovni prostor u sjedištu firme koja
ispunjava za to propisane uslove.
Putnička agencija može imati u svom sastavu poslovnice u kojima se obavlja registrirana djelatnost u skladu
sa propisanim uslovima.
Poslovnica mora ispunjavati slijedeće uslove:
1. da prostor odgovara propisanim uslovima za određenu vrstu putničke agencije,
2. da je zasebna poslovna cjelina u odnosu na druge poslovne prostore pravnih i fizičkih lica koja posluju u
istom objektu.
Iznimno od odredbe stava 3. tačka 2. ovog člana poslovnica ne mora biti zasebna poslovna cjelina, ako se
taj prostor nalazi u objektima namijenjenim trgovačkim i bankarskim aktivnostima, u hotelima, u sajamskim
prostorijama, na stanicama ili terminalima za javne usluge kopnenog, pomorskog ili zračnog prijevoza.
Ministar će propisati minimalne uslove koje mora ispunjavati poslovnica za pojedinu vrstu putničke agencije.

4. Voditelj poslovnice
Član 20.

Putnička agencija koja neposredno prodaje aranžmane i izletničke programe mora imati u svakoj poslovnici
najmanje jednog zaposlenog voditelja poslovnice.
Voditelj poslovnice odgovoran je za rad u poslovnici u skladu sa ovim Zakonom.

Član 21.

U smislu ovog Zakona voditeljem poslovnice smatra se državljanin Bosne i Hercegovine koji ispunjava
uslove za voditelja poslovnice propisane ovim Zakonom.
Voditelj poslovnice treba ispunjavati sljedeće uslove:
1. da je poslovno sposoban,
2. da ima najmanje srednju stručnu spremu,
3. da zna najmanje jedan svjetski jezik,
4. da ima položen stručni ispit za voditelja poslovnice i dvije godine radnog staža na odgovarajućim
poslovima u putničkoj agenciji ili drugim odgovarajućim poslovima u turizmu,
5. da mu nije pravosnažnom presudom ili rješenjem o prekršaju izrečena zaštitna mjera zabrane obavljanja
poslova voditelja poslovnice, dok ta mjera traje.
Strani državljanin može obavljati poslove voditelja poslovnice pod uslovom da ima radnu dozvolu i da
ispunjava uslove iz stava 2. ovog člana.
Član 22.

Stručni ispit za voditelja poslovnice polaže se pred ispitnom komisijom koju rješenjem imenuje Ministar.
Stručni ispit za voditelja poslovnice polaže se prema utvrđenom ispitnom programu.
Ministar će propisati postupak, način polaganja i ispitni program za stručni ispit za voditelja poslovnice.
Ispitni program iz stava 2. ovoga člana objavljuje se u "Službenim novinama Federacije BiH".
O položenom stručnom ispitu izdaje se uvjerenje.

5. Jamčevina za aranžman
Član 23.

Organizator aranžmana dužan je za svaki aranžman osigurati jamčevinu kod banke ili osiguravajućeg
društva, radi naknade putniku:
1. plaćanje cijene aranžmana, ako zbog nelikvidnosti ili stečaja organizatora izostanu usluge aranžmana,
2. troškova koji nastanu zbog nelikvidnosti ili stečaja organizatora, za povratak putnika u mjesto polaska.
Jamčevina iz stava 1. ovog člana daje se u obliku police osiguranja gotovinskog pologa, bankovne garancije
i sl.

Član 24.

Organizator ili posrednik aranžmana dužan je putniku, prilikom uplate iznosa aranžmana, izdati potvrdu o
osiguranju jamčevine koja mu omogućuje neposredno ostvarenje prava na obeštećenje zbog nastalih
troškova iz člana 23. ovog Zakona u banci ili osiguravajućem društvu.

Član 25.

Putnička agencija koja organizira putovanje (aranžman) dužna je s osiguravateljem sklopiti ugovor o
osiguranju od odgovornosti za štetu koju prouzrokuje putniku neispunjenjem, djelomičnim ispunjenjem ili
neurednim ispunjenjem obaveza koje se odnose na aranžman.

6. Prestanak pružanja usluga putničke agencije
Član 26.

Putnička agencija prestaje pružati usluge:
1. odjavom poslovanja, danom navedenim u odjavi ili danom podnošenja odjave nadležnom organu, s tim
što se prestanak pružanja usluga ne može odjaviti unatrag,
2. ako je pravosnažnim rješenjem inspektora utvrđeno da nisu ispunjeni uslovi propisani ovim Zakonom,
propisima donesenim na osnovu ovog Zakona i drugim propisima, a utvrđeni nedostaci nisu otklonjeni u
zadanom roku,
3. ako je nadležni organ naknadno utvrdio da je rješenje iz člana 11. ovog Zakona zasnovano na
neistinitim podacima ili krivotvorenim dokazima,
4. radi utvrđene neaktivnosti putničke agencije koja je neprekidno trajala duže od jedne godine,
5. radi izricanja mjere zabrane pružanja usluga putničke agencije u skladu sa ovim Zakonom i propisima
donesenim na osnovu ovog Zakona,
6. ako putnička agencija u roku od godine dana od dana pravosnažnosti rješenja iz člana 11. ovog Zakona
ne započne pružati usluge, gubi pravo pružanja usluga prema tom rješenju.
O prestanku pružanja usluga iz stava 1. ovog člana nadležni organ donosi rješenje, koje upisuje u Upisnik iz
člana 11. stava 3. ovog Zakona.
Protiv rješenja iz stava 2. ovog člana može se izjaviti žalba Ministarstvu.
B - TURISTIČKI VODIČ, PRATITELJ, ANIMATOR I ZASTUPNIK

1. Turistički vodič
Član 27.

Turistički vodič je lice koje turistima pokazuje i stručno objašnjava prirodne ljepote i rijetkosti, kulturnohistorijske
spomenike, umjetnička djela, etnografske i druge znamenitosti, historijske događaje i legende o
tim događajima i licima, društveno političke tokove i događanja, te ekonomska dostignuća mjesta i područja.
Ne smatra se turističkim vodičem stručni radnik koji obavlja poslove vodiča na svom radnom mjestu kod
pravnog ili fizičkog lica unutar poslovnog prostora u kojem radi (muzej, galerija, nacionalni park i sl.), stručni
radnik putničke agencije koji prati grupu turista iz mjesta u mjesto, vodič u planinama i jamama, u lovu i
ribolovu, kao i voditelj i pratitelj ekskurzije i izleta.
Član 28.

Za pružanje usluga turističkog vodiča, turistički vodič mora imati odobrenje koje na njegov zahtjev izdaje
nadležni organ, na čijem području pruža usluge.
Odobrenje iz stava 1. ovog člana izdat će se licu koje ispunjava sljedeće uslove:
1. da je državljanin Bosne i Hercegovine,
2. da ima poslovnu sposobnost,
3. da ima najmanje srednju stručnu spremu,
4. da ima položen stručni ispit za turističkog vodiča,
5. da zna najmanje jedan svjetski jezik na kojem će pružati usluge turističkog vodiča,
6. da mu pravosnažnom presudom ili rješenjem o prekršaju nije izrečena zaštitna mjera zabrane obavljanja
poslova turističkog vodiča, dok ta mjera traje,
7. da udovoljava propisanim zdravstvenim uslovima.
Strani državljanin može pružati usluge turističkog vodiča pod uslovom da ima radnu dozvolu, da ispunjava
uslove iz stava 2. tač. 2. do 7. ovog člana i uz primjenu načela uzajamnosti.
Pravosnažno rješenje o odobrenju za pružanje usluga turističkog vodiča upisuje se u Upisnik turističkih
vodiča koji vodi nadležni organ.
Oblik, sadržaj i način vođenja Upisnika iz stava 3. ovog člana propisuje ministar.

Član 29.

Ministar će propisati postupak, način polaganja i program stručnog ispita za turističkog vodiča.

Član 30.

Turistički vodič dužan je poslove vodiča obavljati savjesno i stručno u skladu sa odredbama ovog Zakona,
poslovnim običajima u turizmu, statutom i aktima udruženja turističkih vodiča čiji je član.

Član 31.

Putnička agencija i drugi korisnici usluga turističkog vodiča ne mogu obavljanje usluga turističkog vodiča
povjeriti licu koje ne ispunjava uslove propisane ovim Zakonom.

Član 32.

Istaknutim naučnicima i stručnjacima može se priznati svojstvo počasnog turističkog vodiča iz područja uže
specijalnosti.
Počasni turistički vodič može obavljati poslove vodiča samo povremeno.
Svojstvo počasnog turističkog vodiča utvrđuje Ministar.

Član 33.

Pri obavljanju poslova, turistički vodič mora imati iskaznicu turističkog vodiča, kojom se utvrđuje njegovo
svojstvo. Iskaznicu turističkog vodiča, turistički vodič pri obavljanju poslova mora nositi na vidljivom mjestu.
Ministar će propisati obrazac i izgled iskaznice turističkog vodiča, kao i način njenog izdavanja i upotrebe.

Član 34.

Rješenje o odobrenju iz člana 28. ovog Zakona mora sadržavati:
1. ime i prezime turističkog vodiča, mjesto prebivališta, područje na kojem će obavljati poslove,
2. stručnu spremu i datum kada je položio ispit za turističkog vodiča,
3. jezike na kojima će pružati usluge turističkog vodiča,
4. period u kojem pruža usluge, ako turistički vodič pruža usluge samo u jednom periodu tokom godine
(sezonski).
Stručna sprema unosi se u odobrenje u skladu sa podacima iz uvjerenja o položenom stručnom ispitu za
turističkog vodiča.
Član 35.

Odobrenje za pružanje usluga turističkog vodiča prestaje važiti u sljedećim slučajevima:
1. odjavom, danom navedenim u odjavi ili danom podnošenja odjave nadležnom organu, s tim što se
pružanje usluga ne može odjaviti unatrag,
2. ako prestane ispunjavati jedan od propisanih uslova iz člana 28. ovog Zakona,
3. ako je nadležni organ naknadno utvrdio da je ranije izdano odobrenje zasnovano na neistinitim
podacima ili krivotvorenim dokumentima.
O prestanku važenja odobrenja iz stava 1. ovog člana nadležni organ donosi posebno rješenje.

2. Turistički pratitelj

Član 36.

Turistički pratitelj je lice koje obavlja operativno-tehničke poslove u vođenju i praćenju turista, te daje
turistima obavijesti o svrsi putovanja.
Član 37.

Turistički pratitelj je lice koje ispunjava uslove iz člana 28. ovog Zakona, osim uslova iz stava 2. tačke 4. toga
člana.
Član 38.

Putnička agencija ne može obavljanje poslova pratitelja povjeriti licu koje ne ispunjava uslove propisane
ovim Zakonom.

3. Turistički animator
Član 39.

Turistički animator je lice koje planira i ostvaruje programe provođenja slobodnog vremena turista, a koji se
odnose na sportsko-rekreativne, zabavne i kulturno-društvene sadržaje.
Za turističkog animatora vrijede odredbe ovog Zakona koje se odnose na turističkog pratitelja.

4. Turistički zastupnik
Član 40.

Turistički zastupnik je pravno ili fizičko lice koje zastupa domaćeg ili stranog organizatora putovanja ili
posrednika u odredištima putovanja.
Organizator je dužan pisano obavijestiti davatelja usluga o turističkom zastupniku, njegovim ovlaštenjima i
svim eventualnim promjenama.
Član 41.

Ovlaštenja turističkog zastupnika su sljedeća:
• štiti interese i prava putnika i organizatora putovanja kod davatelja usluga,
• pruža obavještenja i uputstva putnicima kod izvršavanja programa putovanja i dodatnih usluga,
• naručuje dodatne usluge u ime organizatora putovanja prema dobivenim ovlaštenjima,
• posreduje u pribavljanju dodatnih usluga za putnike (izlet, kulturne i sportske priredbe i sl.),
• obavlja i druge poslove potrebne za zaštitu interesa putnika i organizatora putovanja.
C - TURISTIČKE USLUGE U NAUTIČKOM, SEOSKOM I DRUGIM OBLICIMA TURIZMA

1. Turističke usluge u nautičkom turizmu
Član 42.

Nautički turizam je plovidba i boravak turista-nautičara na plovnim objektima (jahta, brodica i sl.) kao i
boravak u lukama nautičkog turizma, radi odmora i rekreacije.

Član 43.

Turističke usluge u nautičkom turizmu su:
1. iznajmljivanje prostora uz uređenu i djelomično ili potpuno zaštićenu obalu (u daljnjem tekstu: vez) za
smještaj plovila i nautičara koji borave na njima,
2. iznajmljivanje plovnih objekata za odmor i rekreaciju,
3. prihvat, čuvanje i održavanje plovila na vezu, u moru i jezerima i suhom vezu,
4. usluge snabdijevanja nautičara (vodom, gorivom u posebnim pumpama, namirnicama, rezervnim
dijelovima, opremom i sl.),
5. škole jedrenja, obuke za skipere i voditelje brodica,
6. uređenje i pripremanje plovila,
7. druge usluge za potrebe nautičkog turizma,
8. davanje različitih informacija (vremenska prognoza, nautički vodič i sl.),
9. obezbjeđenje službe spašavanja i pružanje hitne medicinske pomoći,
10. usluge skipera.
Ministar će za usluge iz stava 1. tač. 1. do 7. ovog člana propisati minimalne uslove i način njihovog
pružanja.
Član 44.

Usluge u nautičkom turizmu mogu pružati pravna i fizička lica koja ispunjavaju uslove propisane zakonom, a
u skladu sa čl. 52. do 55. ovog Zakona.

2. Turističke usluge u seoskom turizmu
Član 45.

Seoski turizam, u smislu ovog Zakona je boravak i smještaj turista u domaćinstvu, koje je organizovano kao
turističko seoska privreda (seosko domaćinstvo) radi odmora i rekreacije.

Član 46.

Turističke usluge u seoskom turizmu naročito su: iznajmljivanje konja za jahanje, zaprega, škola jahanja, lov
i ribolov, organiziranje branja plodova i gljiva, berbe voća i povrća, ubiranje ljetine, foto safari i druge usluge
u seoskom domaćinstvu.
Turističke usluge iz stava 1. ovog člana može pružati vlasnik seoskog domaćinstva sa članovima svoje
porodice ukoliko ispuni uslove propisane ovim Zakonom i drugim propisima.
Ministar će propisati način i uslove za pružanje usluga iz stava 1. ovog člana, te postupak i uslove za
pribavljanje odobrenja za obavljanje tih usluga.

3. Usluge na skijaškom terenu
Član 47.

Uslugama na skijaškom terenu, u smislu ovog Zakona, smatra se davanje na korištenje prostora, uređaja i
opreme za rekreativno i sportsko skijanje, skijašku obuku i druge rekreativne i sportske aktivnosti na snijegu,
te iznajmljivanje skijaške opreme, usluge korištenja ski i bebi liftova, žičara i sl.
Usluge iz stava 1. ovog člana mogu se pružati na skijaškom terenu koji, u zavisnosti od vrste aktivnosti iz
stava 1. ovog člana, mora biti uređen, opremljen i održavan tako da je siguran za korisnike i za koji je
utvrđeno da ispunjava uslove u skladu sa propisima kantona.
Član 48.

Pravno ili fizičko lice koje upravlja skijaškim terenom, dužno je da:
1. osigura i održava skijaški teren za sigurno korištenje,
2. utvrdi red i osigura službu za održavanje reda na skijaškom terenu,
3. osigura službu spasavanja i pružanja hitne medicinske pomoći na skijaškom terenu,
4. na ulazu u skijaški teren vidno istakne odredbe o redu, cijene za korištenje uređaja, opreme i prostora i
drugih usluga na skijaškom terenu,
5. markira skijaške staze prema težini, dužini i vrsti skijaške staze,
6. obezbijedi tehničko osoblje koje će brinuti o sigurnoj upotrebi ski i bebi liftova, žičara i sl.
Korisnici skijaškog terena dužni su da se pridržavaju propisa o redu na skijaškom terenu.

4. Turističke usluge u raftingu i splavarenju
Član 49.

Turističke usluge u raftingu i splavarenju su:
1. iznajmljivanje prostora uz uređene i djelimično ili potpuno zaštićene obale,
2. iznajmljivanje plovnih objekata za odmor i rekreaciju,
3. prihvat, čuvanje i održavanje plovila,
4. usluge snabdijevanja raftera ili splavova (vodom, namirnicama, rezervnim djelovima, opremom i sl.),
5. obuka za skipere i voditelje splavova i čamaca,
6. uređenje i priprema plovila i čamaca,
7. druge usluge za potrebe turističkih usluga raftinga i splavova,
8. obezbjeđenje službe spašavanja i pružanja hitne medicinske pomoći,
9. usluge skipera.

5. Turističke usluge u drugim oblicima turizma
Član 50.

Turističke usluge mogu se pružati i u zdravstvenom, kongresnom, omladinskom, sportskom, vjerskom,
lovnom, ribolovnom, planinskom i drugim oblicima turizma.
Ministar će propisati minimalne uslove za pružanje usluga iz stava 1.ovog člana.

D - OSTALE TURISTIČKE USLUGE
Član 51.

Ostale turističke usluge u smislu ovog Zakona su:
• iznajmljivanje sandolina, čamaca, kajaka i njihov smještaj i čuvanje,
• iznajmljivanje jedrilica, dasaka za jedrenje, bicikla na vodi, skutera i sl.,
• iznajmljivanje pribora i opreme za kupanje i skijanje na vodi,
• iznajmljivanje suncobrana, ležaljki i dr.
• iznajmljivanje skijaške, ribolovne, ronilačke opreme i sl.

Član 52.

Za pružanje usluga iz člana 51. ovog Zakona, ukoliko ih ima namjeru pružati fizičko lice, obavezno je
pribaviti odobrenje nadležnog organa.
Odobrenje iz stava 1. ovog člana može pribaviti lice koje ispunjava slijedeće uslove:
1. da je državljanin Bosne i Hercegovine,
2. da je starije od 18 godina,
3. da raspolaže sredstvima za pružanje usluga i dokazom o vrijednosti sredstava,
4. da je pribavilo važeću policu osiguranja iz koje se pokriva šteta korisniku usluge u slučaju nesreće,
5. da ima poslovnu sposobnost,
6. da udovoljava propisanim zdravstvenim uslovima.
Član 53.

Rješenje o odobrenju za pružanje usluga licu iz člana 52. stav 1. ovog Zakona obavezno sadrži:
1. ime i prezime lica i njegov jedinstveni matični broj,
2. vrstu usluge i kapacitet koje će lice pružati,
3. mjesto gdje se usluga pruža,
4. naznaku da li se usluga pruža tokom cijele godine ili samo sezonski.

Član 54.

Rješenje o odobrenju za pružanje usluga iz člana 53. ovog Zakona upisuje se u Upisnik odobrenja za
pružanje usluga fizičkih lica koji vodi nadležni organ.
Oblik, sadržaj i način vođenja Upisnika iz stava 1. ovog člana propisuje ministar.

Član 55.

Rješenje o odobrenju iz člana 53. prestaje važiti:
1. odjavom, danom navedenim u odjavi ili danom podnošenja odjave nadležnom organu, s tim što se
prestanak pružanja usluga ne može odjaviti unatrag,
2. ako lice ne otpočne pružati usluge u roku od šest mjeseci od dana pribavljenog odobrenja,
3. ako je inspekcijskim nadzorom utvrđeno da nisu ispunjeni uslovi određeni ovim Zakonom i drugim
propisima, a utvrđeni nedostaci nisu otklonjeni u zadanom roku,
4. ako nadležni organ naknadno utvrdi da je ranije rješenje o odobrenju zasnovno na neistinitim podacima
ili krivotvorenim dokazima.
O prestanku važenja rješenja o odobrenju iz stava 1. ovog člana, nadležni organ donosi rješenje.

Član 56.

Nadležni organ dužan je sva rješenja u vezi sa obavljanjem turističke djelatnosti dostaviti nadležnoj
organizacijskoj jedinici Porezne uprave Federacije Bosne i Hercegovine i nadležnoj turističko-ugostiteljskoj
inspekciji.
III - NADZOR
Član 57.

Upravni nadzor nad primjenom ovog Zakona i propisa donesenih na osnovu ovog Zakona vrši Ministarstvo.
Inspekcijski nadzor nad provođenjem ovog Zakona i propisa donesenih na osnovu ovog Zakona, te
pojedinačnih akata, uslova i načina rada nadziranih pravnih i fizičkih lica provodi Federalna uprava za
inspekcijske poslove u okviru svoje nadležnosti.
Član 58.

Inspekcijski nadzor nad provođenjem ovog Zakona i propisa donesenih na osnovu ovog Zakona, te
pojedinačnih akata, uslova i načina rada, nadziranih davatelja turističkih usluga, provodi Federalna uprava
za inspekcijske poslove i kantonalni organ uprave nadležan za inspekcijske poslove u okviru svojih
nadležnosti, u skladu sa posebnim propisima koje na prijedlog resornih ministarstava donosi Vlada
Federacije Bosne i Hercegovine i vlade kantona.
Član 59.

Osim poslova navedenih u članu 57. ovog Zakona Federalna uprava za inspekcijske poslove obavljaja i
druge poslove koji su zakonom i drugim propisima stavljeni u njenu nadležnost.

Član 60.

U provođenju inspekcijskog nadzora nadležni inspektor Federalne uprave za inspekcijske poslove (u
daljnjem tekstu: inspektor) je ovlašten pregledati:
• poslovne i druge prostorije i prostore u kojima se obavlja turistička djelatnost, opremu, vozila i plovila
kojima se ili u kojima se obavlja turistička djelatnost, poslovne knjige, ugovore, isprave i evidencije i
drugu poslovnu dokumentaciju koja mu omogućuje uvid u poslovanje pravnih i fizičkih lica koje
pružaju turističke usluge, te obavljati i druge radnje u skladu sa svrhom inspekcijskog nadzora.

Član 61.

Pravna i fizička lica čije su prostorije i prostori, uređaji i oprema odnosno predmeti rada i poslovanja
podvrgnuti inspekcijskom nadzoru, obavezni su omogućiti inspektoru nesmetano obavljanje inspekcijskog
nadzora.
Pravna i fizička lica obavezna su na zahtjev inspektora dostaviti podatke, obavijesti i materijale koji su mu
potrebni za obavljanje poslova iz njegove nadležnosti u primjerenom roku koji on odredi.
Inspekcijski pregled treba u isto vrijeme biti obavljen na takav način da ne ometa redovno obavljanje rada i
poslovanja.
Član 62.

Ako inspektor u provođenju inspekcijskog nadzora utvrdi da se turistička djelatnost obavlja:
• bez registracije ili mimo registracije,
• bez odobrenja izdatog od nadležnog organa,
• bez rješenja nadležnog organa kojim se utvrđuje da prostor, uređaji i oprema za obavljanje turističke
djelatnosti udovoljava propisanim uslovima za obavljanje te djelatnosti,
rješenjem će zabraniti obavljanje turističke djelatnosti subjektu nadzora koji istu obavlja na nezakonit način.
Inspektor će rješenje iz stava 1. ovog člana donijeti bez odlaganja, s utvrđenim činjenicama odlučnim za
donošenje rješenja.
Žalba protiv rješenja iz stava 1. ovog člana ne odlaže izvršenje rješenja.
Subjektu nadzora kome je zabranjen rad, inspektor će pečaćenjem ili na drugi pogodan način, zatvoriti
prostorije u kojima obavlja turističku djelatnost, te može privremeno oduzeti opremu, uređaje, sredstva za rad
i prijevozna sredstva kojima obavlja nezakonitu djelatnost, do konačne odluke.
Inspektor je obavezan da uz zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka za učinjeni prekršaj, odnosno uz
prijavu za učinjeno krivično djelo, o privremenom oduzimanju predmeta odmah izvijestiti nadležno tijelo kod
kojeg pokreće postupak zbog učinjenog prekršaja, ili krivičnog djela, zavisno o kvalifikaciji djela učinjenog
oduzetim predmetima.
Inspekcijska tijela u čijem se sastavu nalaze inspekcija, osigurat će uslove za održavanje i čuvanje
privremeno oduzetih predmeta.
Troškovi prinudnog izvršenja kao i troškovi štete nastale prinudnim izvršenjem, padaju na teret izvršenika -
stranke.
Član 63.

Ako su poslovni prostor, uređaji i oprema namijenjeni za obavljanje turističke djelatnosti prestali ispunjavati
propisane uslove po izdatom odobrenju, inspektor će donijeti rješenje, bez odlaganja a najkasnije u roku od
osam dana od dana završetka nadzora, s utvrđenim činjenicama odlučnim za donošenje rješenja, kojim će
odrediti rok, ne kraći od 30 dana, pravnom i fizičkom licu, da prilagodi pružanje usluga u skladu sa
zakonom.
Ako se nedostaci iz stava 1. ovog člana ne otklone u određenom roku, inspektor će donijeti rješenje o
zabrani obavljanja djelatnosti.
Žalba protiv rješenja iz st. 1. i 2. ovog člana ne odlaže izvršenje rješenja.
Ukoliko inspektor, nakon što je rješenje o zabrani postalo izvršno, utvrdi da se i pored zabrane obavlja
turistička djelatnost, donijet će zaključak o prinudnom izvršenju rješenja pečaćenjem objekta.
Troškovi prinudnog izvršenja, kao i troškovi štete nastale prinudnim izvršenjem, padaju na teret izvršenikastranke.

Član 64.

Ako inspektor u provedbi inspekcijskog nadzora utvrdi da je kupcu turističke usluge zaračunata ili naplaćena
viša cijena od utvrđene, naredit će prodavcu usluge da vrati više naplaćeni iznos oštećenom kupcu usluge i
bez odlaganja izdati prekršajni nalog, odnosno podnijeti zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka.

Član 65.

Ako inspektor prilikom obavljanja inspekcijskog nadzora utvrdi nepravilnosti ili ne pridržavanje propisa za čiji
nadzor nije nadležan, obavijestit će nadležni organ uprave, bez odlaganja, a najkasnije u roku od osam
dana.
Član 66.

Protiv rješenja kantonalnog inspektora može se u roku od osam dana od dana dostavljanja rješenja izjaviti
žalba kantonalnom organu uprave nadležnom za poslove turizma.
Protiv rješenja koje u prvom stepenu donesi federalni inspektor, može se izjaviti žalba Ministarstvu u roku od
osam dana od dana dostavljanja rješenja.
Član 67.

Pri obavljanju inspekcijskog nadzora inspektor mora imati službenu iskaznicu inspektora kojom dokazuje
svoje službeno svojstvo, identitet i ovlaštenja.

IV - KAZNENE ODREDBE
Član 68.

Novčanom kaznom od 1.500,00 KM do 15.000,00 KM kaznit će se za prekršaj pravno lice, ako:
1. organizira aranžman za lica koja nisu njeni članovi ili ako ga ne organizira samo povremeno i bez svrhe
sticanja dobiti ili ako reklamira i vrši promociju za putovanja i boravke mimo internih glasila i saopćenja koja
dobivaju članovi udruženja ili ako za njegovo organiziranje ne koristi prijevozna sredstva u kojima su putnici i
prtljaga osigurani (član 6),
2. naziv "Putnička agencija" ne koristi u skladu sa članom 8. ovoga Zakona,
3 pruža usluge putničke agencije, a nije putnička agencija (član 9.),
4. ne ispunjava propisane uslove za pojedinu vrstu putničke agencije ili ne pruža usluge na propisani
način, ili ako pruža usluge one vrste putničke agencije za koju ne ispunjava propisane uslove, (član 10.),
5. započne s pružanjem usluga putničke agencije prije nego što je pribavilo rješenje nadležnog organa da
je udovoljeno uslovima propisanim ovim Zakonom i propisima donesenim na osnovu ovoga Zakona (član 11.
stav 1., osim u slučaju iz člana 11. stav 7.)
6. pruža usluge aranžmana, izletničkog programa ili transfera putnika, a ne koristi prijevozna sredstva u
kojima su putnici i prtljaga osigurani, kao i ugostiteljske objekte u kojima su korisnici usluga osigurani (član
15.),
7. prijevoz putnika ne obavlja vlastitim prijevoznim sredstvima ili prijevoznim sredstvima u vlasništvu
pravnih i fizičkih lica na osnovu ugovora, (član 16.),
8. neposredno pruža usluge putniku, a nema poslovnicu, ili poslovnica ne udovoljava propisanim uslovima
(član 19.),
9. ne osigura korištenje uplaćenog aranžmana ili naknadu štete zbog nastalih troškova ili ne osigura
garanciju za svaki aranžman kod banke ili osiguravajućeg društva (član 23. stav 1.),
10. putniku prilikom uplate iznosa za aranžman ne izda potvrdu o osiguranju jamčevine, koja mu
omogućava neposredno ostvarenje prava za naknadu štete zbog nastalih troškova iz člana 23. stav 1. ovoga
Zakona prema banci ili osiguravajućem društvu (član 24.),
11. ne sklopi s osiguravateljem ugovor o osiguranju od odgovornosti za štetu koju prouzroči putniku
neispunjenjem, djelomičnim ispunjenjem, ili neurednim ispunjenjem obaveza koje se odnose na aranžman
(član 25.).
Za prekršaje iz stava 1. ovoga člana kaznit će se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od
200,00 KM do 2.000,00 KM.
Za prekršaje iz stava 1. ovoga člana kaznit će se i voditelj poslovnice novčanom kaznom od 150,00 KM do
1.500,00 KM.
Član 69.

Novčanom kaznom od 700,00 KM do 7.000,00 KM kaznit će se za prekršaj pravno lice, ako:
1. ne objavi uslove, sadržaj i cijenu svake pojedine usluge i ne pridržava se tih uslova, sadržaja i cijena
(član 5. stav 1. tačka 1.),
2. za svaku izvršenu uslugu, korisniku ne izda račun, kartu ili potvrdu s brojem kojom se potvrđuje primitak
uplate ili ne čuva kopije tih dokumenata najmanje jednu godinu od dana njihovog izdavanja (član 5. stav 1.
tačka 2.),
3. u prostorijama gdje se prodaju usluge ne vodi knjigu žalbe ili je ne vodi u propisanom obliku, sadržaju i
na propisan način ili u roku od 15 dana ne odgovori na svaki prigovor (član 5. stav 1. tačka 3.),
4. ne vodi poslovne knjige u skladu sa važećim propisima (član 5. stav 1. tačka 4.),
5. u obavljanju turističke djelatnosti ne posluje u skladu sa poslovnim običajima u turizmu (član 5. stav 3.),
6. na ulazu u poslovni prostor ne izloži natpisnu ploču na kojoj je istaknuta firma putničke agencije (član
14. tačka 1.),
7. na ulazu u poslovni prostor u kojem neposredno prodaje svoje usluge ne istakne radno vrijeme ili se ne
pridržava istaknutog radnog vremena (član 14. tačka 2.),
8. na zahtjev korisnika usluga ne izjasni se o svojstvu u kojem nastupa i koji joj je opseg ovlaštenja, ako
zastupa druge putničke agencije (član 14. tačka 3.),
9. u svim reklamnim i promotivnim materijalima kao i svim poslovnim dokumentima vidljivo ne naznači
firmu i sjedište, te identifikacijski broj (član 14. tačka 4.),
10. ne čuva, kao poslovnu tajnu, sve što je saznalo o putniku (član 14. tačka 5.),
11. putniku ne pruži usluge utvrđene u ugovoru ili ih ne pruži na kvalitetan način (član 14. tačka 6.),
12. putniku ne ponudi i posebno osiguranje od ozlijeda, bolesti, smrti i gubitka prtljage tokom putovanja i
boravka (član 14. tačka 7.),
13. prodaje aranžmane i izletničke programe, a u poslovnici nema najmanje jednog voditelja poslovnice
(član 20. stav 1.).
Za prekršaje iz stava 1. tač. 1. do 12. ovoga člana kaznit će se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom
kaznom od 200,00 KM do 2.000,00 KM.
Za prekršaje iz stava 1. tač. 1. do 11. ovoga člana kaznit će se i voditelj poslovnice novčanom kaznom od
100,00 KM do 1.000,00 KM.
Za prekršaj iz stava 1. tač. 1. do 4. ovog člana kaznit će se i fizičko lice koje je registrano za obavljanje
turističke djelatnosti novčanom kaznom u iznosu od 150,00 KM do 1.500,00 KM.

Član 70.

Novčanom kaznom od 500,00 KM do 5.000,00 KM kaznit će se za prekršaj pravno lice ako:
1. organizira grupna putovanja, a da tokom cijelog putovanja ne osigura najmanje jednog turističkog
pratitelja koji ispunjava propisane uslove, za svaku grupu do 75 putnika, ili ako ne osigura stručnog radnika
koji je osposobljen za rad u turističkoj djelatnosti, ukoliko ne raspolaže turističkim pratiteljem koji ispunjava
propisane uslove ili ako za grupne posjete turističkim mjestima za koja je u programu predviđeno
razgledavanje turističkog mjesta ne angažuje turističkog vodiča koji je ovlašten za pružanje usluga
turističkog vodiča u tom turističkom mjestu (član 17.),
2. za svaki aranžman, odnosno putovanje koje organizuje ne izda program, prospekt ili katalog sa
sadržajem iz tač. 1. do 12. člana 18. ovoga Zakona ili ne uruči iste putniku prije zaključenja ugovora o
aranžmanu (član 18.),
3. pisano ne obavijesti davatelja usluga o turističkom zastupniku, njegovim ovlaštenjima i svim nastalim
promjenama (član 40. stav 2.).
Za prekršaje iz stava 1. ovoga člana, kaznit će se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od
100,00 KM do 1.000,00 KM.
Za prekršaje iz stava 1. ovoga člana, kaznit će se i voditelj poslovnice novčanom kaznom od 70,00 KM do
700,00 KM.
Član 71.

Novčanom kaznom od 100,00 KM do 1.000,00 KM kaznit će se za prekršaj fizičko lice, ako:
1. pruža usluge turističkog vodiča suprotno odredbi člana 30. ovoga Zakona,
2. pruža usluge turističkog vodiča, a nema odobrenje iz člana 28. stava 1. ovog Zakona ili ako prilikom
pružanje tih usluga nema na vidljivom mjestu iskaznicu turističkog vodiča (član 33. stav 1.),
3. pruža usluge turističkog pratitelja, a ne ispunjava uslove iz člana 37. ovoga Zakona,
4. pruža usluge turističkog animatora, a ne ispunjava propisane uslove (član 39.),
5. turističke usluge u seoskom turizmu pruža, a ne ispunjava uslove propisane ovim Zakonom i drugim
propisima (član 46. stav 2.).
Član 72.

Za prekršaje utvrđene čl. 68. i 69. ovoga Zakona ako se ponove u roku od jedne godine od pravosnažnosti
rješenja o prekršaju, uz novčanu kaznu, izreći će se pravnom ili fizičkom licu i zaštitna mjera zabrane
obavljanja turističke djelatnosti u trajanju do šest mjeseci.

Član 73.

Za prekršaje utvrđene članom 70. stav 1. tač. 2., 3. i 4. ovoga Zakona ako se ponove u roku od jedne godine
od pravosnažnosti rješenja o prekršaju, uz novčanu kaznu, izreći će se i zaštitna mjera zabrane pružanja
usluge turističkom vodiču, pratitelju i animatoru, u trajanju do šest mjeseci.

V - PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 74.

Pravna lica koja pružaju usluge putničke agencije na dan stupanja na snagu ovoga Zakona, nastavljaju s
radom, ali su obavezna, u roku od jedne godine od dana stupanja na snagu ovog Zakona, uskladiti svoje
poslovanje sa odredbama ovoga Zakona.
Član 75.

Ministar će donijeti propise na osnovu ovlaštenja iz ovog Zakona u roku od šest mjeseci od dana stupanja na
snagu ovog Zakona.
Član 76.

Postupci koji su pokrenuti prije stupanja na snagu ovog Zakona, dovršit će se u skladu sa propisima koji su
važili do dana stupanja na snagu ovog Zakona.
Član 77.

Danom stupanja na snagu ovog Zakona prestaju važiti odredbe Zakona o turističko-ugostiteljskoj djelatnosti
("Službene novine Federacije BiH", br. 19/96 i 28/03) kojima se uređuje turistička djelatnost.

Član 78.

Ovaj Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenim novinama Federacije BiH".

 

 

''Službene novine FBiH'' broj 32/09

ZAKON
O UGOSTITELJSKOJ DJELATNOSTI

I. OPĆE ODREDBE

Član 1.

Ovim Zakonom uređuju se uvjeti za obavljanje ugostiteljske djelatnosti, osnivanje i prestanak rada
ugostiteljske radnje, poslovni prostor, razvrstavanje i kategorizacija ugostiteljskih objekata, te ugostiteljske
usluge u domaćinstvu, seoskom domaćinstvu i na plovnom objektu.

Član 2.

Ugostiteljska djelatnost, u smislu ovog Zakona, jeste pripremanje hrane i pružanje usluga prehrane,
pripremanje i posluživanje pića i napitaka i pružanje usluga smještaja.
Ugostiteljska djelatnost je i pripremanje hrane za potrošnju na drugom mjestu sa ili bez posluživanja (u
prijevoznom sredstvu, na priredbi i sl.) i opskrba tom hranom (catering).

II. UVJETI ZA OBAVLJANJE UGOSTITELJSKE DJELATNOSTI

Član 3.

Ugostiteljsku djelatnost mogu obavljati pravna i fizička lica koja su registrirana za obavljanje ugostiteljske
djelatnosti i koja ispunjavaju uvjete propisane ovim Zakonom i propisima donesenim na osnovu njega (u
daljnjem tekstu: ugostitelj).
Ugostiteljsku djelatnost, pod uvjetima propisanim ovim Zakonom, može obavljati i javna ustanova koja
upravlja nacionalnim parkovima i parkovima prirode, ugostiteljska obrazovna ustanova, te učenički i
studentski dom u svojim poslovnim prostorijama i prostorima.
Ugostitelj može obavljati i druge djelatnosti koje služe obavljanju ugostiteljske djelatnosti, a koje se
uobičajeno obavljaju uz ugostiteljsku djelatnost (prodaja novina i časopisa, duhanskih prerađevina, pružanje
usluga bilijara, boćanja, kuglanja, tenisa i sl.) u skladu sa posebnim propisima.
Pod uvjetima propisanim ovim Zakonom i propisima donesenim na osnovu ovog Zakona određene
ugostiteljske usluge mogu pružati pravna i fizička lica koja nisu ugostitelji.

Član 4.

Pravno i fizičko lice mogu organizirati usluge smještaja i prehrane za svoje radnike, penzionere, članove uže
porodice svojih radnika i penzionera pod uvjetima utvrđenim ovim Zakonom i drugim propisima u objektima
zatvorenog tipa (odmaralište, objekt za prehranu i sl.).
Članovi uže porodice, u smislu odredbe stava 1. ovog člana, su supružnici, djeca rođena u braku ili van
braka, pastorčad i usvojenici, te roditelji i usvojitelji.
Pravna i fizička lica dužna su za pružanje ugostiteljskih usluga iz stava 1. ovog člana pribaviti rješenje
općinskog, odnosno gradskog organa uprave nadležnog za poslove ugostiteljstva prema mjestu sjedišta
objekta (u daljnjem tekstu: nadležni organ) o ispunjavanju uvjeta propisanih ovim Zakonom i drugim
propisima, koji to rješenje upisuje u Upisnik objekata zatvorenog tipa.
Federalni ministar okoliša i turizma (u daljnjem tekstu: ministar) propisat će minimalne tehničke i druge uvjete
za pružanje usluga iz stava 1. ovog člana.
Nadležni organ rješenjem utvrđuje ispunjavanje uvjeta iz propisa donesenog na osnovu stava 4. ovog člana.
Ministar će propisati sadržaj i oblik obrasca prijave kao i način vođenja Upisnika iz stava 3. ovog člana.

Član 5.

Odredbe ovog Zakona ne primjenjuju se na pružanje usluga prehrane i smještaja u objektima ustanova
socijalne pomoći, zdravstva, odgoja, obrazovanja i drugih sličnih ustanova, vojske, policije, ako te usluge
pružaju njihovi radnici isključivo svojim radnicima, pripadnicima i korisnicima.

Član 6.

Ne smatra se ugostiteljskom djelatnošću pripremanje i posluživanje toplih i hladnih napitaka, bezalkoholnih
pića i jednostavnih jela koje pravno i fizičko lice organizuju za potrebe svojih radnika i članova u svojim
poslovnim prostorijama i prostorima.
Član 7.

Ugostiteljska djelatnost obavlja se u poslovnom objektu, prostoriji i na prostoru namijenjenom, uređenom i
opremljenom za pružanje ugostiteljskih usluga.
Ugostiteljska djelatnost može se obavljati i u poslovnom objektu, prostoriji i na prostoru gdje se obavlja neka
druga djelatnost, ako su za obavljanje ugostiteljske djelatnosti ispunjeni uvjeti propisani ovim Zakonom,
propisima donesenim na osnovu ovog Zakona i drugim propisima.

Član 8.

Za obavljanje ugostiteljske djelatnosti u ugostiteljskom objektu moraju biti ispunjeni minimalni uvjeti za vrstu
u pogledu uređenja i opreme ugostiteljskih objekata, usluga, kao i drugi uvjeti propisani ovim Zakonom i
propisima donesenim na osnovu ovog Zakona (u daljnjem tekstu: minimalni uvjeti).
Ugostiteljski objekt osim uvjeta iz stava 1. ovog člana mora ispunjavati i uvjete u pogledu: projektiranja,
građenja i održavanja građevine, zaštite na radu, zaštite od požara, zaštite od buke, zaštite i unapređenja
okoliša, kao i druge uvjete propisane posebnim propisima.
Za rad u ugostiteljstvu, osobe koje obavljaju ugostiteljsku djelatnost i pružaju ugostiteljske usluge moraju
ispunjavati zdravstvene uvjete u skladu sa posebnim propisima.
Zaposleni u ugostiteljskom objektu (konobari, šankeri i ostalo osoblje) moraju imati završen najmanje treći
stepen stručne spreme.
Ministar će propisati minimalne uvjete koje mora ispunjavati ugostiteljski objekt iz stava 1. ovog člana.

Član 9.

Nadležni organ na zahtjev ugostitelja utvrđuje jesu li ispunjeni minimalni uvjeti za vrstu ugostiteljskih
objekata koji se ne kategoriziraju.
Ispunjavanje uvjeta iz stava 1. ovog člana nadležni organ utvrđuje rješenjem u roku od 15 dana od dana
prijema urednog zahtjeva.
Rješenje iz stava 2. ovog člana upisuje se u Upisnik o minimalnim uvjetima ugostiteljskih objekata koji vodi
nadležni organ.
Troškove postupka iz stava 1. ovog člana snosi ugostitelj.
Protiv rješenja iz stava 2. ovog člana može se izjaviti žalba Federalnom ministarstvu okoliša i turizma (u
daljnjem tekstu: Ministarstvo) u roku od 15 dana od dana dostavljanja rješenja.
Ako nadležni organ nakon pregleda objekta kod pravnog lica ne donese rješenje u roku iz stava 2. ovog
člana, rad u ugostiteljskom objektu može otpočeti o čemu je ugostitelj dužan prethodno pisanim putem
izvijestiti nadležni organ ukoliko je za građevinu u kojoj se nalazi ugostiteljski objekt, u skladu sa posebnim
propisom, pribavio odgovarajući akt prema kojem se građevina smije koristiti, odnosno staviti u pogon.

Član 10.

Ugostitelj posluje tokom cijele godine ili sezonski.
Ugostitelj može poslovati i povremeno (za vrijeme manifestacija, sajmova, prigodnih priredbi i sl.).

Član 11.

U obavljanju ugostiteljske djelatnosti ugostitelj je obavezan:
1. vidno istaknuti propisanu oznaku vrste na ulazu u ugostiteljski objekat utvrđene rješenjem nadležnog
organa i kategorije ugostiteljskog objekta utvrđene rješenjem Ministarstva;
2. vidno istaknuti na ulazu u ugostiteljski objekt obavijest o radnom vremenu koje treba biti u skladu sa
propisanim radnim vremenom;
3. utvrditi kućni red u ugostiteljskom objektu za smještaj i istaknuti ga na recepciji a izvod iz kućnog reda
istaknuti u svim sobama i apartmanima;
4. utvrditi normative o utrošku namirnica za pojedino jelo, piće i napitak, pružiti usluge u količinama i
kvalitetu u skladu sa normativima te na zahtjev - normative predočiti gostu;
5. vidno istaknuti cijene usluga koje se nude na način dostupan gostima i pridržavati se istaknutih i
ovjerenih cijena, a kod pružanja usluga smještaja u cjenicima istaknuti i iznos boravišne takse, te cjenike
staviti na raspolaganje gostima u dovoljnom broju primjeraka;
6. izdati gostu račun za svaku pruženu ugostiteljsku uslugu, koji obavezno mora da sadrži: naziv
ugostiteljskog objekta, porezni ID broj, broj računa, datum i vrijeme izdavanja računa, vrstu, količinu i cijenu
pruženih usluga, a kod pružanja usluga smještaja - u računu navesti i iznos boravišne takse;
7. pridržavati se istaknutog radnog vremena;
8. dostaviti normative na ovjeru nadležnom organu koji se mogu primjenjivati sljedećeg dana od dana
ovjere;
9. dostaviti cjenike na ovjeru nadležnom organu koji se mogu primjenjivati sljedećeg dana od dana ovjere;
10. voditi knjigu gostiju u ugostiteljskom objektu za smještaj;
11. voditi knjigu žalbi na propisan način u svakom ugostiteljskom objektu - u roku od tri dana izjavljeni
prigovor dostaviti nadležnoj turističko-ugostiteljskoj inspekciji a u roku od 15 dana od dana izjavljenog
prigovora odgovoriti na njega;
12. voditi poslovne knjige u skladu sa važećim propisima;
13. alkoholna i bezalkoholna pića usluživati samo iz originalne ambalaže u skladu sa normativom, na kojoj
mora biti deklaracija sa podacima o proizvođaču, odnosno uvozniku, te neto količini;
14. u poslovnom prostoru - objektu u momentu kontrole osigurati odobrenje za rad, odnosno rješenje o
upisu u sudski registar, kao i rješenje o razvrstavanju, minimalnim uvjetima i kategorizaciji objekta.
Radno vrijeme i raspored dnevnog i sedmičnog radnog vremena u ugostiteljskim objektima, radno vrijeme u
dane državnih praznika i neradnih dana u kojima je ugostitelj dužan poslovati utvrđuje nadležni organ.
U obavljanju ugostiteljske djelatnosti ugostitelj je dužan primjenjivati poslovne običaje u ugostiteljstvu.
Ministar će propisati oblik, sadržaj i način vođenja knjige gostiju i knjige žalbi.

Član 12.

Prilikom oglašavanja i reklamiranja usluga i isticanja poruka u komercijalnom poslovanju, ugostitelj ne smije
koristiti oznaku propisane vrste koja nije utvrđena rješenjem nadležnog organa i kategorije objekta koja nije
utvrđena rješenjem Ministarstva.
Član 13.

Zabranjeno je posluživanje, odnosno dopuštanje konzu- miranja alkoholnih pića u ugostiteljskom objektu
licima mlađim od 18 godina.
U ugostiteljskom objektu u kojem se poslužuju alkoholna pića mora na vidnom mjestu biti istaknuta oznaka
o zabrani posluživanja, odnosno konzumiranja alkoholnih pića licima mlađim od 18 godina.

III. OSNIVANJE I PRESTANAK RADA UGOSTITELJSKE RADNJE

Član 14.

Fizičko lice, u smislu odredaba ovog Zakona, može dobiti odobrenje za osnivanje ugostiteljske radnje samo
za jedan ugostiteljski objekt na teritoriju Federacije Bosne i Hercegovine.

Član 15.

Ugostiteljska radnja osniva se izdavanjem rješenja kojim se odobrava osnivanje ugostiteljske radnje koje
izdaje nadležni organ.
Član 16.

Nadležni organ izdat će rješenje kojim se odobrava osnivanje ugostiteljske radnje licu koje ispunjava
sljedeće uvjete:
1. državljanin je Bosne i Hercegovine,
2. poslovno je sposobno,
3. posjeduje najmanje treći stepen stručne spreme,
4. udovoljava propisanim zdravstvenim uvjetima,
5. pravomoćnom sudskom presudom, rješenjem o prekršaju ili upravnim aktom nije mu izrečena zaštitna
mjera zabrane obavljanja ugostiteljske djelatnosti,
6. nema zasnovan radni odnos, odnosno nema već osnovanu ugostiteljsku radnju,
7. ima poslovni prostor za koji ima dokaz o pravu vlasništva ili ugovor o zakupu poslovnog prostora, te
dokaz da je za poslovni prostor izdata upotrebna dozvola i da taj poslovni prostor ispunjava propisane
minimalne uvjete.
Rješenje iz stava 1. ovog člana može se izdati i licu koje ne ispunjava uvjet iz stava 1. tačka 3. ovog člana,
ako zaposli lice koje ispunjava taj uvjet.

Član 17.

Strani državljanin može obavljati ugostiteljsku djelatnost pod uvjetom da ima radnu dozvolu, ispunjava uvjete
iz člana 16. stav 1. tač. od 2. do 8. ovog Zakona i uz primjenu principa uzajamnosti.

Član 18.

Nadležni organ u roku od 15 dana od dana podnošenja zahtjeva izdat će rješenje kojim se odobrava
osnivanje ugostiteljske radnje, ako su ispunjeni uvjeti iz člana 16. ovog Zakona, u suprotnom rješenjem će
odbiti zahtjev.
Protiv rješenja iz stava 1. ovog člana može se izjaviti žalba Ministarstvu u roku od 15 dana od dana
dostavljanja rješenja.
Ako nadležni organ ne donese rješenje u roku od 15 dana od dana prijema urednog zahtjeva, rad u
ugostiteljskom objektu može početi o čemu je ugostitelj dužan prethodno pisanim putem obavijestiti nadležni
organ ukoliko je za građevinu u kojoj se nalazi ugostiteljski objekt, u skladu sa posebnim propisom, pribavio
odgovarajući akt prema kojem se građevina smije koristiti, odnosno staviti u pogon.

Član 19.

Rješenje kojim se odobrava osnivanje ugostiteljske radnje sadrži:
1. ime i prezime, jedinstveni matični broj i adresu prebivališta podnosioca zahtjeva,
2. naziv ugostiteljske radnje,
3. mjesto, ulicu i broj objekta u kojem se pruža usluga,
4. vrstu usluge koja se pruža,
5. površinu objekta, odnosno prostora u kojem se obavlja ugostiteljska djelatnost,
6. naznaku o pružanju usluga tokom cijele godine ili sezonski.

Član 20.

Nadležni organ vodi registar ugostiteljskih radnji (u daljnjem tekstu: registar).
Oblik, sadržaj i način vođenja registra propisuje ministar.
Rješenje kojim se odobrava osnivanje ugostiteljske radnje po pravomoćnosti upisuje se u registar.
Od dana upisa u registar ugostitelju počinju teći prava i obaveze u skladu sa ovim Zakonom i drugim
propisima.
Ugostitelj je dužan u roku od šest mjeseci od dana upisa u registar otpočeti sa obavljanjem ugostiteljske
djelatnosti.
Rješenje kojim se odobrava osnivanje ugostiteljske radnje ne može se prenijeti na drugo lice.

Član 21.

Ugostiteljska radnja može početi raditi danom upisa u registar.
O upisu u registar nadležni organ obavijestit će nadležnu organizacionu jedinicu Porezne uprave,nadležnu
turističko-ugostiteljsku inspekciju i druge organe koje vrše nadzor ili vode službenu evidenciju u oblasti
ugostiteljstva, dostavljanjem pravomoćnog rješenja kojim se odobrava osnivanje ugostiteljske radnje.

Član 22.

Rješenje kojim se odobrava osnivanje ugostiteljske radnje prestaje važiti odjavom ili po sili zakona.
Ugostitelj je dužan odjaviti obavljanje ugostiteljske djelatnosti pisanim putem nadležnom organu prije
prestanka rada.
Prestanak obavljanja ugostiteljske djelatnosti odjavom utvrđuje se danom navedenim u odjavi s tim da se
obavljanje ugostiteljske djelatnosti ne može odjaviti unatrag.
Ako u odjavi nije naznačen datum prestanka obavljanja ugostiteljske djelatnosti, prestanak se utvrđuje
danom podnošenja zahtjeva za odjavu.
Član 23.

Rješenje kojim se odobrava osnivanje ugostiteljske radnje prestaje važiti po sili zakona ako:
1. ugostitelj ne započne obavljati ugostiteljsku djelatnost u roku od šest mjeseci od dana upisa u registar,
2. pravomoćnim aktom ugostitelju je izrečena zaštitna mjera zabrane obavljanja ugostiteljske djelatnosti za
vrijeme dok ta mjera traje,
3. ugostitelj prestane ispunjavati neki od uvjeta navedenih u članu 16. ovog Zakona,
4. danom stupanja na izdržavanje kazne ugostitelj bude osuđen pravomoćnom presudom na kaznu
zatvora dužu od šest mjeseci,
5. inspekcijskim nadzorom je utvrđeno da nisu ispunjeni uvjeti propisani ovim Zakonom, propisima
donesenim na osnovu ovog Zakona i drugim propisima, a utvrđeni nedostaci nisu otklonjeni u zadanom
roku,
6. naknadno se utvrdi da je rješenje kojim se odobrava osnivanje ugostiteljske radnje zasnovano na
neistinitim podacima ili krivotvorenim dokazima.
Član 24.

U slučaju smrti ugostitelja članovi zajedničkog domaćinstva mogu nastaviti obavljati djelatnost, putem
zaposlenog radnika, ako isti ispunjava uvjete iz člana 16. ovog Zakona, u trajanju od šest mjeseci.

Član 25.

O prestanku važenja rješenja u smislu čl. 22. i 23. ovog Zakona nadležni organ donosi rješenje.
Po pravomoćnosti rješenja ugostiteljska radnja se briše iz registra.
O brisanju iz registra nadležni organ obavijestit će nadležnu organizacionu jedinicu Porezne uprave,
nadležnu turističko-ugostiteljsku inspekciju i druge organe koji vrše nadzor ili vode službenu evidenciju u
oblasti ugostiteljstva dostavljanjem pravomoćnog rješenja.

IV. RAZVRSTAVANJE I KATEGORIZACIJA UGOSTITELJSKIH OBJEKATA

1. Razvrstavanje ugostiteljskih objekata

Član 26.

Ugostiteljski objekti, s obzirom na vrstu ugostiteljskih usluga koje se u njima pružaju, mogu biti:
1. smještajni objekti - objekti u kojima se pružaju usluge smještaja, prehrane, pića, napitaka i slastica,
2. ugostiteljski objekti - objekti u kojima se pružaju usluge prehrane, pića, napitaka i slastica,
3. catering objekti - objekti u kojima se pripremaju jela, slastice, pića i napici za konzumiranje na drugom
mjestu sa ili bez posluživanja.
Objekti iz stava 1. ovog člana razvrstavaju se u skupine, i to:
1. smještajni objekti u skupine:
• hoteli,
• kampovi i druge vrste objekata za smještaj;
2. ugostiteljski objekti u skupine:
• restorani,
• barovi;
3. catering objekti u skupine:
• pripremnice jela, slastica, pića i/ili napitaka,
• kantine.
Objekti iz skupina navedenih u stavu 2. ovog člana razvrstavaju se u pojedine vrste polazeći od načina
posluživanja i pretežitosti usluga koje se pružaju u objektu.
Pojedine vrste ugostiteljskog objekta mogu biti klupskog tipa (klub) u kojima se ugostiteljske usluge pružaju
samo određenoj skupini gostiju (članovi kluba).
Ministar će propisati vrste objekata unutar skupina iz stava 2. ovog člana, ugostiteljske usluge koje se
moraju pružati u pojedinoj vrsti ugostiteljskog objekta, te vrste ugostiteljskih objekata koje mogu biti klupskog
tipa.
Član 27.

Ugostiteljski objekt može imati naziv jedne vrste ugostiteljskog objekta.
Izuzetno od odredbe stava 1. ovog člana, ugostiteljski objekat može imati naziv dvije vrste ugostiteljskih
objekata, ako za svaku vrstu ispunjava uvjete propisane ovim Zakonom, propisima donesenim na osnovu
ovog Zakona i drugim propisima.
Naziv vrste ugostiteljskog objekta može se promijeniti, ako su ispunjeni uvjeti propisani za drugu vrstu i za to
izdano odgovarajuće rješenje nadležnog organa u skladu sa odredbama ovog Zakona.

Član 28.

Ugostitelj ne može obavljati ugostiteljsku djelatnost u objektu iz člana 26. stav 1. ovog Zakona prije nego što
od nadležnog organa dobije rješenje da objekt ispunjava minimalne uvjete propisane za određenu vrstu
ugostiteljskog objekta koji se ne kategorizira, te dobije rješenje od Ministarstva da objekt ispunjava propisane
minimalne uvjete i uvjete za određenu kategoriju, osim u slučaju iz člana 9. stav 6., člana 18. stav 3., člana
32. stav 6. i člana 46. stav 2. ovog Zakona.
Član 29.

Ugostiteljski objekt koji prestane ispunjavati uvjete propisane za određenu vrstu i kategoriju ne može
poslovati kao ta vrsta i kategorija ugostiteljskog objekta.

2. Kategorizacija ugostiteljskih objekata

Član 30.

Ugostiteljski objekti za smještaj (hoteli, kampovi i druge vrste objekata za smještaj) obavezno se
kategoriziraju zavisno od uređenja, opreme, uređaja, usluga, održavanja i ostalih elemenata.
Oznaka za kategoriju pojedinog ugostiteljskog objekta za smještaj je zvjezdica.
Ministar će propisati vrste ugostiteljskih objekata za smještaj koji se kategoriziraju, kategorije, uvjete za
kategorije, oznake za vrste i kategorije, način označavanja vrsta i kategorija te način kategorizacije tih
objekata.
Član 31.

Ugostiteljski objekt za prehranu se ne kategorizira.
Izuzetno od odredbe iz stava 1. ovog člana, na zahtjev ugostitelja može se kategorizirati objekt vrste
restoran iz skupine restorani.
Oznaka za kategoriju pojedinog restorana je brončana, srebrena ili zlatna kuharska kapa.
Ministar će propisati mjerila i postupak kategorizacije restorana.

Član 32.

Ministarstvo, na zahtjev ugostitelja, rješenjem utvrđuje ispunjavanje minimalnih uvjeta i uvjeta za kategoriju
za smještajne objekte, kojih se kategorije označavaju sa četiri i pet zvjezdica, u roku od 30 dana od dana
prijema urednog zahtjeva.
Ministarstvo, na zahtjev ugostitelja, rješenjem utvrđuje ispunjavanje uvjeta za kategorizaciju ugostiteljskih
objekata za prehranu iz skupine restorani, kojih se kategorija označava zlatnom kuharskom kapom, u roku
od 30 dana od dana prijema urednog zahtjeva.
Rješenje iz st. 1. i 2. ovog člana upisuje se u Upisnik o razvrstavanju i kategorizaciji smještajnih objekata koji
vodi Ministarstvo.
Troškove postupka iz st. 1. i 2. ovog člana snosi ugostitelj.
Ministar će donijeti propis o obliku, sadržaju i načinu vođenja Upisnika iz stava 3. ovog člana i Upisnika iz
člana 9. stav 3. ovog Zakona.
Ako Ministarstvo ne donese rješenje iz st. 1. i 2. ovog člana u propisanom roku ili ne donese rješenje kojim
se zahtjev odbija zbog neispunjavanja propisanih uvjeta, ugostitelj može započeti raditi u ugostiteljskom
objektu, o čemu je dužan prethodno pisanim putem obavijestiti Ministarstvo ukoliko je za građevinu u kojoj
se nalazi ugostiteljski objekat, u skladu sa posebnim propisom, pribavio odgovarajući akt prema kojem se
građevina smije koristiti, odnosno staviti u pogon.
Član 33.

Ministarstvo po službenoj dužnosti svako pet godina provodi ponovnu kategorizaciju smještajnih objekata
čije se kategorije označavaju sa četiri i pet zvjezdica.
Kada nadležni inspekcijski organ utvrdi da smještajni objekat ne ispunjava propisane uvjete koji se odnose
na dodijeljenu kategorizaciju, nadležno ministarstvo će po službenoj dužnosti izvršiti ponovnu kategorizaciju.
O provedenoj kategorizaciji iz stava 1. ovog člana Ministarstvo donosi rješenje koje se upisuje u Upisnik iz
člana 32. stav 3. ovog Zakona.
Ministarstvo po službenoj dužnosti pazi na rok iz stava 1. ovog člana.
Ako se utvrdi da smještajni objekat više ne ispunjava uvjete za utvrđenu vrstu i kategoriju, rješenjem će se
utvrditi nova vrsta, odnosno kategorija smještajnog objekta ili prestanak važenja izdatog rješenja o vrsti i
kategoriji.
U slučaju iz stava 5. ovog člana troškove postupka snosi ugostitelj.

Član 34.

Zahtjev ugostitelja za izdavanje rješenja iz člana 32. ovog Zakona sadrži:
1. firmu i sjedište ugostitelja,
2. dokaz da je registriran za obavljanje ugostiteljske djelatnosti,
3. vrstu ugostiteljskog objekta,
4. usluge koje će biti predmet poslovanja ugostiteljskog objekta,
5. podatak da li ugostitelj u ugostiteljskom objektu posluje tokom cijele godine ili sezonski,
6. prijedlog za kategoriju ugostiteljskog objekta,
7. podatke o veličini i opremljenosti ugostiteljskog objekta.

Član 35.

Rješenje iz člana 32. st. 1. i 2. ovog Zakona izdat će se ugostitelju uz sljedeće uvjete:
1. da je registriran za obavljanje ugostiteljske djelatnosti,
2. da ima poslovni prostor za koji ima dokaz o pravu vlasništva ili ugovor o zakupu poslovnog prostora, te
dokaz da je za poslovni prostor izdata upotrebna dozvola,
3. da objekt u kojem će se obavljati ugostiteljska djelatnost ispunjava uvjete propisane za određenu vrstu
odnosno kategoriju objekta,
4. da ispunjava i druge uvjete propisane ovim Zakonom i propisima donesenim na osnovu ovog Zakona.

Član 36.

Rješenje iz člana 32. st. 1. i 2. ovog Zakona prestaje važiti:
• ako ugostitelj u ugostiteljskom objektu na koji se rješenje odnosi ne započne raditi u roku od šest
mjeseci od dana pravomoćnosti rješenja,
• ako se utvrdi da je ugostitelj, odnosno ugostiteljski objekt prestao ispunjavati neki od uvjeta
navedenih u članu 35. ovog Zakona,
• odjavom obavljanja djelatnosti u ugostiteljskom objektu koja se vrši pisanim putem prije prestanka
rada kod Ministarstva; ako u odjavi nije naznačen datum prestanka obavljanja djelatnosti, prestanak
se utvrđuje danom podnošenja zahtjeva s tim što se prestanak obavljanja ugostiteljske djelatnosti ne
može odjaviti unatrag.
O prestanku važenja rješenja iz stava 1. ovog člana Ministarstvo donosi rješenje.
Rješenje iz stava 2. ovog člana upisuje se u Upisnik iz člana 32. stav 3. ovog Zakona.

Član 37.

Protiv rješenja o kategorizaciji ugostiteljskog objekta koje u prvom stepenu donosi Ministarstvo nije
dopuštena žalba, ali se protiv tog rješenja može pokrenuti upravni spor u roku od 30 dana od dana
dostavljanja rješenja.

V. UGOSTITELJSKE USLUGE U POKRETNOM OBJEKTU I SLIČNO

Član 38.

Pojedine ugostiteljske usluge mogu se pružati i u pokretnom objektu koji se ne smatra ugostiteljskim
objektom u smislu člana 26. ovog Zakona, ako ispunjava minimalne uvjete.
Objekt iz stava 1. ovog člana je objekt koji se može premještati iz jednog mjesta na drugo vlastitim pogonom
ili vučom.
Ministar će propisati minimalne uvjete koje moraju ispunjavati objekti iz stava 1. ovog člana, vrste i način
pružanja ugostiteljskih usluga u tim objektima.
Nadležni organ utvrđuje ispunjavanje uvjeta iz propisa donesenog na osnovu stava 3. ovog člana.
Nadležni organ određuje prostore na kojima se mogu pružati usluge u objektima iz stava 1. ovog člana.

Član 39.

Ugostiteljske usluge mogu se pružati iz kioska, pod šatorom i sl., ako su ispunjeni tehnički uvjeti.
Ministar propisuje uvjete za pružanje ugostiteljskih usluga iz stava 1. ovog člana, a predstavnički organ
jedinice lokalne samouprave određuje prostore na kojima se mogu locirati ugostiteljski objekti u skladu sa
regulacionim odnosno urbanističkim planom i na udaljenosti ne manjoj od 100 metara od postojećeg
ugostiteljskog objekta u građevini, osim ukoliko se ne radi o održavanju manifestacije sajma.
Ministar će utvrditi koja se jela, pića i napitci mogu posluživati u objektima iz stava 1. ovog člana.
Nadležni organ utvrđuje ispunjavanje uvjeta iz propisa donesenog na osnovu stava 2. ovog člana.

VI. KAMPOVANJE

Član 40.

Kampovanje, u smislu ovog Zakona, jeste boravak pod šatorom, u kamp-kućici, kamp-prikolici i drugoj
odgovarajućoj opremi za smještaj na otvorenom prostoru.
Kampovanje je dozvoljeno isključivo u kampu.
Zabranjeno je postavljanje šatora, kamp-kućica, kamp-prikolica i druge opreme za kampovanje u cilju
kampovanja izvan kampa.

VII. UGOSTITELJSKE USLUGE U DOMAĆINSTVU, SEOSKOM DOMAĆINSTVU I NA PLOVNOM
OBJEKTU

1. Ugostiteljske usluge u domaćinstvu

Član 41.

Pod uvjetima utvrđenim ovim Zakonom i propisima donesenim na osnovu ovog Zakona i drugim propisima
fizičko lice u domaćinstvu može:
1. iznajmljivati gostima sobe, apartmane i kuće za odmor, ako je vlasnik najviše do 10 soba, odnosno 20
postelja,
2. organizirati kamp na svom zemljištu za najviše 20 smještajnih jedinica, odnosno 60 gostiju istodobno.
Fizičko lice u domaćinstvu može pružati i usluge doručka, polupansiona ili pansiona samo gostima kojima
izdaje sobe, apartmane, kuće za odmor i u kampu.
Član 42.

Za pružanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu objekti iz člana 41. ovog Zakona moraju ispunjavati
minimalne uvjete za vrstu i uvjete za kategoriju.
Ministar će propisati minimalne uvjete za vrstu, kategorije, uvjete za kategoriju, oznake za kategorije, način
označavanja kategorija te postupak kategorizacije objekata iz stava 1. ovoga člana.
Nadležni organ na zahtjev fizičkog lica u domaćinstvu utvrđuje jesu li ispunjeni minimalni uvjeti za vrstu i
uvjeti za kategoriju za objekte iz člana 41. stav 1. ovog Zakona.

Član 43.

Fizičko lice u domaćinstvu koje pruža usluge iz člana 41. ovog Zakona obavezno je:
1. vidno istaknuti na ulazu u objekt ili u neposrednoj blizini natpis sa oznakom vrste objekta utvrđene
rješenjem nadležnog organa i kategorije objekta utvrđene rješenjem Ministarstva,
2. vidno istaknuti na ulazu u objekat ili u neposrednoj blizini naziv usluga koje pruža, cijene usluga koje
nudi i iznos boravišne takse,
3. utvrditi normative o utrošku namirnica za pojedino jelo, piće i napitak i pružiti usluge u količinama i
kvalitetu u skladu sa normativima, te na zahtjev gosta predočiti mu normative,
4. vidno istaknuti cijene usluga koje nudi i iznos boravišne takse na propisan i uobičajen način i pridržavati
se istaknutih cijena,
5. izdati gostu račun za svaku pruženu ugostiteljsku uslugu, koji obavezno mora da sadrži: naziv
ugostiteljskog objekta, porezni ID broj, broj računa, datum i vrijeme izdavanja računa, vrstu, količinu i cijenu
pruženih usluga, a kod pružanja usluga smještaja, navesti u računu i iznos boravišne takse,
6. voditi knjigu gostiju,
7. dostaviti normative i cjenike na ovjeru nadležnom organu najkasnije sedam dana prije njihove primjene.
Ministar će propisati oblik i sadržaj obrasca i način vođenja knjige gostiju iz stava 1. tačke 6. ovog člana.

Član 44.

Pri pružanju usluga iz člana 41. ovog Zakona fizičkom licu u domaćinstvu mogu pomagati članovi njegovog
domaćinstva.
U slučaju iz stava 1. ovog člana članovi domaćinstva moraju ispunjavati zdravstvene uvjete za rad u
ugostiteljstvu u skladu sa posebnim propisima.
Član 45.

Za pružanje usluga iz člana 41. ovog Zakona fizičko lice u domaćinstvu dužno je pribaviti rješenje nadležnog
organa kojim se odobrava pružanje tih usluga.
Rješenje iz stava 1. ovog člana izdat će se fizičkom licu u domaćinstvu uz sljedeće uvjete:
1. državljanin je Bosne i Hercegovine,
2. poslovno je sposobno,
3. vlasnik je objekta (soba, apartman ili kuća za odmor i sl.) ili zemljišta za kamp,
4. ispunjava propisane zdravstvene uvjete,
5. objekt u kojem će se pružati usluge ispunjava propisane minimalne uvjete i uvjete za kategoriju u skladu
sa ovim Zakonom,
6. nije mu pravomoćnom sudskom presudom ili rješenjem o prekršaju izrečena mjera sigurnosti ili zaštitna
mjera zabrane pružanja usluga u domaćinstvu.
Član 46.

Rješenje iz člana 45. stav 1. ovog Zakona nadležni organ izdat će u roku od 15 dana od dana uredno
podnesenog zahtjeva, ako su ispunjeni uvjeti iz člana 45. stav 2. ovog Zakona.
Ako nadležni organ ne donese rješenje iz stava 1. ovog člana u propisanom roku ili ne donese rješenje kojim
se zahtjev odbija zbog neispunjavanja propisanih uvjeta, fizičko lice u domaćinstvu može započeti sa
pružanjem usluga o čemu je dužno prethodno pisanim putem obavijestiti nadležni organ ukoliko je za
građevinu u kojoj se nalazi ugostiteljski objekt, u skladu sa posebnim propisom, pribavilo odgovarajući akt
prema kojem se građevina smije koristiti, odnosno staviti u pogon.

Član 47.

Rješenje kojim se odobrava pružanje usluga fizičkom licu u domaćinstvu sadrži:
1. ime i prezime, jedinstven matični broj i adresu prebivališta podnositelja zahtjeva,
2. mjesto, ulicu i broj objekta u kojem se pruža usluga,
3. vrstu ugostiteljske usluge i broj gostiju kojima se usluga može pružiti,
4. vrstu i kategoriju objekta u kojem se pruža usluga,
5. podatak o pružanju usluga tokom cijele godine ili sezonski.

Član 48.

Rješenje iz člana 47. upisuje se u Upisnik o obavljanju ugostiteljskih usluga u domaćinstvu koje vodi
nadležni organ.
Ministar će propisati oblik, sadržaj i način vođenja Upisnika iz stava 1. ovog člana.

Član 49.

Rješenje iz člana 47. ovog Zakona prestaje važiti:
1. danom odjave fizičkog lica u domaćinstvu navedenim u odjavi ili danom podnošenja odjave nadležnom
organu, s tim što se prestanak obavljanja ugostiteljske djelatnosti ne može odjaviti unatrag,
2. ako fizičko lice u domaćinstvu ne započne pružati usluge u roku od šest mjeseci od dana upisa u
registar,
3. ako se utvrdi da je fizičko lice u domaćinstvu, odnosno objekt u kojem se pružaju ugostiteljske usluge
prestalo ispunjavati neki od uvjeta navedenih u članu 45. stav 2. ovog Zakona,
4. ako je inspekcijskim nadzorom utvrđeno da nisu ispunjeni uvjeti propisani ovim Zakonom, propisima
donesenim na osnovu ovog Zakona i drugim propisima, a utvrđeni nedostaci nisu otklonjeni u zadanom
roku,
5. ako nadležni organ naknadno utvrdi da je rješenje kojim se odobrava pružanje usluga fizičkom licu u
domaćinstvu zasnovano na neistinitim podacima ili krivotvorenim dokazima.
O prestanku važenja rješenja iz člana 45. stav 1. ovog Zakona nadležni organ donosi rješenje koje upisuje u
Upisnik iz člana 48. stav 1. ovog Zakona.

2. Ugostiteljske usluge u seoskom domaćinstvu

Član 50.

U domaćinstvu organiziranom kao turistička seoska privreda (u daljnjem tekstu: seosko domaćinstvo), član
seoskog domaćinstva može pružati usluge iz člana 41. stav 1. tačka 1., osim iznajmljivanja kuća za odmor iz
člana 41. stav 1. tačka 2. ovog Zakona.
Osim usluga iz stava 1. ovog člana u seoskom domaćinstvu mogu se pripremati i posluživati topla i hladna
jela, pića i napitci iz pretežno vlastite proizvodnje za najviše 50 lica (izletnika) istodobno.
U seoskom domaćinstvu mogu se pružati i usluge degustacije vina ili rakije te posluživanje domaćih
narezaka iz vlastite proizvodnje u uređenom dijelu stambenog ili privrednog objekta, u zatvorenom,
natkrivenom ili na otvorenom prostoru za najviše 50 lica (izletnika) istodobno, mogu se prodavati izrađene
narodne rukotvorine kao i organizirati aktivnosti na upoznavanju naslijeđa, načina života i tradicionalne
kulture seoskih područja.
Ministar će propisati minimalne uvjete, uvjete za kategoriju i način kategorizacije objekata u kojima se
pružaju usluge iz ovog člana.
Na pružanje usluga u seoskom domaćinstvu na odgovarajući način primjenjuju se odredbe čl. od 42. do 49.
ovog Zakona.
Ministar, uz prethodno pribavljeno mišljenje federalnog ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva,
propisat će šta se to smatra pretežno vlastitom proizvodnjom, te koje vrste proizvoda ne moraju biti iz vlastite
proizvodnje u skladu sa stavom 2. ovog člana.

3. Ugostiteljske usluge na plovnom objektu

Član 51.

Pod uvjetima utvrđenim ovim Zakonom, propisima donesenim na osnovu ovog Zakona i drugim propisima
ugostitelj - fizičko lice može pružati usluge prehrane, pića i napitaka na svom plovnom objektu za najviše 20
gostiju istodobno.
Ministar će propisati minimalne uvjete, kao i način njihovog utvrđivanja koje moraju ispuniti objekti iz stava 1.
ovog člana.
Na pružanje usluga iz stava 1. ovog člana na odgovarajući način primjenjuju se odredbe čl. od 42. do 49.
ovog Zakona.
Član 52.

Nadležni organ dužan je rješenja u vezi sa obavljanjem ugostiteljske djelatnosti u domaćinstvu, seoskom
domaćinstvu i na plovnom objektu dostaviti nadležnoj organizacijskoj jedinici Porezne uprave, nadležnoj
turističko-ugostiteljskoj inspekciji i drugim organima koji vrše nadzor ili vode službenu evidenciju u oblasti
ugostiteljstva.

VIII. NADZOR

Član 53.

Upravni nadzor nad primjenom ovog Zakona i propisa donesenih na osnovu ovog Zakona vrši Ministarstvo.
Inspekcijski nadzor nad provođenjem ovog Zakona i propisa donesenih na osnovu ovog Zakona, te
pojedinačnih akata, uvjeta i načina rada nadziranog pravnog i fizičkog lica provodi Federalna uprava za
inspekcijske poslove u okviru svoje nadležnosti.
Član 54.

Inspekcijski nadzor nad provođenjem ovog Zakona i propisa donesenih na osnovu ovog Zakona, te
pojedinačnih akata, uvjeta i načina rada nadziranih davaoca ugostiteljskih usluga provodi Federalna uprava
za inspekcijske poslove i kantonalni organ uprave nadležan za inspekcijske poslove u okviru svojih
nadležnosti i u skladu sa posebnim propisima koje na prijedlog resornih ministarstava donosi Vlada
Federacije i vlade kantona.
Član 55.

Osim poslova navedenih u članu 53. ovog Zakona Federalna uprava za inspekcijske poslove obavlja i druge
poslove koji su zakonom i drugim propisima stavljeni u njenu nadležnost.

Član 56.

U provođenju inspekcijskog nadzora nadležni inspektor Federalne uprave za inspekcijske poslove (u
daljnjem tekstu: inspektor) ima ovlaštenje pregledati: poslovne i druge prostorije i prostore u kojima se
obavlja ugostiteljska djelatnost, poslovne knjige, ugovore, isprave i evidencije i drugu poslovnu
dokumentaciju koja mu omogućava uvid u poslovanje ugostitelja koji pruža ugostiteljske usluge, te obavljati i
druge radnje u skladu sa ciljem inspekcijskog nadzora.

Član 57.

Ugostitelji čije su prostorije i prostori, uređaji i oprema, odnosno predmeti rada i poslovanja podvrgnuti
inspekcijskom nadzoru obavezni su omogućiti inspektoru nesmetano vršenje inspekcijskog nadzora.
Ugostitelj je obavezan na zahtjev inspektora dostaviti podatke, obavijesti i materijale koji su mu potrebni za
obavljanje poslova iz njegove nadležnosti u primjerenom roku koji on odredi.
Inspekcijski pregled treba u isto vrijeme biti obavljen na takav način da ne ometa redovno obavljanje rada i
poslovanje.
Član 58.

Ako inspektor prilikom inspekcijskog nadzora utvrdi da ugostitelj ne postupa u skladu sa članom 11. ovog
Zakona, donijet će rješenje kojim će naložiti otklanjanje utvrđenih nepravilnosti u roku od 15 dana.
Ukoliko se utvrđene nepravilnosti iz stava 1. ovog člana ne otklone u roku od 15 dana, inspektor će izdati na
licu mjesta prekršajni nalog, odnosno podnijeti zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka.
Žalba protiv rješenja iz stava 1. ovog člana ne odlaže izvršenje rješenja.

Član 59.

Ako inspektor u provođenju inspekcijskog nadzora utvrdi da se ugostiteljska djelatnost obavlja:
• bez registracije ili mimo registracije,
• bez rješenja kojim se odobrava obavljanje ugostiteljske djelatnosti izdatog od nadležnog organa,
• bez rješenja nadležnog organa kojim se utvrđuje da prostor, uređaji i oprema za obavljanje
ugostiteljske djelatnosti udovoljavaju propisanim uvjetima za obavljanje te djelatnosti, rješenjem će
zabraniti obavljanje ugostiteljske djelatnosti subjektu nadzora koji istu obavlja na nezakonit način.
Inspektor će rješenje iz stava 1. ovog člana donijeti bez odlaganja sa utvrđenim činjenicama odlučnim za
donošenje rješenja.
Žalba protiv rješenja iz stava 1. ovog člana ne odlaže izvršenje rješenja.
Subjektu nadzora kojem je zabranjen rad inspektor će pečaćenjem ili na drugi pogodan način zatvoriti
prostorije u kojima obavlja ugostiteljsku djelatnost, te može privremeno oduzeti opremu, uređaje, sredstva za
rad i prijevozna sredstva kojima obavlja nezakonitu djelatnost do konačne odluke.
Inspektor je obavezan da u zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka za učinjeni prekršaj, odnosno uz
prijavu za učinjeno krivično djelo, o privremenom oduzimanju predmeta, odmah izvjesti nadležno tijelo kod
kojeg pokreće postupak zbog učinjenog prekršaja ili krivičnog djela, zavisno od kvalifikacije djela učinjenog
oduzetim predmetima.
Inspekcijski organi u čijem se sastavu nalazi inspekcija osigurat će uvjete za održavanje i čuvanje
privremeno oduzetih predmeta.
Troškovi prinudnog izvršenja kao i troškovi štete nastale prinudnim izvršenjem padaju na teret izvršenikastranke.

Član 60.

Ako su poslovni prostor, uređaji i oprema namijenjeni za obavljanje ugostiteljske djelatnosti prestali
ispunjavati propisane uvjete po izdatom odobrenju, inspektor će donijeti rješenje bez odlaganja a najkasnije
u roku od osam dana od dana obavljenog nadzora sa utvrđenim činjenicama odlučnim za donošenje rješenja
kojim će odrediti rok, ne kraći od 30 dana, ugostitelju da prilagodi pružanje usluga u skladu sa zakonom.
Ako se nedostaci iz stava 1. ovog člana ne otklone u određenom roku, inspektor će donijeti rješenje o
zabrani obavljanja djelatnosti.
Žalba protiv rješenja iz st. 1. i 2. ovog člana ne odlaže izvršenje rješenja.
Ukoliko ugostitelj i poslije zabrane nastavi obavljati ugostiteljsku djelatnost, nakon što je rješenje o zabrani
postalo izvršno, inspektor će donijeti zaključak o prinudnom izvršenju rješenja pečaćenjem objekta.
Troškovi prinudnog izvršenja kao i troškovi štete nastale prinudnim izvršenjem padaju na teret izvršenikastranke.

Član 61.

Ako inspektor prilikom vršenja inspekcijskog nadzora utvrdi nepravilnosti ili nepridržavanje propisa za čiji
nadzor nije nadležan, obavijestit će nadležni organ uprave bez odlaganja a najkasnije u roku od osam dana.

Član 62.

Protiv rješenja kantonalnog inspektora može se izjaviti žalba nadležnom kantonalnom organu u roku od
osam dana od dana dostavljanja rješenja.
Protiv rješenja koji u prvom stepenu donosi federalni inspektor može se izjaviti žalba Ministarstvu u roku od
osam dana od dana dostavljanja rješenja.

IX. KAZNENE ODREDBE
Član 63.

Novčanom kaznom u iznosu od 1.500,00 KM do 15.000,00 KM kaznit će se za prekršaj pravno lice ako:
1. obavlja ugostiteljsku djelatnost suprotno odredbama člana 3. ovog Zakona;
2. ne pruža ugostiteljske usluge u skladu sa odredbama iz člana 11. ovog Zakona;
3. ugostiteljski objekt ne ispunjava uvjete u pogledu uređenja i opreme ugostiteljskih objekata, usluga,
projektiranja, građenja i održavanja građevine, zaštite na radu, zaštite od požara, zaštite od buke, zaštite i
unapređenja okoliša, zdravstvene uvjete za rad u ugostiteljstvu u skladu sa posebnim propisima kao i druge
uvjete propisane ovim Zakonom i propisima donesenim na osnovu ovog Zakona (član 8. st. 1., 2. i 3.);
4. ugostitelj započne obavljati ugostiteljsku djelatnost u objektu iz člana 26. stav 1. ovog Zakona prije nego
što od nadležnog organa dobije rješenje da objekt ispunjava minimalne uvjete propisane za određenu vrstu
ugostiteljskog objekta koji se ne kategorizira, te dobije rješenje od Ministarstva da objekt ispunjava propisane
minimalne uvjete i uvjete za određenu kategoriju, osim u slučaju iz člana 9. stav. 6., člana 18. stav 3., člana
32. stav 6. i člana 46. stav 2. ovog Zakona (član 28.).
Za prekršaje iz stava 1. ovog člana kaznit će se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom u iznosu
od 1.000,00 KM do 3.000,00 KM.
Za prekršaje iz stava 1. ovog člana kaznit će se fizičko lice novčanom kaznom u iznosu od 150,00 KM do
1.500,00 KM.

Član 64.

Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 KM do 10.000,00 KM kaznit će se za prekršaj pravno lice ako:
1. pruža usluge smještaja i prehrane osobama koje nisu njegovi radnici, penzioneri, te članovi uže
porodice radnika i penzionera (član 4. stav 1.),
2. objekt u kojem pruža ugostiteljske usluge ne ispunjava uvjete propisane ovim Zakonom i drugim
propisima (član 4. st. 1. i 4.),
3. pruža ugostiteljske usluge u objektu zatvorenog tipa bez rješenja nadležnog organa (član 4. stav 3.),
4. za oglašavanje i reklamiranje usluga i isticanje poruka u komercijalnom poslovanju koristi oznaku
propisane vrste koja nije utvrđena rješenjem nadležnog organa i kategorije objekta koja nije utvrđena
rješenjem Ministarstva (član 12.).
Za prekršaje iz stava 1. ovog člana kaznit će se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom u iznosu
od 200,00 KM do 2.000,00 KM.
Za prekršaje iz stava 1. ovog člana kaznit će se fizičko lice novčanom kaznom u iznosu od 150,00 KM do
1.500,00 KM.
Član 65.

Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 KM do 5.000,00 KM kaznit će se za prekršaj pravno lice ako:
1. ne utvrdi normative o utrošku namirnica, pića i napitaka za pojedine usluge prehrane, pića i napitaka ili
ne pruži usluge u količinama i kvalitetu u skladu sa normativima ili na zahtjev gosta ne predoči mu normativ
(član 11. stav 1. tačka 4.);
2. vidno ne istakne cijene usluga koje nudi u ugostiteljskom objektu na način dostupan gostima, ili ako se
ne pridržava istaknutih i ovjerenih cijena ili ako kod pružanja usluga smještaja u cjenicima ne istakne i iznos
boravišne takse, te ako cjenici nisu dostupni gostima u dovoljnom broju primjeraka (član 11. stav 1. tačka
5.);
3. gostu ne izda račun za svaku pruženu ugostiteljsku uslugu, koji obavezno mora da sadrži : naziv
ugostiteljskog objekta, porezni ID broj, broj računa, datum i vrijeme izdavanja računa, vrstu, količinu i cijenu
pruženih usluga, a kod pružanja usluga smještaja u računu ne navede i iznos boravišne takse (član 11. stav
1. tačka 6);
4. ne dostavi normative na ovjeru nadležnom organu ili ih počne primjenjivati prije utvrđenog roka (član 11.
stav 1. tačka 8.);
5. ne dostavi cjenike na ovjeru nadležnom organu ili ih počne primjenjivati prije utvrđenog roka (član 11.
stav 1. tačka 9.);
6. ne vodi knjigu gostiju u ugostiteljskom objektu za smještaj (član 11. stav 1. tačka 10.);
7. ne vodi knjigu žalbi na propisan način u svakom ugostiteljskom objektu, ne dostavi izjavljeni prigovor u
propisanom roku nadležnoj turističko-ugostiteljskoj inspekciji, te ne odgovori na prigovor u propisanom roku
(član 11. stav 1. tačka 11.);
8. ne vodi poslovne knjige u skladu sa važećim propisima (član 11. stav 1. tačka 12.);
9. poslužuje alkoholna pića gostu mlađem od 18 godina (član 13.);
10. ne pruža ugostiteljsku uslugu u pokretnom objektu na propisan način ili ne zadovoljava propisane
uvjete ili pruža ugostiteljsku uslugu u pokretnom objektu na prostoru koji nije utvrdio nadležni organ (član 38.
st. 1. i 5.);
11. ne pruža ugostiteljske usluge iz kioska, pod šatorom i sl. na propisan način ili ne zadovoljava propisane
uvjete (član 39.).
Za prekršaje iz stava 1. ovog člana kaznit će se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom u iznosu
od 200,00 KM do 2.000,00 KM.
Za prekršaje iz stava 1. ovog člana kaznit će se fizičko lice novčanom kaznom u iznosu od 150,00 KM do
1.500,00 KM.
Član 66.

Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 KM do 5.000,00 KM kaznit će se za prekršaj pravno lice ako:
1. vidno ne istakne propisanu oznaku vrste na ulazu u ugostiteljski objekt utvrđene rješenjem nadležnog
organa i kategorije ugostiteljskog objekta utvrđene rješenjem Ministarstva (član 11. stav 1. tačka 1.),
2. vidno ne istakne na ulazu u ugostiteljski objekt obavijest o radnom vremenu ili ako ta obavijest nije u
skladu sa propisanim radnim vremenom (član 11. stav 1. tačka 2.),
3. u ugostiteljskom objektu za smještaj ne utvrdi kućni red i ne istakne ga na recepciji, ili izvod iz kućnog
reda ne istakne u svim sobama i apartmanima (član 11. stav 1. taka 3.),
4. ne pridržava se propisanog radnog vremena (član 11. stav 1. tačka 7.).
Za prekršaje iz stava 1. ovog člana kaznit će se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom u iznosu
od 200,00 KM do 2.000,00 KM.
Za prekršaje iz stava 1. ovog člana kaznit će se fizičko lice novčanom kaznom u iznosu od 150,00 KM do
1.500,00 KM.
Član 67.

Novčanom kaznom u iznosu od 150,00 KM do 1.500,00 KM kaznit će se za prekršaj fizičko lice u
domaćinstvu ako:
1. gostima iznajmljuje sobe, apartmane i kuće za odmor sa više od 10 soba, odnosno 20 postelja,
organizuje kamp na svom zemljištu za više od 20 smještajnih jedinica, odnosno 60 gostiju istodobno (član
41. stav 1. tač. 1. i 2.);
2. pruža usluge doručka, polupansiona ili pansiona suprotno odredbi člana 41. stav 2.;
3. objekt u kojem pruža usluge ne ispunjava minimalne uvjete i uvjete za kategoriju (član 42.);
4. ne utvrdi normative namirnica, pića i napitaka za pojedine usluge prehrane pića i napitaka, ako takve
usluge pruža i ne pruži usluge prema utvrđenim normativima, te na zahtjev gosta ne predoči normativ (član
43. stav 1. tačka 3.);
5. vidno ne istakne cijene usluga koje nudi i iznos boravišne takse na propisan i uobičajen način, te ako se
ne pridržava istaknutih cijena (član 43. stav 1. tačka 4.);
6. gostu ne izda račun za svaku pruženu ugostiteljsku uslugu, koji obavezno mora da sadrži: naziv
ugostiteljskog objekta, porezni ID broj, broj računa, datum i vrijeme izdavanja računa, vrstu, količinu i cijenu
pruženih usluga, a kod pružanja usluga smještaja, ne navede u računu i iznos boravišne takse (član 43. stav
1. tačka 5.);
7. ne vodi knjigu gostiju (član 43. stav 1. tačka 6.);
8. normative i cjenike ne dostavi na ovjeru nadležnom organu ili ih ne dostavi u utvrđenom roku (član 43.
stav 1. tačka 7.);
9. koristi rad lica koja nisu članovi njegovog domaćinstva (član 44. stav 1.);
10. članovi domaćinstva ne ispunjavaju propisane zdravstvene uvjete za rad u ugostiteljstvu u skladu sa
posebnim propisima (član 44. stav 2.);
11. pruža usluge iz čl. 41. i 50. ovog Zakona, a ne ispunjava propisane minimalne uvjete, odnosno uvjete
za kategoriju, ili ih pruža bez pribavljenog odobrenja nadležnog organa;
12. pruža usluge smještaja, prehrane, pića i napitaka a nije član seoskog domaćinstva, ili ako pruža usluge
smještaja suprotno odredbi člana 50. stav 1. ovog Zakona, ili ako priprema i poslužuje topla i hladna jela,
pića i napitke koji nisu pretežno iz vlastite proizvodnje, ili ako pruža usluge prehrane, ili ako pruža usluge
degustacije vina ili rakije ili posluživanja domaćih narezaka koji nisu iz vlastite proizvodnje (član 50. st. 2. i
3.).
Član 68.

Novčanom kaznom u iznosu od 100,00 KM do 1.000,00 KM kaznit će se za prekršaj fizičko lice u
domaćinstvu, ako:
• vidno ne istakne oznaku propisane vrste utvrđene rješenjem nadležnog organa i kategorije objekta
utvrđene rješenjem Ministarstva (član 43. stav 1. tačka 1.).

Član 69.

Novčanom kaznom u iznosu od 50,00 KM do 500,00 KM kaznit će se za prekršaj lice koje kampuje van
kampa ili postavlja šator, kamp-kućicu, kamp-prikolicu i drugu opremu za kampovanje sa svrhom
kampovanja van kampa (član 40. st. 2. i 3.).
Za prekršaje iz stava 1. ovog člana može se izreći zaštitna mjera oduzimanja predmeta kojima je počinjen
prekršaj.
Član 70.

Za prekršaje utvrđene u čl. 65., 67. i 68. ovog Zakona, ako se ponove u roku od jedne godine od
pravomoćnosti prvog rješenja o prekršaju, uz novčanu kaznu, izreći će se i zaštitna mjera zabrane obavljanja
ugostiteljske djelatnosti u trajanju do šest mjeseci i za fizičko lice i za pravno lice.

X. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 71.

Pravno i fizičko lice kojima je obavljanje ugostiteljske djelatnosti odobreno prema ranijim propisima dužni su
usaglasiti svoje poslovanje sa odredbama ovog Zakona u roku od jedne godine od dana stupanja na snagu
ovog Zakona.
Član 72.

Federalni ministar okoliša i turizma donijet će propise na osnovu ovlaštenja iz ovog Zakona u roku od šest
mjeseci od dana stupanja na snagu ovog Zakona.
Član 73.

Do donošenja propisa na osnovu ovlaštenja iz ovog Zakona primjenjivat će se važeći propisi.

Član 74.

Postupci koji su pokrenuti prije stupanja na snagu ovog Zakona dovršit će se u skladu sa propisima koji su
važili do dana stupanja na snagu ovog Zakona.
Član 75.

Danom stupanja na snagu ovog Zakona prestaju važiti odredbe Zakona o turističko-ugostiteljskoj djelatnosti
("Službe- ne novine Federacije BiH", br. 19/96 i 28/03) kojima se uređuje ugostiteljska djelatnost.
Član 76.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenim novinama Federacije BiH".

 

 

JOŠ JEDNOM PONAVLJAMO DA OVO SAOPŠTENJE TREBA SHVATITI KAO EDUKATIVNO-PREVENTIVNU RADNJU, UPOZORENJE, A UJEDNO I KAO ZAMOLNICU SVIM SUBJEKTIMA NADZORA IZ OVIH OBLASTI DA PREDUZMU SVE RADNJE I AKTIVNOSTI U SKLADU SA GORE POMENUTIM ZAKONIMA I PODZAKONSKIM AKTIMA I NA TAJ NAČIN IZBJEGNU ZAKONSKE SANKCIJE OD STRANE INSPEKTORA FEDERALNE I KANTONALNE UPRAVE ZA INSPEKCIJSKE POSLOVE TK-a KOJI ĆE, POSLIJE OVOG SAOPŠTENJA ZA JAVNOST, NA TERENU DJELOVATI ISKLJUČIVO REPRESIVNO.

 

 

S poštovanjem,




D I R E K T O R
Besim Duraković, dipl.ecc.

Tuzla, 26.05.2009.godina.



 

 

 

M.B. / E.J.


Tuzla 28.5.2009. godine
Saziv 88. redovne sjednice Vlade Kantona

Na osnovu člana 6. Poslovnika o radu Vlade Tuzlanskog kantona («Službene novine Tuzlanskog kantona», br. 7/05 i 7/07), premijer Kantona,

 

S A Z I V A
88. redovnu sjednicu Vlade Kantona koja će se održati u petak
29.05.2009. godine sa početkom u 8,00 sati u sali za sjednice

Za sjednicu predlaže slijedeći:

 

D N E V N I R E D

1. Razmatranje Analize zdravstvenog stanja stanovništva Tuzlanskog kantona i indikatori zdravlja u 2008. godini sa prijedlogom mjera;

Obrađivač: Ministarstvo zdravstva

2. Razmatranje Izvještaja o radu Kantonalnog pravobranilaštva u Tuzli za period 01.01. – 31.12. 2008. godine;
Obrađivač: Kantonalno pravobranilaštvo

3. Razmatranje Informacije o radu školskih odbora osnovnih i srednjih škola u 2008. godini;
Obrađivač: Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta

4. Razmatranje prijedloga i donošenje Uredbe o izmjenama i dopunama Uredbe o obimu prava, načinu i postupku propisivanja i izdavanja lijekova na teret sredstava Zavoda zdravstvenog osiguranja Tuzlanskog kantona;

Obrađivač: Ministarstvo zdravstva

5. Razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o načinu obrazovanja komisija, radnih grupa i drugih radnih tijela i utvrđivanju naknade osobama angažiranim u komisijama, radnim grupama i drugim radnim tijelima;
Obrađivač: Ministarstvo pravosuđa i uprave

6. Razmatranje prijedloga i donošenje Zaključka u vezi sa plaćanjem rada komisija i radnih tijela Vlade i resornih ministarstava;

7. Razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o davanju saglasnosti na Pravila o utvrđivanju minimalnih naknada za koncesije;
Obrađivač: Komisija za koncesije

8. Razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o stavljanju van snage Odluke za izračunavanje minimalnih koncesionih naknada za istraživanje i eksploataciju mineralnih sirovina, pitke, industrijske, mineralne i slane vode i kwh električne energije.
Obrađivač: Komisija za koncesije

9. Razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o usvajanju Plana i Programa rada Savjeta za nevladin sektor i pitanja mladih za 2009. godinu;

Obrađivač: Savjet za nevladin sektor i pitanja mladih

10. Razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o odobravanju sredstava dobitnicima najviših ratnih priznanja i odlikovanja i članovima uže porodice poginulog, umrlog i nestalog dobitnika ratnog priznanja i odlikovanja u 2009. godini;

Obrađivač: Ministarstvo za boračka pitanja

11. a) Razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o davanju saglasnosti na Odluku o odobravanju finansijskih sredstava privrednim društvu “Koksno – hemijski kombinat” DD Lukavac;
b) Razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o davanju saglasnosti na Odluku o odobravanju finansijskih sredstava privrednom društvu “Livnica čelika” DOO Tuzla;
Obrađivač: Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva



PREMIJER KANTONA
mr.sc. Enes Mujić, v.r.

 

 

 

M.B. / E.J.


Tuzla 28.5.2009. godine
POZIV

Obavještavamo vas da će u petak 29.5.2009. godine u povodu održavanja 88. redovne sjednice Vlade Tuzlanskog kantona biti održana Press konferencija.

Press konferencija će biti održana u sali za PRESS konferencije Vlade Tuzlanskog kantona sa početkom u 11.00 sati.

Predviđeno je da se na press konferenciji obrate:

- Ministar zdravstva u Vladi TK
- Kantonalna pravobraniteljica TK
- Predstavnik komisije za koncesije TK

U prilogu vam dostavljamo i Saziv za 88. redovnu sjednicu sa prijedlogom Dnevnog reda.

U skladu sa Poslovnikom o radu Vlade Tuzlanskog kantona priliku za snimanje i fotografisanje predstavnici sredstava javnog informisanja imaju do utvrđivanja Dnevnog reda.

Za sve dodatne informacije molimo vas da kontaktirate Odjeljenje za informisanje Vlade Tuzlanskog kantona.




Odjeljenje za informisanje

 

 

 

M.B. / E.J.


Tuzla 28.5.2009. godine
SUTRA POČINJU DANI JAGODASTOG VOĆA BIH


SUTRA POČINJU DANI JAGODASTOG VOĆA BIH
U Tuzli je danas održana sjednica Organizacionog odbora 20. jubilarne manifestacije Dani jagodastog voća Bosne i Hercegovine. Istaknuto je da je sve spremno za održavanje ove manifestacije koja se održava u Čeliću i koja će trajati dva dana.
Očekuje se očešće više od 400 izlagača jagoda i više od 30 drugih izlagača, privrednika iz Bosne i Hercegovine i regiona.
Tokom prvog dana manifestacije, nakon svečanog otvaranja, predviđen je susret predstavnika federalne i kantonalne vlasti sa privrednicima, razmjena iskustava GAP-ovih partnerskih općina, obilazak parcela jagodastog voća i bogat kulturno-umjetnički i sportski program.
U subotu će biti održano stručno savjetovanje na kojem će biti obrađeno niz zanimljivh tema iz oblasti poljoprivredne proizvodnje, zatim dodjela priznanja i ekološki skup „Zeleni sto“ na kojem će biti razgovarano o značaju ekologije u proizvodnji zdrave hrane.
Jedan od pokrovitelja ove manifestacije tradicionalno je i Vlada Tuzlanskog kantona, a predsjednik Organizacionog odbora je premijer Kantona Enes Mujić.

 


Odjeljenje za informisanje

 

 

 

M.B. / E.J.


Tuzla 29.5.2009. godine
ODRŽANA 88. REDOVNA SJEDNICA VLADE TUZLANSKOG KANTONA
- USVOJENA ANALIZA ZDRAVSVTENOG STANJA STANOVNIŠTVA TUZLANSKOG KANTONA
- USVOJEN IZVJEŠTAJ O RADU KANTONALNOG PRAVOBRANILAŠTVA U 2008. GODINI
- USVOJENA INFORMACIJA O RADU ŠKOLSKIH ODBORA
- DONESENA ODLUKA O NAČINU FORMIRANJA KOMISIJA, RADNIH GRUPA I DRUGIH RADNIH TIJELA
- USVOJENA PRAVILA ZA UTVRĐIVANJA MINIMALNIH
NAKNADA ZA KONCESIJE
- USVOJEN PLAN I PROGRAM RADA SAVJETA ZA NEVLADIN SEKTOR
- OSTALE ODLUKE...


ODRŽANA 88. REDOVNA SJEDNICA VLADE TUZLANSKOG KANTONA

USVOJENA ANALIZA ZDRAVSVTENOG STANJA STANOVNIŠTVA TUZLANSKOG KANTONA

Vlada Tuzlanskog kantona danas je usvojila Analizu zdravstvenog stanja stanovništva Tuzlanskog kantona sa indikatorima zdravlja u 2008. godini i prijedlogom mjera.
Tokom 2008. godine na području Tuzlanskog kantona, registrovano je 4 881 živorođenih,
3 718 umrlih i 33 umrle dojenčadi. Broj mrtvorođene djece ima tendeciju pada od 2000. godine, kada je registrovano 55 mrtvorođenih beba, dok je u prošloj godini bila 21 mrtvorođena beba. I stopa dojenačke smrtnosti pada od 12,2 promila koliko je iznosila 1998. godine do 6,8 promila koliko je iznosila u 2008. godini.
Stope nataliteta su niske i kreću se od 7,39 promila u Teočaku do 12,23 promila u Živinicama.
Prosječna stopa nataliteta u Tuzlanskom kantonu je 9,8 promila.
Prosječna stopa mortaliteta u Tuzlanskom kantonu iznosila je 7,5 promila, a kretala se od 4,08 promila u općini Sapna do 8,85 promila u općini Teočak.
Stopa prirodnog priraštaja na području Tuzlanskog kantona je 2,3 promila i većina općina ima nepovoljnu stopu prirodnog priraštaja, dok je u općini Tuzla ona negativna (-0,45 promila).
Vodeći uzroci smrtnosti u Tuzlanskom kantonu u prošloj godini bili su kardiomiopatija, srčani zastoji, moždani udar, povišeni krvni pritisak i maligne neoplazme bronha i pluća.
U ukupnom mortalitetu bolesti krvno-žilnog sistema učestvovale su sa 53,5% a karcinomi sa 21,6%. Analizirajući vodeće uzroke smrti u periodu od proteklih sedam godina evidentan je porast broja umrlih zbog malignih neoplaznmi.
Tokom 2008. godine registrovano je ukupno 4 676 osoba oboljelih od zaraznih i parazitarnih oboljenja. Stopa obolijevanja stanovništva od zaraznih oboljenja iznosila je 9,39 promila.
Tokom prošle godine nije registrovana niti jedna epidemija zaraznih bolesti.
Primarna zdravstvena zaštita organizovana je u Tuzlanskom kantonu kroz rad 13 domova zdravlja sa 282 punkta i 357 ordinacija. Registrovano je ukupno 89 punktova vanbolničke konsultativno-specijalističke zdravstvene zaštite sekundarnog nivoa sa 92 ordinacije te 43 punkta bolničke konsultativno-specijalističke zdravstvene zaštite sa 104 ordinacije i 43 punkta bolničkih i vanbolničkih laboratorija.
Ukupan broj postelja u bolničkoj zdravstvenoj zaštiti u 2008. godini na području Tuzlanskog kantona je 1 466, što je za 1,22% manje u odnosu na broj postelja u 2007. godini.
Ukupan broj radnika zaposlenih u javno-zdrastvenim ustanovama u Tuzlanskom kantonu u prošloj godini je bio 4 755, od čega je 70% zdravstvenih radnika, 1% zdravstvenih saradnka i 29% nezdravstvenih radnika.
U 2008. godini jednom punktu primarne zdravstene zaštite u Tuzlanskom kantonu gravitiralo je prosječno 2 222 stanovnika. Više od prosjeka je gravitiralo u općinama Tuzla, Gradačac, Gračanica, Lukavac i Čelić, a manje u odnosu na prosjek u općinama Kalesija, Živinice, Kladanj, Srebrenik, Banovići, Sapna, Teočak i Doboj Istok.
U Zaključcima ove Analize istaknuto je da je zdravstveno stanje stanovništva nezadovoljavajuće, a uzroke možemo tražiti u lošim stilovima života i općoj socio-ekonomskoj situaciji. Mjere koje su predložene u ovoj Analizi bazirane su na ciljevima koji se tiču brige za zdravlje cijele porodice, promocije zdrave ishrane, monitoringa riziko-faktora za bolesti koji su vodeći uzroci smrtnosti, zaštite zdravlja od štetnog uticaja okolice, duhana, alkohola i opojnih droga, zaštite mentalnog zdravlja, unapređenja oralnog zdravlja, smanjenja povreda nastalih na radu i u saobraćaju, veće sigurnosti na radu i bolje brige o zdravlju radnika te zdravog starenja.

USVOJEN IZVJEŠTAJ O RADU
KANTONALNOG PRAVOBRANILAŠTVA U 2008. GODINI

Vlada Tuzlanskog kantona danas je usvojila Izvještaj o radu Kantonalnog pravobranilaštva u 2008. godini. U skladu sa Zakonom Kantonalno pravobranilaštvo je ovlašteno i obavezno da poduzima sve potrebne mjera i pravna sredstva u cilju zaštite imovine i imovinskih interesa Tuzlanskog kantona i drugih subjekata kojima pruža zaštitu.
Tokom 2008. godine Kantonalno pravobranilaštvo je u radu imalo ukupno 2 652 predmeta, od čega je 1159 prenesenih iz 2007. godine.
U toku 2008. godine primljena su 1493 predmeta što je značajno povećanje u odnosu na 2007. godinu. Najznačajniji broj zaprimljenih predmeta odnosi se na parnične predmete. Tužbe protiv Tuzlanskog kantona podnošene su najčešće zbog neizmirenih obaveza i potraživanja iz radnog odnosa ili zbog zahtjeva za naknadu štete.
U toku prošle godine riješeno je 699 predmeta, što je za 69 predmeta više u odnosu na 2007. godinu. U 2009. godinu presnesena su 1 953 predmeta.
Najveći broj riješenih predmeta odnosi se na predmete unutrašnjeg poslovanja.
Broj riješenih izvršnih predmeta povećan je u odnosu na 2007. godinu, dok je broj riješenih parničnih predmeta manji za 23 predmeta.
U toku prošle godine Kantonalno pravobranilaštvo je podnijelo 166 žabi, 41 reviziju protiv pravosnažnih presuda i 127 apelacija. Pokrenuto je 11 parničnih i 11 izvršnih postupaka koji se uglavnom odnose na naplatu potraživanja Tuzlanskog kantona i njegovih organa i naknadu štete. U izvještaju je navedeno da Kantonalno pravobranilaštvo ima četrnaest uposlenika, što, s obzirom na obim posla, omogućava zadovoljavajući nivo efikasnosti i kvaliteta. Kako je navedeno u narednom periodu bit će potrebno smanjiti broj namještenika sa završenom osnovnom školom. Materijalno-tehnička opremljenost Kantonalnog pravobranilaštva ocijenjena je zadovoljavajućom.

USVOJENA INFORMACIJA O RADU ŠKOLSKIH ODBORA

Vlada Tuzlanskog kantona danas je usvojila Informaciju o radu školskih odbor osnovnih i srednjih škola na području Tuzlanskog kantona u 2008. godini.
Rad školskih odbora propisan je Zakonom o osnovnom odgoju i obrazovanju i Zakonom o srednjem obrazovanju.
U 88 osnovnih škola ima 440 članova školskih odbora, a u 33 srednje škole ima ukupno 165 članova školskih odbora. Školski odbori su u toku prošle godine održali prosječno po 10 sjednica. U skladu sa svojim nadležnostima školski odbori su razmtrali i donosili akte u okviru normativne i dogojno-obrazovne djelatnosti, materijalno-finansijske i kadrovske problematike.
Informacija, koja je danas usvojena, sadrži i mjere čiji je cilj efikasniji rad školskih odbora
Mjere se odnose na obezbjeđenje stručne pomoći članovima školskih odbora, blagovremenu kadrovsku popunu u skladu s potrebama i ravnomjernu spolnu i nacionalnu zastupljenost.
Imajući to u vidu Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta u saradnji sa Pedagoškim zavodom Tuzla organizovat će edukativne seminare za predsjednike školskih odbora sa težištem na upoznavanje propisa iz oblasti obrazovanja i finansiranja obrazovanja po modelu koji je uradio OSCE.

DONESENA ODLUKA O NAČINU FORMIRANJA KOMISIJA, RADNIH GRUPA I DRUGIH RADNIH TIJELA

Vlada Tuzlanskog kantona danas je donijela Odluku o načinu obrazovanja i visini naknade za rad komisija, radnih grupa i drugih radnih tijela.
Prema ovoj Odluci Komisija se može formirati za izvršenje pojedinih složenih stručnih poslova i zadataka iz nadležnosti Vlade ili kantonalnog organa državne službe po potrebi ili kada je to zakonom, odnosno drugim propisom, izričito određeno.
Komisija se može obrazovati kao stalna ili povremena, a stalna komisija se bira na mandat koji ne može biti duži od 4 godine.
Jedna osoba može biti imenovana u najviše jednoj komisiji za koju se plaća naknada.
Rukovodilac, ukoliko je to moguće, dužan je voditi računa o ravnomjernoj zastupljenosti državnih službenika i namještenika u radu u komisijama.
Za rad u Komisiji može biti utvrđena novčana naknada, s tima da je Odlukom propisano da se rad komisija za koje se prima novčana naknada obavlja nakon radnog vremena i ne smatra se prekovremenim radom.
Za učešće u radu stalnih komisija predsjedniku se može utvrditi novčana naknada u iznosu do 200 KM mjesečno, a članovima u iznosu do 150 KM mjesečno, ukoliko zakonom nije tvrđena drugačija visina naknade.
Visina naknade za davanje stručnog mišljenja određuje se prema vrsti složenosti stručnog mišljenja, posebnom odlukom o formiranju komisije, s tim da visina naknade ne može preći iznos od 300,00 KM.
Visina novčane naknade tehničkoj osobi može se utvrditi u iznosu do 50% naknade utvrđene za člana Komisije.
Ukoliko se u organu državne službe obrazuje Komisija za izvršavanje redovnih poslova i radnih zadataka koji su zakonom ili godišnjim planom rada Vlade ili organa državne službe utvrđeni kao redovni poslovi u skladu s nadležnostima kantonalnog organa državne službe propisanoj zakonom, predsjednik i članovi komisije nemaju pravo na naknadu.
Vlada Tuzlanskog kantona danas je donijela Zaključak kojim se odobrava isplata naknada licima angažovanim kao spoljni saradnici i eksperti za izvršeni rad u komisijama i radnim tijelima koje obrazuju Vlada i ministarstva.
Zaduženi su resorni ministri da u roku od 15 dana analiziraju i sagledaju mogućnost angažovanja službenika zaposlenih u ministarstvima za rad u komisijama i radnim tijelima koje obrazuju za izvršavanje svojih nadležnosti, a u cilju adekvatne zamjene do sada angažovanih spoljnih saradnika i eksperata.
Vlada će u roku od 15 dana posebnom odlukom odrediti komisije i radna tijela Vlade i ministarstava za čiji rad će biti predviđena odgovarajuća naknada.

USVOJENA PRAVILA ZA UTVRĐIVANJA MINIMALNIH
NAKNADA ZA KONCESIJE

Vlada Tuzlanskog kantona danas je na prijedlog Komisije za koncesije Tuzlanskog kantona usvojila Pravila o utvrđivanju minimalnih naknada za koncesije.
Prema ovom Pravilniku koncesiona naknada se sastoji od
- jednokratne naknade, koja se obračunava i naplaćuje jednokratno pri zaključenju ugovora o koncesiji, odnosno u skladu sa ugovorom o koncesiji i
- godišnje naknade koja se obračunava od prihoda ostvarenog korištenjem prirodnih bogatstava, dobara u općoj upotrebi i obavljanja djelatnosti od općeg interesa, a koja se naplaćuje za vrijeme trajanja ugovora o koncesiji.

Osnovni kriteriji za obračun koncesione naknade su godišnji kapacitet proizvodnje ili usluga, jedinična cijena proizvoda ili usluge, dužina komercijalnog koncesionog perioda i projektovani godišnji prihod ili godišnji prihod od koncesije prije obračuna troškova, kamata i poreza.
Dopunski kriteriji za obračun koncesione naknade su uticaj na okoliš, značaj općih dobara ili usluga od općeg interesa, dužina obnovljivosti dobara ili usluga od općeg interesa, isplativost investicije, supstitucija uvoza, odnosno kriterij povećanja izvoza, ekonomski uticaj na Tuzlanski kanton, povećanje korištenja upotrebe ili trošenja domaćih proizvoda ili usluga, ekonomskog uticaja na regiju, tehnološki značaj i uticaj na izraženost prirodnog bogatstva.
Nakon današnjeg usvajanja Pravila o utvrđivanju minimalnih naknaada za koncesije Vlada Tuzlanskog kantona je donijela Odluku kojom se van snage stavlja Odluka za izračunavanje minimalnih koncesionih naknada za istraživanje i eksploataciju mineralnih sirovina, pitke, industrijske, mineralne i slane vode i kwh električne energije koja je ranije bila na sanzi.

USVOJEN PLAN I PROGRAM RADA SAVJETA ZA NEVLADIN SEKTOR

Vlada Tuzlanskog kantona danas je usvojila Plan i program rada Savjeta za nevladin sektor i pitanja mladih za 2009. godinu.
Program ovog Savjeta usmjeren je na razumijevanje potreba i problema mladih, institucionalno i sistemsko rješavanje potreba problema mladih, razumijevanje uloge značaja nevladinog sektora i jačanje saradnje vladinog i nevladinog sektora, kao i saradnje sa institucijama i organizacijama koje djeluju u ovoj oblasti.
Savjet za nevladin sektor i pitanja mladih Vlade Tuzlanskog kantona u ovoj godini je između ostalog predvidio izradu Programa strateških mjera politike za mlade na području Tuzlanskog kantona, učešće u procesu izrade i usvajanja Zakona o mladima Federacije BiH, održavanje Okruglog stola o položaju i perspektivi mladih i seminara povećenog razvijanju poduzetničke kulture kod mladih. Savjet je svojim Programom predvidio i izradu Akcionog plana politike za mlade na području Tuzlanskog kantona.

OSTALE ODLUKE

Vlada Tuzlanskog kantona danas je donijela Uredbu o izmjenama i dopunama Uredbe o obimu prava, načinu i postupku propisivanja i izdavanja lijekova na teret sredstava Zavoda zdravstvenog osiguranja Tuzlanskog kantona. Izmjenama i dopunama je predviđeno da se osiguranicima mogu, na teret sredstava Zavoda zdravstvenog osiguranja propisivati i izdavati na recept i lijekovi koji se nalaze na Listi esencijalnih lijekova, koja je obavezujuća za Zavode zdravstvenog osiguranja.
Upravni odbor Zavoda posebnom odlukom utvrđuje lijekove i učešće Zavoda, s tima da učešće Zavoda ne može biti više od najniže maloprodajne cijene lijeka istog generičkog naziva, oblika i jačine, koji se nalazi u prometu u apotekama na području Tuzlanskog kantona.
Vlada Tuzlanskog kantona danas je donijela Odluku o odobravanju 190 000,00 KM namijenjenih za jednokratna novčana primanja dobitnika najviših ratnih priznanja i odlikovanja i članova užih porodica poginulih, umrlih ili nestalih dobitnika ratnih priznanja i odlikovanja.

Vlada Tuzlanskog kantona danas je dala saglasnost na dvije odluke Ministarstva industrije, energetike i rudarstva kojima su odobrena sredstva sa pozicije "Subvencije javnim preduzećima". Privrednom društvu "Livnica čelika" d.o.o. Tuzla odobreno je 100 000,00 KM, kao pomoć u postizanju ekonomske samoodrživosti. Drugom odlukom Koksno-hemijskom kombinatu Lukavac je odobreno 125 000,00 KM za sufinansiranje materijalnog zbrinjavanja radnika.
U cilju tehničkog usaglašavanja Vlada Tuzlanskog kantona danas je usvojila Uredbu o izmjenama i dopunama Uredbe o utvrđivanju uslova, kriterija i postupka za odobravanje finasijskih sredstava za pomoć u rješavanju stambnenih potreba braniteljima i članovima njihove porodice na području Tuzlanskog kantona



 

Odjeljenje za informisanje

 

 

 

M.B. / E.J.


Tuzla 29.5.2009. godine
OTVORENI DANI JAGODASTOG VOĆA BIH


OTVORENI DANI JAGODASTOG VOĆA BIH
U Čeliću je danas otvorena 20. jubilarna manifestacija Dani jagodastog voća Bosne i Hercegovine, na kojoj izlaže više od 400 proizvođača jagoda i više od 30 drugih izlagača, privrednika iz Bosne i Hercegovine i regiona.
Na svečanom otvaranju prisutnima su se obratili predstavnici općinskih, kantonalnih i federalnih vlasti.

Premijer Tuzlanskog kantona Enes Mujić je istakao da je ova Manifestacija dobra prilika da se pokaže samo dio naših resursa i opredijeljenost za snažan razvoj poljoprivredne proizvodnje u Tuzlanskom kantonu.
„Vlada i Skupština Tuzlanskog kantona takvu svoju opredijeljenost potvrdile su na najbolji način- zakonski uređujući pitanje podsticaja primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji i donoseći Strategiju razvoja poljprivrede. U tom pravcu mi moramo nastaviti, stalno radeći na zaštiti domaćih proizvođača i promociji naših domaćih proizvoda.
To je posebno važno danas kada se suočavamo sa teškom ekonomskom krizom u kojoj je strateški interes upravo poljoprivredna proizvodnja“ istakao je premijer Mujić.
Dane jagodastog voća u Čeliću otvorenim je proglasila potpredsjednica Federacije BiH Spomenka Mičić.

Tokom prvog dana manifestacije, nakon svečanog otvaranja, održan je susret predstavnika federalne i kantonalne vlasti sa privrednicima, obilazak parcela jagodastog voća i bogat kulturno-umjetnički i sportski program.
Drugog dana Manifestacije će biti održano stručno savjetovanje na kojem će biti obrađeno niz zanimljivh tema iz oblasti poljoprivredne proizvodnje, zatim dodjela priznanja i ekološki skup „Zeleni sto“ na kojem će biti razgovarano o značaju ekologije u proizvodnji zdrave hrane.
Jedan od pokrovitelja ove manifestacije tradicionalno je i Vlada Tuzlanskog kantona.


Odjeljenje za informisanje

 

 

 

M.B. / E.J.

 

DNEVNE AKTIVNOSTI
PREMIJERA I VLADE TUZLANSKOG KANTONA

2009. godina
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
 

 

2008. godina
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

 

 


POČETNA
POČETNA

O KANTONU
O kantonu
Historija
Privreda
Kultura
Obrazovanje
Foto galerija
Karta

JAVNI POZIVI
JAVNI POZIVI I OBAVJEŠTENJA

KONKURSI
Javne nabavke
ADS BiH
ADS FBiH

KVALITET ZRAKA
IZVJEŠTAJI O KVALITETU ZRAKA NA PODRUČJU TUZLANSKOG KANTONA SA MJERNIH STANICA SISTEMA ZA PRAĆENJE KVALITETA ZRAKA

PRISTUP INFORMACIJAMA
Vodič kroz postupak za ostvarivanje prava na pristup informacijama kojima raspolaže Vlada Tuzlanskog kantona

ABA/CEELI
Sarajevo

Centar za slobodan pristup informacijama
Pravna inicijativa za Centralnu i Istočnu Evropu

Adresa: Kundurdžiluk 2/II Saraejvo, BiH
Tel./fax:033 238-651/652
Kontakt osoba:
Amira Krehić


LINKOVI
Predsjedništvo BiH
Vijeće ministara BiH
Vlada FBiH
Distrikt BiH Brčko
Skupština TK
MUP TK
MONKS TK
KUIP TK
KUCZ TK
Kantonalna privredna komora Tuzla
NERDA
Linkovi
Turistička zajednica TK
Vremenska prognoza
Telefonski imenik
© 2000. Vlada Tuzlanskog kantona, Ured za informisanje
Grafičko oblikovanje i izrada stranica -KIM